MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agent nieruchomości – kiedy warto skorzystać z jego usług? Sprawdź, jak wybrać pośrednika nieruchomości i na jakie problemy uważać

Wideo
od 16 lat
Z pomocy agenta nieruchomości można skorzystać zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży mieszkania czy domu. Z badań wynika, że z usług pośredników nieruchomości najczęściej korzystamy, gdy transakcję utrudnia nam brak czasu, brak wiedzy lub zbyt emocjonalny stosunek do sprawy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze biura nieruchomości i na jakie sygnały ostrzegawcze uważać.

Agent nieruchomości – skorzystaj z jego pomocy, gdy brakuje ci wiedzy

Agent nieruchomości to zawód, który bywa różnie postrzegany – dla jednych jest to znawca rynku mieszkaniowego, który może znacząco ułatwić zakup czy sprzedaż, a dla innych ktoś, kto bierze pieniądze właściwie za nic. Faktem jednak jest, że jeśli trafi się na prawdziwego profesjonalistę, skorzystanie z usług pośrednika pozwala znacząco ułatwić sobie poruszanie się po rynku nieruchomości.

– Duża część poszukujących jest świadoma (…), że pośrednik jest w stanie pomóc im sprawniej przejść przez cały proces kupna, sprzedaży lub wynajęcia nieruchomości. W ostatnich latach postrzeganie zawodu pośrednika oczywiście zmieniało się. Szczególnie istotnym momentem był wybuch pandemii. Nasza cykliczna ankieta pokazała, że to właśnie od marca 2020 r. zauważalnie wzrósł odsetek osób deklarujących chęć nawiązania kontaktu z agentem – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

para oglądająca nowe mieszkanie
Fachowy agent nieruchomości może pomóc zarówno w sprzedaży, jak i zakupie mieszkania. Freepik

Kiedy warto skorzystać z usług biura nieruchomości? Jak pokazała ankieta przeprowadzona przez portal Nieruchomosci-online.pl, do sięgnięcia po wsparcie specjalisty najczęściej motywuje Polaków:

 • brak czasu – kupujący nie musi sam przeglądać tysięcy ofert, a sprzedający może liczyć na to, że ktoś wyręczy go m.in. w przygotowaniach do sprzedaży mieszkania;
 • brak odpowiedniej wiedzy – doświadczenie pośrednika i jego rozeznanie w rynku potrafi znacząco przyspieszyć transakcję i jest tym cenniejsze, im bardziej skomplikowana jest sytuacja danego klienta;
 • emocjonalny stosunek do transakcji – właściciel nieraz zmuszony jest sprzedać nieruchomość, choć wcale tego nie chce, a w takiej sytuacji chłodny profesjonalizm agenta może bardzo usprawnić cały proces;
 • złe doświadczenia z samodzielnych prób zakupu czy sprzedaży – pośrednik potrafi być prawdziwym wybawieniem dla osób, które od dawna bezskutecznie próbują sprzedać nieruchomość albo wspominają samodzielne kupowanie M jako piekło.

Pomoc biura nieruchomości może się też przydać w sytuacjach, gdy zakup czy sprzedaż utrudnia presja czasu albo kiedy klient próbuje dokonać transakcji w innym mieście albo nawet kraju i nie może lub nie chce pojawić się na miejscu osobiście.

– Skomplikowane stany prawne i obawa przed zakupem nieruchomości z problemem to kolejne motywatory do skorzystania z usług agencji. A w przypadku obcokrajowców, którzy są częstymi klientami naszego biura, jest to także brak znajomości cen, topografii miasta, języka i aspektów prawnych – tłumaczy Barbara Chalińska, współwłaścicielka biura nieruchomości Moje Nowe M.

Jak wybrać biuro nieruchomości, żeby nie żałować? Na to zwróć uwagę przed podjęciem decyzji

Jak w każdym zawodzie, tak i wśród agentów nieruchomości zdarzają się zarówno pomocni profesjonaliści, jak i osoby liczące na łatwy zarobek możliwie najmniejszym wysiłkiem. Znalezienia fachowca nie ułatwia fakt, że od 2014 r. nie trzeba już mieć licencji pośrednika ani wykształcenia kierunkowego w zakresie pośrednictwa nieruchomości, żeby wykonywać ten zawód. Trudniej więc zorientować się, która firma jest godna zaufania, a która nie.

Można jednak wskazać kilka najważniejszych cech dobrego agenta nieruchomości. To przede wszystkim: doświadczenie, fachowa wiedza, uczciwość i skuteczność. Szukając pośrednika, warto więc zwrócić uwagę na:

 • doświadczenie – im dłużej konkretny agent pracuje w zawodzie, tym lepiej,
 • wykształcenie kierunkowe – choć nie jest ono niezbędne, na pewno stanowi plus,
 • przynależność pośrednika do jakiegoś stowarzyszenia czy organizacji branżowej – np. Polska Federacja Rynku Nieruchomości,
 • obszar działalności – całe miasto lub np. tylko konkretna dzielnica,
 • opinie o biurze – warto ich szukać także poza Google'em (gdzie bywają sztucznie zawyżone), na forach internetowych, Facebooku itp.,
 • koszt usług – należy sprawdzić, za co dokładnie płaci klient i czy wynagrodzenie agenta zależy od skuteczności jego działań, czy też nie,
 • atrakcyjność oferty biura na tle konkurencji – zawsze warto porównać daną agencję z innymi,
 • oferowany zakres wsparcia – np. tylko przygotowanie oferty sprzedaży czy przygotowanie oferty plus nadzór nad stroną prawną transakcji i pośredniczenie w negocjacjach z nabywcą.

– Już dawno minęły czasy, gdy wystarczyły dwie linijki ogłoszenia na łamach lokalnej prasy. Sprzedać nieruchomość może każdy, ale sprzedać ją dobrze mogą profesjonaliści – zauważa Chalińska.

Żeby być zadowolonym z wyboru pośrednika, zawsze warto oczywiście poprosić rodzinę i znajomych o polecenie kogoś. Pamiętajmy jednak, żeby dokładnie dopytać o szczegóły współpracy. Nieraz okazuje się bowiem, że z fachowcem „z polecenia” już poprzednio były problemy, tylko że zapytana osoba zdążyła już o nich zapomnieć albo sama nie ma świadomości, że ją naciągnięto.

Wybrałeś pośrednika nieruchomości, ale wciąż masz wątpliwości? Uważaj na te sygnały ostrzegawcze

Warto też pamiętać, że nawet jeśli zdecydowaliśmy się już na usługi danej agencji nieruchomości, to nie podpisaliśmy z nią cyrografu. Warto uważnie obserwować, jak współpraca się układa – jeśli w ciągu pierwszych kilku tygodni co chwila są problemy albo mamy wrażenie, że agent nic nie robi, lepiej zrezygnować z takiego pośrednika i poszukać innego. Będzie to niestety oznaczało, że stracimy nieco czasu i pieniędzy, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie niż tracić ich jeszcze więcej, czekając na poprawę, która nie nastąpi.

Na jakie sygnały ostrzegawcze zwrócić uwagę przy współpracy z pośrednikiem? Najważniejsze z nich to:

 • dużo słów, a mało działań – klient powinien widzieć, za co właściwie płaci,
 • brak wymiernych efektów współpracy mimo upływu czasu – trudne transakcje mają prawo nieco zająć, ale jednak sprawa powinna stale posuwać się do przodu,
 • trudności w komunikacji – nieodbieranie telefonów, nieodpisywanie na maile, udzielanie wymijających odpowiedzi na pytania,
 • wywieranie presji – pośrednik nie ma prawa poganiać klienta czy naciskać na podjęcie jakiejś decyzji,
 • żądanie dodatkowych opłat, zwłaszcza pozaumownych – to bardzo podejrzana praktyka,
 • oczekiwanie zaliczek za prezentację mieszkania czy udostępnienie jego adresu – może to być próba oszustwa,
 • podawanie cen usług w kwotach netto zamiast brutto – należy zawsze o to dopytać,
 • żądanie podpisania umowy na wyłączność, która wiąże klienta mocniej niż pośrednika – należy uważnie sprawdzić, czy np. umowa nie nakłada na jedną stronę większych ograniczeń niż na drugą.

Warto pamiętać, że przed podpisaniem umowy z biurem nieruchomości należy bardzo dokładnie ją przeczytać, zwracając uwagę przede wszystkim na to, za co i ile zapłacimy, w jak dużym zakresie pośrednik będzie nam pomagał oraz jak ustalenia umowy chronią nasze prawa w razie kłopotów. Pamiętajmy też, że każdy agent musi posiadać ważne ubezpieczenie OC i w razie kłopotów można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska