MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To szczepionka, która chroni przed rakiem. Ponad sześć tysięcy lubuskich dzieci zaszczepionych. To wciąż mało!

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Szczepienie HPV to ochrona nie tyko przed rakiem szyjki macicy, ale wieloma innymi nowotworami. A wciąż wielu rodziców nie zdecydowało się na zaszczepienie swoich dzieci. Prof. dr hab. Anna Mania przyznaje, że nie czeka na pytania rodziców o tę szczepionkę, ale widząc wiek pacjentów zaczyna temat.

Zdrowie Lubuszan. Szczepionka, która chroni przed rakiem

Dobiega końca Europejski Tydzień Szczepień. To okazja do przypomnienia, że od blisko roku jest możliwość skorzystania z bezpłatnej szczepionki przeciwko HPV. Można ją otrzymać w przychodni POZ po wcześniejszym umówieniu. Można umówić telefonicznie  wizytę lub przez Internetowe konto Pacjenta. Wykaz placówek, które się włączyły się do programu, można znaleźć na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ na mapie punktów szczepień. W naszym województwie jest ponad 100 takich miejsc.

– Ta szczepionka chroni przed zakażeniem HPV. To wirus, który powoduje choroby nowotworowe. Szczepionka ma bardzo wysoką skuteczność. Daje stosunkowo niewiele łagodnych objawów ubocznych. Dlatego zachęcam do szczepień – podkreśla prof. dr hab. Anna Mania,  specjalista pediatrii i chorób zakaźnych.

Prof. Mania przyznaje, że nie czeka na pytania rodziców o tę szczepionkę, widząc wiek pacjentów zaczyna temat. W Lubuskiem już sześć tysięcy dzieci zaszczepiło się. Ale to wciąż mało. Dlaczego? – Jako społeczeństwo wciąż bardzo mało na ten temat wiemy. A szczepionka jest dostępna i refundowana. Była akcja medialna, ale to wciąż mało – wyjaśnia pediatra.
Wpływ na decyzje niektórych rodziców może mieć to, że skoro wirus jest przenoszony drogą płciową, to szczepionka może być odbierana, jako zachęta, czy przyzwolenie do zbyt szybkiej inicjacji seksualnej. Prof. Anna Mania, tłumaczy, że jest to mit i mylenie pojęć, a szczepienie przeciw wirusowi HPV, nie oznacza, że zachęcamy do aktywności seksualnej.

– Decyzja o rozpoczęciu aktywności seksualnej powinna być zupełnie niezależna od decyzji o szczepieniu – apeluje prof. Anna Mania.

Joanna Branicka, rzecznik prasowa lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze dodaje, że HPV (ludzki wirus brodawczak) odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe m.in. za raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka.

– Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. Wtedy jest ono najskuteczniejsze a odpowiedź poszczepienna jest też wtedy znacznie lepsza niż w starszych grupach – podkreśla rzeczniczka oddziału NFZ.

Dwa rodzaje szczepionki

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Ministerstwo Zdrowia podaje, że szczepionka Cervarix jest stosowana powszechnie w 125 krajach. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dzieci starsze i młodsze też mogą skorzystać.

– Z bezpłatnej szczepionki może skorzystać również populacja męska i żeńska od 9 do 18 roku życia. To za sprawą wprowadzonej jeszcze w ubiegłym roku przez MZ listy bezpłatnych leków dla 65+ oraz dzieci i młodzieży – wyjaśnia Joanna Branicka, rzecznik prasowa lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze. Tutaj procedura jest trochę inna, bo szczepionkę trzeba odebrać w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza POZ.

Ta grupa otrzymuje szczepionkę Cervarix.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska