Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywne kobiety spotkały się we Wschowie (zdjęcia)

Anna Białęcka
We Wschowie odbył się pierwszy Wschowski Kongres Kobiet.
We Wschowie odbył się pierwszy Wschowski Kongres Kobiet. Anna Białęcka
Aktywne kobiety z powiatu wschowskiego i ich goście spotkali się w sobotę, by porozmawiać o zdrowiu, kreatywności i sukcesie. We Wschowie odbył się pierwszy Wschowski Kongres Kobiet.
We Wschowie odbył się pierwszy Wschowski Kongres Kobiet.

I Wschowski Kongres Kobiet

Pomysł na zorganizowanie takiej imprezy miała Urszula Chudak. - Kongres ma kilka celów - powiedziała inicjatorka imprezy. - Pierwszy to uświadomienie kobietom konieczności dbania o zdrowie i badania profilaktyczne; drugi zaś to aktywizacja kobiet powiatu wschowskiego między innymi poprzez łamanie stereotypów. Trzeba mówić głośno o sprawach, które wygodniej byłoby zamieść pod dywan.
Na kongres przyjechało ponad 200 kobiet. Witał je przed domem kultury zespół ludowy "Wierzbniczanki", a imprezę zainaugurował występ młodzieży ze szkoły muzycznej.

Przyjechały między innymi aktywne panie ze Sławy. - To bardzo ciekawa propozycja - powiedziała nam sławianka Maria Zdanowicz. - Mamy okazję, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o nas samych, a także poznać nowych ludzi. Mam nadzieję, ze za rok spotkamy się na kolejnym kongresie.

Z zaproszenia skorzystali także senatorowie oraz przedstawiciele samorządów. Ze względu na piątkowe obrady Sejmu, do Wschowy nie dojechali posłowie. List z gratulacjami i życzeniami sukcesów dla wschowskich aktywistek przesłała prezydentowa Anna Komorowska.
- Gratuluję inicjatorkom, trzem muszkieterkom - paniom Urszuli Chudak, Renacie Chilarskiej i Hannie Knaflewskiej-Walkowiak, które pokazały jak aktywne mogą być kobiety - powiedział na spotkaniu burmistrz Wschowy Krzysztof Grabka. - Wiem, jako mąż i ojciec córek, że nie zawsze my mężczyźni potrafimy zrozumieć kobiety, ale staram się. Proszę jednak wszystkie panie, by w drodze do sukcesu nie zapominały o nas mężczyznach.

O zdrowiu seksualnym Polek i seksualności Polaków mówił prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zbigniew Izdebski, a o "Koalicji na rzecz zdrowia" senator Helena Hatka. "Różnice kulturowe w życiu kobiet zakaukaskich i polskich" to tytuł wykładu wygłoszonego przez biegła sądową Mirosławę Majerowicz - Klaus. Dr Anita Kucharska - Dziedzic, szefowa zielonogórskiego stowarzyszenia "Baba" rozważała w swoim wykładzie na temat "Feministki szczęśliwe niewolnice, matki Polki - czyli czemu nie ma solidarności jajników"?

Na koniec głos zabrała kobieta sukcesu, mająca na swoim koncie 15 rekordów świata, Adela Dankowska, polska pilotka szybowcowa.
- Jesteśmy bardzo zadowolone, bo dopisały kobiety a także zaproszeni goście - powiedziała nam U. Chudak. - Warto było zorganizować kongres i pokazać, ze kobiety z naszego regionu są kreatywne, przebojowe i potrafią zmieniać otoczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska