Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Atrakcja na Odrze. Nowoczesne lodołamacze - czołowy Orkan i liniowy Sokół przepłyną przez Nową Sól i dalej Odrą do morza, potem do Włocławka

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Nowoczesne lodołamacze Orkan i Sokół.
Nowoczesne lodołamacze Orkan i Sokół. www.wody.gov.pl
- Wyprawa cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wodniaków, ale i mieszkańców mijanych miejscowości, którzy z nadodrzańskich wałów licznie fotografują dwie pływające jednostki w biało-niebieskich barwach Wód Polskich - informują Wody Polskie.

- Nowoczesne lodołamacze Wód Polskich – czołowy Orkan o mocy 1200 KM i liniowy Sokół o mocy 800 KM – kontynuują podróż do macierzystego miejsca stacjonowania na Zbiorniku Wodnym Włocławek - informują Wody Polskie na Facebooku.

Z Malczyc przez Głogów i dalej do Włocławka

Sokół i Orkan to najnowocześniejsze w Polsce lodołamacze. Wody Polskie informują, że przepłyną one ponad 1,5 tysiąca kilometrów: 756 km Odrą, 522 km Morzem Bałtyckim i 260 km Wisłą. Do Włocławka mają dotrzeć w połowie czerwca. We Włocławku będą pracować na Wiśle. Mają tam chronić mieszkańców przed wiosennymi powodziami, a włocławską tamę przed uszkodzeniem przez lód.

Statki. Koszt i zalety

Budowa dwóch lodołamaczy dla potrzeb zimowej osłony przeciwpowodziowej na terenie działania RZGW w Warszawie kosztowała ok. 37 milionów zł. Wody Polskie otrzymały na realizację tej inwestycji dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ok. 31,5 mln zł.
- Wybudowane lodołamacze to nowoczesne jednostki, które będą służyły do prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Wyposażone są w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika, w panele fotowoltaiczne i oświetlenie ledowe, napędzane są silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze mają funkcje holowników - informują Wody Polskie.
Więcej informacji na portalu Wody Polskie.

Lodołamacze dopłynęły do Bytomia Odrzańskiego

W poniedziałek, 1 czerwca wieczorem lodołamacze były atrakcją w Głogowie. Wodne Ochotnicze Pogotowie ratunkowe z Nowej Soli poinformowało, że statki dopłynęły we wtorek do Bytomia Odrzańskiego. Dalej popłyną do Nowej Soli.

ZOBACZ ZALEW W LIPOWICY: Na dawnym śmietnisku powstała nowoczesna strefa wypoczynku (województwo świętokrzyskie).

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska