Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azbest zalega w tym miejscu od lat. Mieszkańcy gminy Łagów są bezradni, a urzędnicy twierdzą, że o niczym nie wiedzą. Jak to możliwe?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mieszkańcy czują się bezradni.
Mieszkańcy czują się bezradni. zdjęcie czytelnika
W Toporowie, wsi położonej w gminie Łagów, przy jednym z bloków od lat zalega azbest. Mieszkańcy zgłaszali problem, jednak bezskutecznie. Dziś gmina mówi, że o problemie nie wiedziała, a mieszkańcom sugeruje złożenie wniosku w ramach zadania „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Łagów”. Jak to możliwe?

Wójt Gminy Łagów zapytany o przyczyny braku interwencji w sprawie, która od lat bezpośrednio dotyczy mieszkańców ul. Nowej, poinformował, że nie jest świadomy zgłaszanego problemu. — Wskazane byłoby, aby podmiot wnoszący o interwencję zgłosił problem do tutejszego urzędu. Po otrzymaniu zawiadomienia opisującego problem organ rozważy możliwe do podjęcia działania, a o ustalonych możliwościach zostanie poinformowany podmiot zgłaszający - tłumaczy Czesław Kalbarczyk. W przypadku, gdy azbest został na teren nieruchomości podrzucony, o wyżej wymienionym fakcie należy powiadomić organy ścigania.

- Eternit leży w tym miejscu już 4-5 lat. Pisaliśmy petycję do gminy, a moja babcia nawet osobiście w tej sprawie jeździła i prosiła, żeby go zabrać — mówi pan Michał, wnuk mieszkanki Toporowa.

Brak własności przeszkodą w utylizacji?

W bloku, pod którym zalega azbest, mieszka obecnie osiem rodzin, z czego jedna nie ma wykupionego mieszkania na własność, co jak tłumaczy pan Michał od lat powstrzymuje gminę przed zabraniem i utylizacją pozostałości z dachu zalegających na ich podwórku. - Zawsze, jak przyjeżdżam, do rodziców systematycznie to zabezpieczam. Po pierwsze dlatego, że jest to niebezpieczne, a po drugie, że to zwyczajnie źle wygląda. Tu w okolicy jest dworzec i każdy, kto przechodzi, to od razu widzi te odpady — tłumaczy pan Michał.

Co na to gmina?

Gmina wyraźnie deklaruje brak świadomości co do zgłoszonego problemu azbestu przez mieszkańców Toporowa. Trudno jednak uwierzyć, że problem ten pozostał niezauważony przez tak długi czas, biorąc pod uwagę liczne interwencje ze strony mieszkańców, w tym petycje i osobiste prośby.

Wójt Gminy Łagów, Czesław Kalbarczyk wskazuje na zadanie dotyczące usuwania azbestu, które jest finansowane częściowo z funduszy publicznych. Ponawia jednak argument, o którym wspominał pan Michał, że wnioskodawca musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości. Sugerując jednocześnie, że jeśli mieszkańcy mają potrzebę pozbycia się azbestu, mogą to zrobić na własny koszt.

- W przypadku potrzeby pozbycia się azbestu, właściciel nieruchomości może w dowolnym czasie zlecić na własny koszt uprawnionemu podmiotowi demontaż i odbiór lub tylko odbiór azbestu. Realizacja ww. wariantu nie wiąże się ze zwrotem poniesionych kosztów, jednak umożliwia pozbycie się azbestu w dowolnym, wybranym przez właściciela nieruchomości czasie – czytamy w odpowiedzi.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska