Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania podstawowe ułatwiają leczenie

(zka)
Marcelina Szymańska z laboratorium diagnostycznego w Gorzowie przy ul. Piłsudskiego przygotowuje krew do analizy
Marcelina Szymańska z laboratorium diagnostycznego w Gorzowie przy ul. Piłsudskiego przygotowuje krew do analizy fot. Kazimierz Ligocki
Są badania, które - jeśli tak można powiedzieć - szanujemy. Ale zwykła morfologia, OB, analiza moczu? Czy warto je co jakiś czas wykonywać?

Oczywiście, bo choć te badania są znacznie tańsze i powszechniejsze, nie należy ich uważać za mniej ważne. Wykonane w porę, mogą nam uratować nie tylko zdrowie, ale czasem nawet życie. Dla lekarza są istotną pomocą.

- Wysyłam pacjenta na badania podstawowe w trzech sytuacjach - mówi lek. med. Tadeusz Kiwka, przyjmujący w praktykach lekarza rodzinnego w Zaborze i Drzonkowie. - Po to, aby uzyskać potwierdzenie wstępnego rozpoznania. Wtedy jeśli są problemy z postawieniem diagnozy. Wówczas, gdy pacjent od urodzenia lub od jakiegoś czasu cierpi na chorobę wymagającą wyników kontrolnych.

Badania podstawowe mogą być pomocne np. dla potwierdzenia anemii czy zapalenia nerek, kiedy są problemy z leczeniem infekcji czy nawracających chorób, albo wówczas, gdy pacjent ma niecharakterystyczne objawy.

- To ważne badania, mogące dać lekarzowi dużo danych, ułatwiających leczenie - podkreśla doktor. - Pozwalają zdecydować, czy wysłać pacjenta do specjalisty i do jakiego.

Dodaje, że dużym błędem jest lekceważenie przez pacjentów badań diagnostycznych, wchodzących w zakres tzw. badań okresowych pracowników finansowanych przez zakłady pracy. Tymczasem w codziennym zabieganiu to często jedyna okazji, żeby sprawdzić swój stan zdrowia. Osobnym problemem są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, których na badania okresowe nikt nie wyśle.

- Dla własnego dobra powinni sami o nich pamiętać - przekonuje T. Kiwka.

Morfologia Można z niej wyciągnąć bardzo dużo wniosków, jeśli chodzi o niedobory w organizmie czerwonych krwinek i hemoglobiny, które mogą wystąpić np. na tle braku żelaza czy witaminy B 12. Z kolei zbyt duża ilość białych krwinek może wskazywać na infekcję, ale też na choroby rozrostowe, typu białaczka lub chłoniak. Elementem morfologii są też płytki krwi, czyli trombocyty, które mogą dużo powiedzieć o zaburzeniach krzepnięcia (nadkrzepliwości i niedokrzepliwości).

Morfologia rozszerzona o rozmaz może nawet pozwolić na wysnucie podejrzenia alergii, choroby pasożytniczej czy odzwierzęcej, a nawet zróżnicować infekcję, czy jest ona wirusowa czy bakteryjna. Warto wiedzieć, że kobiety mają niższe wartości morfologii niż mężczyźni. Zależą też one od wieku pacjenta. Na skierowaniu powinien on być zaznaczony, bo normy odczytuje się dla określonego wieku.

OB To tzw. odczyn Biernackiego, popularnie nazywany opadem. To badanie tradycyjne, mające jeszcze w Polsce duże znaczenie. Na Zachodzie stosuje się droższe, ale bardziej charakterystyczne, badanie CRP. U nas też jest już ono dostępne.

Wysoka wartość OB, powyżej 50, może świadczyć o chorobie układowej, np. typu reumatoidanego zapalenia stawów, a nawet być sygnałem choroby nowotworowej. Jeśli ktoś ma kilka zaawansowanych chorób, OB może być nawet powyżej 100. Ale są przypadki, kiedy podwyższone OB nie jest spowodowane chorobą. Dotyczy to osób w starszym wieku, kobiet w okresie miesiączki i ciąży, przy stanie zapalnym zębów.

Mocz Jego przebadanie może wykazać, jaka jest przyczyna dolegliwości ze strony układu moczowego. Na podstawie analizy moczu daje się rozpoznać zakażenie dróg moczowych czy kamicę nerkową. A także takie ogólne choroby, jak np. cukrzyca, szpiczak, choroby wątroby. Oceniając istniejące w moczu kryształy (moczanowe czy szczawiowe), można też poznać, jaki to jest rodzaj kamicy nerkowej. Pozwala to określić odpowiednia dietę, która może przynieść poprawę zdrowia.

Fizjologiczne zmiany w moczu nie wymagają leczenia. Dotyczy to np. białkomoczu występującego po intensywnym wysiłku lub po podwyższonej temperaturze ciała.

Wszystko o Przystanku Woodstock - zdjęcia, filmy, mp3 www.gazetalubuska.pl/woodstock

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska