Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo zdrowy łyk

SYLWIA MALCHER-NOWAK (68) 324 88 70 [email protected]
Wodę można pić bez ograniczeń…
Wodę można pić bez ograniczeń… fot. Bartłomiej Kudowicz
Woda utrzymuje nasz organizm w dobrej kondycji i zapobiega wielu chorobom. Najlepiej pić tę zdrową, czyli butelkową. Pamiętaj jednak, że nie każda nadaje się dla każdego.

Zdaniem Agnieszki Wiśniewskiej z sanepidu w Zielonej Górze, woda jest elementem diety, ale trzeba ją dobierać ją do potrzeb swojego organizmu, kondycji fizycznej, a także stanu zdrowia.

Mocno gazowanej wody nie powinny pić osoby ze schorzeniami żołądkowymi, niewydolnością układu oddechowego i krążenia, a także dzieci. Dla najmłodszych najlepsze są wody źródlane ponieważ zawierają niewielkie ilości minerałów, a zwłaszcza chlorku sodu. Na tej wodzie, ale przegotowanej, można przygotowywać np. mleko czy posiłki.

Osoby z kamicą nerkową powinny unikać wody z dużą zawartością wapnia, za to taki rodzaj wody jest świetny dla chorych na osteoporozę. Nadciśnieniowcy powinni pić wody niskosodowe (z małą zawartością chlorku sodu), a pracujący w wysokich temperaturach - wodę z dużą zawartością minerałów, zwłaszcza potasu i sody. Te ostatnie polecane są także sportowcom i ludziom pracującym fizycznie.

Kiedy pijemy więcej

Dorosła osoba powinna pić dziennie około 2,5 litów wody(wlicza się w to także wodę zawartą w naszych posiłkach). Czasami jednak zapotrzebowania na napoje znacznie wzrasta. Więcej wody musimy pić, gdy:

  • wykonujemy intensywny wysiłek fizyczny
  • jest upalnie (pocimy się i wydalamy wodę z organizmu)
  • mamy kłopoty z cerą
  • chorujemy na kamicę nerkową lub chcemy jej zapobiec
  • mamy gorączkę, biegunkę czy zaparcia
  • stosujemy dietę odchudzają

    Czytamy etykiety

    CZYM SIĘ RÓŻNIĄ


  • naturalne mineralne - są wydobywane z podziemnych złóż, mają stały skład chemiczny oraz naturalną czystość. Zawierają minerały, które powodują korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi, np. magnez, wapń, sod, fluor, żelazo, siarczany.
  • naturalne źródlane - także są wydobywane z podziemnych złóż, ale płytszych, są pierwotnie czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, jednak zawierają niewiele składników mineralnych, głównie wodorowęglany lub siarczany wapnia i magnezu.
  • sodowe - produkowane są z wody źródlanej, do której dodaje się wodę mineralną lub sole mineralne, zawierające jeden lub więcej składników, np. magnez, sód, wapń, siarczany, czy węglowodany


  • Najbezpieczniejsza jest woda źródlana niegazowana. Poleca się ją każdemu, bez względu na wiek. Dlaczego? Bo zawiera znacznie mniej składników mineralnych niż wody mineralne, czasami wręcz śladową ich ilość.

    Z kolei wodami mineralnymi mogą się raczyć osoby zdrowe, nie cierpiące na przewlekłe choroby. Dlatego zanim wybierzesz wodę, przeczytaj na etykiecie, czy jest ona wysokozmineralizowana - zawiera dużo naturalnych minerałów, średniozmineralizowana, czy niskozmineralizowana. Znajdziesz tam także informację, jakie zawiera minerały i w jakich ilościach.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska