Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż drętwieją Ci nogi i ręce? Znamy powód! Kiedy to powinno niepokoić? Oto szczegóły

mfred
Drętwienie rąk może być objawem wielu chorób
Drętwienie rąk może być objawem wielu chorób © <a href='https://pl.123rf.com/profile_rito168'>rito168</a>, <a href='https://www.123rf.com/free-images/'>123RF Free Images</a>
Drętwienie rąk i nóg dotyka praktycznie każdego. Z reguły jest to objaw niegroźny, który przechodzi po tzw. rozruszaniu kończyn. Zdarza się jednak, że drętwienie kończyn jest częste i wyjątkowo silne. Wtedy powinniśmy poświęcić temu więcej uwagi. Warto sprawdzić co może być przyczyną drętwienia kończyn i jak sobie z tą przypadłością radzić.

Praktycznie każdy z nas doświadczył drętwienia rąk i nóg. Z reguły mamy z tym do czynienia, gdy przez dłuższy czas znajdujemy się w jednej nie do końca wygodnej pozycji. Najczęściej wystarczy się rozruszać, by drętwienie kończyn ustało. Jednak warto wiedzieć, że drętwienie może być objawem bardzo błahej lub bardzo poważnej dolegliwości. Jeżeli więc sile drętwienie powtarza się często, utrzymuje się dłuższy czas i utrudnia funkcjonowanie powinniśmy zgłosić się do lekarza.

WIĘCEJ O DRĘTWIENIU RĄK i NÓG PRZECZYTASZ TUTAJ

Drętwienie rąk i nóg. Kiedy po pomoc?

Kiedy drętwienie jest tak silne, że dana osoba traci kontrolę nad zwieraczami, ma problemy z poruszaniem się, pojawia się u niej niedowład części ciała, uczucie dezorientacji i trudności z mową oraz wyjątkowo silny ból głowy. tego typu objawy wskazują na udar mózgu lub guz mózgu. Jeśli drętwieniu towarzyszy ból za mostkiem, to jak czytamy na zdrowie.radiozet.pl, może być sygnał, że mamy do czynienia z zawałem serca.

Polecamy

Przyczyny drętwienia

Niedobory witamin i składników mineralnych, wynikające ze stosowania nieodpowiedniej diety lub niedostatecznego wchłaniania, są częstą przyczyną drętwienia rąk i nóg. Co ciekawe, do większego zużycia witamin i minerałów dochodzi w okresach intensywnego rozwoju, dlatego dorastające dzieci mogą częściej skarżyć się na drętwienie kończyn i z tego względu ich dieta powinna zapewniać stałą podaż niezbędnych składników.

Drętwienie rąk może być objawem wielu chorób
Drętwienie rąk może być objawem wielu chorób

Za drętwienie kończyn odpowiada głównie niedobór: witamin z grupy B, głównie witaminy B6, magnezu, wapnia i potasu. Zwykle wystarczy uzupełnić niedobory, stosując odpowiednią dietę lub suplementy, by przykre objawy ustąpiły. 

Choroby neurologiczne a drętwienie rąk i nóg

Za drętwienie kończyn odpowiadają niektóre choroby neurologiczne, nawet tak poważne, jak udar mózgu, guz mózgu czy krwotoki wewnątrzczaszkowe, czyli stany wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Niepokojącym objawem jest drętwienie prawej ręki, prawej nogi i kącika ust po jednej stronie ciała. Jest to bowiem jeden z charakterystycznych zwiastunów udaru mózgu. 

Jeśli drętwieniu kończyn towarzyszy odczuwanie dziwnego smaku czy ślinienie się, a także widzenie iskier czy blasków, to ten stan może wskazywać na nadejście ataku padaczki.

Polecamy

Choroby kręgosłupa

Drętwienie kończyn jest częstym objawem problemów z kręgosłupem, szczególnie gdy często się powtarza. Może być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa, ale przyczyną drętwienia bywają również wady postawy, nieodpowiednia postawa ciała w czasie snu i pracy. 

Co warto wiedzieć? Częste drętwienie rąk świadczy zwykle o kłopotach w odcinku szyjnym, a drętwienie nóg o problemach w odcinku lędźwiowym czy krzyżowym kręgosłupa.

Drętwienie palców i ręki

Przyczyną częstego drętwienia bywają choroby endokrynologiczne. Natomiast dwa drętwiejące palce mogą być objawem zwyrodnienia łokcia lub cukrzycy, mogą być również efektem terapii lekowej, zwłaszcza onkologicznej. Drętwienie ręki towarzyszy czasami migrenie. 

Drętwienie i mrowienie występuje często u osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, chorobę zwyrodnieniową stawów, RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów), niektóre choroby układu krwionośnego (jak np. miażdżyca). Drętwienie może być również sygnałem zatrucia organizmu.

Brak ruchu a drętwienie kończyn

Brak ruchu jest częstą domeną osób, które na co dzień  pracują przy biurku. Siedzący lub stojący tryb życia nie sprzyja przyjmowaniu prawidłowej pozycji, wręcz przeciwnie, często stoimy i siedzimy w złej pozycji, co obciąża kręgosłup. Jeśli do tego dochodzi brak aktywności fizycznej w czasie wolnym, to pewnym czasie zaczną pojawiać się nieprzyjemne drętwienia. Rozwiązaniem jest aktywny tryb życia, ale również nauka właściwego siedzenia przy biurku i robienie częstych przerw na chwilowe ćwiczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wciąż drętwieją Ci nogi i ręce? Znamy powód! Kiedy to powinno niepokoić? Oto szczegóły - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska