Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kary dla sklepów za marnowanie żywności. Teraz ma ona trafiać do potrzebujących, a nie do kosza za supermarketem

(vp) źródło: bankizywnosci.pl, wiadomoscihandlowe.pl
123RF
W piątek, 19 lipca, Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Teraz sklepy będą musiały przekazywać nieodpłatnie niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym. Jeśli tego nie zrobią będą musiały płacić kary.

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, zgodnie z ustawą, nowe przepisy przez pierwsze trzy lata będą dotyczyły sklepów o powierzchni powyżej 500 mkw., w których przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów. Natomiast po trzech latach okresu przejściowego limit powierzchni sklepu spadnie do 250 mkw. W praktyce oznacza to, że nowe przepisy obejmą niemal wszystkie większe markety spożywcze poza sklepami convenience i małymi marketami.

Według najnowszych danych GUS za 2018 roku, już 2 mln Polaków to osoby doświadczające skrajnej biedy. Podobnie wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie relatywnym – z 13,4% do 14,2%. To pokazuje, jak wielu ludzi w naszym kraju znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

Po wejściu w życie nowych przepisów właściciele marketów będą zobligowani do podpisania z dowolną organizacją pozarządową, która ma możliwość dystrybucji artykułów spożywczych swoim podopiecznym, umowę o nieodpłatnym przekazywaniu żywności na cele społeczne. Jeśli tego nie zrobią będą płacić kary pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Co istotne, nie będą to jednorazowe kary. Będą one nakładane wielokrotnie, aby zmusić ukaranych już raz przedsiębiorców do zawarcia umowy z organizacją pozarządową – podaje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zobacz też:
Freeganie w Poznaniu walczą z marnowanie żywności

Co się stanie w sytuacji, gdy sprzedawca mimo zawartej umowy z jakąś organizacją pozarządową np. ze względów logistycznych nie da rady przekazywać całej niesprzedanej żywności? Zgodnie z ustawą, za każdy kilogram niesprzedanego i zmarnowanego towaru przedsiębiorca będzie musiał wpłacić na konto organizacji pozarządowej, z którą współpracuje, 10 groszy.

Według szacunków Banków Żywności, dzięki nowym przepisom będzie można uratować nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie do podpisu na biurko prezydenta.

Przeczytaj również: Niedziele handlowe SIERPIEŃ 2019. Kiedy będą zamknięte sklepy? W które niedziele w sierpniu zrobisz zakupy?

Marnujemy ok. 9 mln ton żywności rocznie. Senat chce nakłonić sklepy do oddawania jedzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska