Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwona wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Naprawdę zachwyca

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wystawa była prezentowana w dziesiątkach galerii oraz muzeów w Polsce, a tym razem zawitała do Zielonej Góry i są na niej prace zielonogórzan m.in. Joanny Szalpuk, która była obecna na wernisażu wystawy.
Wystawa była prezentowana w dziesiątkach galerii oraz muzeów w Polsce, a tym razem zawitała do Zielonej Góry i są na niej prace zielonogórzan m.in. Joanny Szalpuk, która była obecna na wernisażu wystawy. Jarosław Wnorowski
W Muzeum Ziemi Lubuskiej zagościła wspaniała wystawa nawiązująca do Narodowego Święta Niepodległości pt. "Biało-czerwona". Prace wykonano w technice patchworku. Do końca 2021 roku można obejrzeć 60 wyjątkowych prac uszytych przez polskie artystki. Współorganizatorem wydarzenia jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskiego Patchworku. Wystawa była prezentowana w dziesiątkach galerii oraz muzeów w Polsce, a tym razem zawitała do Zielonej Góry i są na niej prace zielonogórzan m.in. Joanny Szalpuk, która była obecna na wernisażu wystawy.

Czym jest patchwork?

Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. Patchwork jest wykonywany na całym świecie, często za pomocą najprostszych środków i technik, i stosowany do najróżniejszych celów, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim ma zastosowanie praktyczne w codziennym życiu jako materiał na namioty, chorągwie, narzuty itd. Niekiedy jest również wykorzystywany na cenne przedmioty, takie jak luksusowe draperie, poduszki, torby lub kunsztownie zdobione ubrania. Obecnie wykorzystanie patchworku ma mniejsze znaczenie praktyczne, a często zdarza się, że wyroby te są wykonywane raczej ze względu na walory artystyczne. Wraz z nastaniem mody na patchworki głównym wyrobem szytym w tej technice były narzuty na łóżko, dziś można znaleźć wszelkie możliwe artykuły w stylu patchworkowym. Zarówno poduszki i torby, jak i zabawki i obrazy.

Patronuje stowarzyszenie

Stowarzyszenie Polskiego Patchworku to młoda organizacja, która powstała w marcu 2016 r. Działa na rzecz upowszechniania sztuki patchworku w Polsce, wspiera twórców, a także zachęca osoby zainteresowane tą formą rękodzieła.

- mówi Joanna Szalpuk z Zielonej Góry.

Stowarzyszenie organizuje wystawy patchworków, konkursy i kursy patchworkowe, wydaje też swoje czasopismo. Organizacja patronuje też wystawom indywidualnym członków Stowarzyszenia.

Owoc konkursu na 100. lecie niepodległej Polski

W 2018 roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs “Biało-czerwona” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat konkursu nawiązuje do polskich barw narodowych, dlatego prace można było szyć wyłącznie z tkanin w różnych odcieniach tych kolorów. Współzawodnictwo miało formułę otwartą. Oprócz prac konkursowych, można było zgłosić dowolną ilość prac na wystawę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w setną rocznicę odzyskania niepodległości, 10 listopada 2018 r., podczas wernisażu w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Biało-czerwona wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Naprawdę zachwyca - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska