MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy nowa Rada Powiatu Żagańskiego zostanie rozwiązana?! Radni nie wybrali starosty, ani zarządu!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W powiecie żagańskim nowi radni złożyli ślubowanie, ale się nie dogadali. Wybrali tylko prezydium nowej rady, zaś nie udało im się wybrać nowego zarządu powiatu. Ten być może powstanie podczas kolejnej sesji rady powiatu, która ma być zwołana na 23 maja 2024, na godz. 9.00. Jeśli to się nie uda, nowa rada może zostać rozwiązana i konieczne będą nowe wybory!

Kilka lat temu w Radzie Powiatu Żagańskiego zasiadało 21 radnych, jednak z uwagi na wyludnianie się powiatu, obecnie powiat żagański ma 19 mandatów w radzie.
Najwięcej mandatów ma Prawo i Sprawiedliwość: 6, KW Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom 5, KO 3, Trzecia Droga 2, KW Nasze Miasto 2, Lewica 1.

Podczas pierwszej sesji powiatu żagańskiego (we wtorek 7 maja 2024) obrady otworzyła radna seniorka Elżbieta Kozdęba. Krystyna Karolewska, przewodnicząca powiatowej komisji wyborczej wręczyła radnym zaświadczenia, a potem było już coraz trudniej.

W powiecie żagańskim wybrali prezydium rady

Na sesji nie było radnej Marii Żarskiej, która złoży ślubowanie na kolejnym posiedzeniu. Radni obradowali więc w 18-osobowym składzie.

Ustępujący starosta zgłosił na przewodniczącego rady Sebastiana Galasiaka, przewodniczącego poprzedniej kadencji. Ta kandydatura miała być wcześniej ustalona, jednak Józef Brzezicki, radny Prawa i Sprawiedliwości zgłosił jako kontrkandydata radnego PIS Piotra Kowalskiego. W głosowaniu tajnym jeden głos był nieważny, bo wskazywał obu kandydatów. Większość, czyli 9 głosów dostał Piotr Kowalski.

Jego zastępcami zostali Cecylia Brodzińska (KO) i Grzegorz Kuźniar z Lewicy (zaproponowany przez Sebastiana Galasiaka). Maciej Boryna, zgłoszony przez Henryka Janowicza przepadł w głosowaniu.

Jedyny kandydat na żagańskiego starostę dostał zbyt mało głosów

Jedynym kandydatem na starostę był ustępujący starosta Henryk Janowicz, jednak w głosowaniu tajnym dostał tylko 8 głosów, co nie pozwoliło mu na objęcie funkcji. Radni chcieli wytypować nowego kandydata, ale mecenas Monika Chmieleska-Szylar zaznaczyła, że porządek obrad ustalił komisarz wyborczy, a punkt dotyczący wyboru starosty został wyczerpany. Po konsultacjach z komisarzem wyborczym okazało się, że nie można zakończyć sesji i od razu otworzyć nowej, ponieważ trzeba należycie powiadomić o nowej sesji radną Marię Żarską, której nie było na sesji, a radni mówili, że przebywa za granicą.

Stanęło na tym, że stary zarząd nadal pracuje, a kolejna sesja została zwołana na 23 maja 2024, na godz. 9.00. Wówczas powinien zostać wybrany nowy zarząd. Jeśli to się jednak nie uda do 3 miesięcy, rada zostanie rozwiązana i odbędą się nowe wybory.

Skład Rady Powiatu Żagańskiego

Okręg nr 1 Żagań

 • Jerzy Bielawski (lat 61) z Żagania, Prawo i Sprawiedliwość, 580 głosów. Jerzy Bielawski jest byłym radnym powiatowym, a także byłym starostą żagańskim.
 • Sebastian Galasiak (lat 46) z Żagania, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga 2050 Polskie Stronnictwo Ludowe, 487. Sebastian Galasiak jest żagańskim przedsiębiorcą, przewodniczącym Rady Powiatu Żagańskiego mijającej kadencji.
 • Grzegorz Kuźniar (lat 29) z Żagania Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica, 740 głosów. Był najmłodszym radnym miejskim Żagania, obecnie został radnym powiatowym ze sporym poparciem.
 • Maria Żarska (lat 62) z Żagania, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, 551 głosów. Maria Żarska jest byłą dyrektorką domu kultury w Iłowej, a przez wiele lat pracowała w Żagańskim Pałacu Kultury.
 • Cyprian Maszlong (lat 47) z Żagania, Komitet Wyborczy Nasze Miasto, 358 głosów. Cyprian Maszlong jest prezesem Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji.
 • Radosław Kwiecień (lat 46) z Żagania, Komitet Wyborczy Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, 439 głosów. Jest członkiem zarządu powiatu, w mijającej kadencji.

Okręg nr 2 Gozdnica, Iłowa, Wymiarki

 • Piotr Kowalski (lat 44) z Wymiarek, Prawo i Sprawiedliwość, 769 głosów. To strażak i radny poprzedniej kadencji w powiecie.
 • Józef Brzezicki (lat 64) z Iłowej, Prawo i Sprawiedliwość, 337 głosów. Na swoim koncie ma między innymi zarządzanie Miejskim Zakładem Komunalnym w Iłowej.
 • Anna Michalczuk (lat 59) z Iłowej, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, 634 głosy. Z zawodu nauczycielka, radna powiatowa kilku kadencji. Była starostą, a w mijającej kadencji wicestarostą.

Okręg nr 3 Brzeźnica, gmina wiejska Żagań

 • Emil Buganik (lat 37) z Karczówki, PiS, 411 głosów
 • Mariusz Krugły (lat 54) z Tomaszowa, KW Nasze Miasto, 609 głosów. Jest naczelnikiem wydziału oświaty w Urzędzie Miasta Żagań, był dyrektorem szkoły, a w poprzedniej kadencji członkiem zarządu powiatu.
 • Henryk Janowicz (lat 58) z Jelenina, Komitet Wyborczy Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, 475 głosów. W poprzednich kadencjach był wicestarostą i starostą, w mijającej starostą żagańskim. Obecnie jest przewodniczącym zespołu samorządowego przy MON, w randze podsekretarza stanu. Czy zostanie starostą po raz trzeci?

Okręg nr 4 Szprotawa, Małomice, Niegosławice

 • Maciej Boryna (lat 50) ze Szprotawy, Komitet Wyborczy Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, 1.412 głosów. To znany i lubiany regionalista i miłośnik lokalnej historii. Autor wielu publikacji. Pracuje w szprotawskim magistracie. W radzie powiatu był członkiem zarządu.
 • Krzysztof Bugajny (lat 49) ze Szprotawy, PiS, 1.338 głosów. Były radny miejski w Szprotawie, dyrektor szkoły w Miodnicy, w gminie Żagań.
 • Elżbieta Kozdęba (lat 67) ze Szprotawy, 200 głosów
 • Roman Śliwiński (63 lata) z Dzikowic, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga 2050 Polskie Stronnictwo Ludowe, 607 głosów. Dotychczas etatowy członek zarządu powiatu żagańskiego.
 • Cecylia Brodzińska (lat 60) z Wiechlic, KO, 891 głosów. Dyrektorka szkoły w Wiechlicach i była radna powiatu.
 • Sylwester Michalak (lat 49) z Witkowa, Komitet Wyborczy Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, 606 głosów. Sołtys Witkowa.
 • Jacek Grzelak (lat 52) ze Śliwnika, Komitet Wyborczy Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom, 469 głosów. Radny kilku kadencji rady powiatu.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska