Biathlon. Julia Simon mistrzynią świata w sprincie w czeskim Novym Mescie. Francuska supremacja. Szesnaste miejsce Polki

Mateusz Pietras
Francuska biathlonistka Julia Simon ze złotem mistrzostw świata w sprincie
Francuska biathlonistka Julia Simon ze złotem mistrzostw świata w sprincie PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Julia Simon wywalczyła tytuł mistrzyni świata w sprincie rozgrywanym na 7,5 km w czeskim Novym Mescie. Za plecami zdobywczyni Kryształowej Kuli uplasowały się pozostałe reprezentantki tego kraju - Justine Braisaz-Bouchet oraz Lou Jeanmonnot. Pierwsza przegrała złoto o 4,9 s. Nie zabrakło czterech Polek. Najlepiej spisała się Natalia Sidorowicz, która znalazła się na 16. pozycji. Do biegu pościgowego panie przystąpią według miejsc zajętych podczas dzisiejszej konkurencji. Polskę będą reprezentowały trzy biathlonistki. Jutro w sprincie wystartują mężczyźni.

Pierwsza walka o indywidualny medal

Dwa dni temu na inaugurację biathlonowych mistrzostw świata w Novym Mescie najlepsi okazali się Francuzi. Trójkolorowi wywalczyli złoty medal w sztafecie mieszanej. Srebrny medal powędrował do Norwegii, zaś trzecie miejsce zajęli Szwedzi.

Dziś biathlonistki powalczyły o pierwszy komplet medali indywidualnie. Rywalizację rozpoczął sprint kobiet. Na poprzednich MŚ w Oberhofie triumfowała Denise Hermann-Wick. Po zakończeniu poprzedniego sezonu Niemka ogłosiła zakończenie kariery. W 2023 roku na podium stanęły również dwie Szwedki Hanna Oeberg (brązowa tutaj w sztafecie mikst) oraz Linn Persson

W tym sezonie najlepiej w tej specjalności radzi sobie liderka pucharu Świata Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold (srebro w środę). Do faworytek zaliczana również była mistrzyni świata z pierwszej konkurencji Francuzka Justine Braisaz-Bouchet. Wiceliderka cyklu wygrała ostatni sprint rozgrywający się w Oberhofie. Przed piątkowym startem nie wolno również było skreślić szans Niemki Franziski Preuss oraz Sophie Chauveau z Francji, które zameldowały się na podium.

Francuska dominacja w sprincie

Nową mistrzynią świata w sprincie została zdobywczyni Pucharu Świata Julia Simon. Czwarta zawodniczka obecnego sezonu 7,5 km pokonała trasę w czasie 20.07,5. Bez zwątpienia tytuł mistrzowski zawdzięcza wybitnej postawie na strzelnicy, na której strzelała szybko i bezbłędnie. Dzięki temu nie zaliczyła karnej rundy (150 m dodatkowego biegu).

Tuż za plecami Simon przybiegła jej rodaczka Braisaz-Bouchet. Trójkolorowa przegrała walkę o tytuł o 4,9 s. pomimo lepszego biegu zanotowało jeden błąd w postawie leżącej. Brązowy medal zdobyła najmniej utytułowana i zwyciężczyni pierwszego sprintu w tym sezonie Francuzka Lou Jeanmonnot (strata 40,8). 25-latka oddała jeden niecelny strzał w postawie stojącej. Tuż za podium finiszowała czwarta z Francuzek Chauveau.

Czternaste miejsce Polki

Pierwszą reprezentantką Polski na trasie była Anna Mąka. Polka rozpoczęła start indywidualny od pomyłki w postawie leżącej. Jednak kolejne strzały okazały się bezbłędne. Ostatecznie została sklasyfikowana na 46 pozycji. Lepszy występ zanotowała najlepiej biegnąca w polskiej kadrze Joanna Jakieła, która pomyliła się na drugim strzelaniu. Polka zajęła 23. miejsce.

Najlepiej z naszych zaprezentowała się Natalia Sidorowicz, która popisała się bezbłędnymi wizytami na strzelnicy. Ostatecznie uplasowała się na 16. lokacie.

Daria Gembicka (4 niecelne strzały) ukończyła na 84. lokacie.

Trzy Polki zobaczymy w biegu pościgowym.

Jedyny medal dla Polski w sprincie

Do tej pory jedyny krążek w tej konkurencji dla naszego kraju zdobyła Weronika Nowakowska. W 2015 roku Polka została wicemistrzynią świata. Światowy czempionat odbył się w Kontiolahti.

– Jesteśmy cały czas na etapie budowania siły polskiego biathlonu. Dlatego każdy wynik lepszy od najlepszego w karierze danego zawodnika, czy zawodniczki, powinien nas cieszyć...

–oceniła szansę Polek prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz.