MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bomba przy kościele? Niebezpieczny pakunek usunięty przez policję, straż pożarną i wojsko. To były tylko ćwiczenia

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Niebezpieczny ładunek przy kościele w Łochowicach. Tak wyglądały ćwiczenia policyjno-strażacko-wojskowe pod nazwą "Zabytek"
Niebezpieczny ładunek przy kościele w Łochowicach. Tak wyglądały ćwiczenia policyjno-strażacko-wojskowe pod nazwą "Zabytek" UM Krosno Odrzańskie / Adam Sobolewski
We wtorek (11 czerwca) przy kościele w Łochowicach pod Krosnem Odrzańskim znaleziono niebezpieczny ładunek. Policjanci, strażacy i żołnierze 152. Batalionu Lekkiej Piechoty w Krośnie Odrzańskim zabezpieczyli okolicę i usunęli pakunek. To wszystko miało miejsce... w ramach ćwiczeń pod kryptonimem "Zabytek".

We wtorek (11 czerwca) w Łochowicach odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Zabytek” z udziałem Lubuskiego Konserwatora Zabytków, które miały na celu sprawdzenie oraz doskonalenie procedur współdziałania służb i instytucji odpowiedzialnych za reagowanie w sytuacjach kryzysowych w zakresie ochrony zabytków w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Działania rozpoczęły się od zgłoszenia dyżurnemu krośnieńskiej Policji o niezidentyfikowanym pakunku w rejonie kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla.

- Przybyły na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie, co skutkowało koniecznością zadysponowania na miejsce funkcjonariusza Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego i zablokowaniem dróg dojazdowych w rejon kościoła — informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, kom. Justyna Kulka. - Na szczęście pakunek okazał się atrapą.

Niebezpieczny ładunek przy kościele w Łochowicach. Tak wyglądały ćwiczenia policyjno-strażacko-wojskowe pod nazwą "Zabytek"

Bomba przy kościele? Niebezpieczny pakunek usunięty przez po...

Zabezpieczenie kościoła i zasłabnięcie żołnierza

Ze względu na wprowadzone alarmy najwyższego stopnia oraz możliwość wystąpienia ponownego zagrożenia w rejonie zabytkowego kościoła, pracownik Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim zajmujący się zarządzaniem kryzysowym podjął decyzję o ewakuacji dóbr sakralnych ruchomych i zabezpieczeniu kościoła.

Zadanie to przydzielone zostało do realizacji żołnierzom 152. Batalionu Lekkiej Piechoty w Krośnie Odrzańskim. Na miejscu działań obecni byli także strażacy. Udzielili oni pierwszej pomocy żołnierzowi, który zemdlał w trakcie realizacji powierzonego zadania. Elementem kończącym ćwiczenie było wywieszenie na kościele symbolu określającego, iż obiekt jest zabytkiem chronionym prawem.

Ćwiczenia przeprowadzone zostały z udziałem przedstawicieli Lubuskiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego w Krośnie Odrzańskim, Policji, Straży Pożarnej, 152. Batalionu Lekkiej Piechoty w Krośnie Odrzańskim, kościoła oraz sołtysa wsi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska