Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budzisz się zmęczony i niewyspany? Powodem może być chrapanie

(abi)
Tak wygląda zabieg usuwania chrapania we wrocławskim centrum
Tak wygląda zabieg usuwania chrapania we wrocławskim centrum
Zmęczenie w pracy, przysypianie w ciągu dnia, uczucie niewyspania nawet po 8 - godzinnym śnie. Jak się okazuje przyczyną naszej niskiej wydajności oraz stałego zmęczenia w pracy może być... chrapanie.

Dolegliwość ta postrzegana jest głównie jako problem społeczny. Jest przyczyną napięć w związku, a często nawet separacji łóżek. Cierpiący na zaburzenia oddychania w czasie snu często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że poza uciążliwością dla otoczenia, chrapanie może mieć także przykre konsekwencje dla zdrowia, które mogą wpływać również na życie zawodowe.

Zaniedbanie chrapania, może doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych. Jest to znacznie poważniejsze schorzenie, które wiąże się z trudnościami w oddychaniu w czasie snu. Przerywany, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, sen nasila objawy niedotlenienia, przez osoba chrapiąca budzi się zmęczona i niewyspana. Nadpobudliwość, drażliwość i problemy z koncentracją, będące rezultatem, negatywnie wpływają na jakość naszej pracy. Zasypianie w niecodziennych okolicznościach, np. za kierownicą stanowi też zagrożenie na drodze. Dlatego wzrasta świadomość społeczna odnośnie problemów z oddychaniem w czasie snu.

Dotyczy to nie tylko chrapania, ale przede wszystkim bezdechu. - Taką tendencję można zauważyć zwłaszcza w grupach aktywnych zawodowo, np. wśród managerów czy osób prowadzących własny biznes - mówi Anetta Gaweł, dyrektor DCL Medicus zajmującego się leczeniem chrapania i bezdechów śródsennych. - Wśród tych osób motywacją do podjęcia leczenia jest konieczność utrzymywania stałej aktywności zawodowej, nierzadko wyjazdów, w czasie których chrapanie po prostu przeszkadza otoczeniu. Ponadto osoby te nie mogą pozwolić sobie ani na długą nieobecność w pracy, ani na zmęczenie i brak koncentracji, będący wynikiem bezdechu - dodaje.

Rosnące zapotrzebowanie powoduje, że kliniki leczące problem zaburzeń oddychania w czasie snu sięgają po coraz nowocześniejsze rozwiązania. Plastyka gardła, podniebienia miękkiego i języczka, przeprowadzona metodą koblacji nie wymaga hospitalizacji i szybko pozwala wrócić do obowiązków zawodowych. Operacja pozwala w sposób bezkrwawy i bezbolesny pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Taka forma zabiegu jest wygodna dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ponieważ nie wymaga hospitalizacji oraz nie zmusza do przeznaczania urlopu na walkę z chrapaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska