Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były komendant zielonogórskiej policji aresztowany w sprawie przemytu papierosów i wyłudzeń podatkowych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem oraz wewnątrzwspólnotowymi dostawami i eksportem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem oraz wewnątrzwspólnotowymi dostawami i eksportem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Adam Jankowski / Polska Press
O aresztowaniu byłego komendanta zielonogórskiej policji zdecydował sąd na wniosek Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie. Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej. Jednocześnie Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało dwie osoby. Prokuratura zabezpieczyła w miejscach zamieszkania podejrzanych m. in. maszyny do produkcji papierosów, broń i amunicję.

AKTUALIZACJA
Po publikacji tego artykułu, skontaktowała się z nami żona zatrzymanego mężczyzny. – W wyniku przeszukania mającego miejsce 30 sierpnia 2023 r., o godz. 6.15 w domu pana Dariusza J. nie znaleziono żadnego dowodu świadczącego o popełnieniu jakiegokolwiek przestępstwa – prostuje żona zatrzymanego.

Z kolejnymi pytaniami zwróciliśmy się Prokuratury Krajowej w Warszawie.

"Wskazany fragment komunikatu „W wyniku przeprowadzonych przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczano m. in maszyny do produkcji papierosów, trzy jednostki broni palnej oraz amunicję, a także wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy” nie dotyczy ostatniej realizacji. Wskazane w nim przedmioty zostały zabezpieczone na wcześniejszym etapie postępowania, w ramach którego zarzuty przedstawiono 51 osobom" - wyjaśnił Dział Prasowy Prokuratury Krajowej w Warszawie.

CBŚ. Aresztowanie mieszkańca Zielonej Góry

O sprawie w poniedziałek, 4 września poinformował portal Onet.pl, podając, że śledczy zarzucili byłemu komendantowi policji w Zielonej Górze Dariuszowi J. udział w sześciu przemytach, uszczuplenia podatkowe na kwotę ok. 32 mln zł i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Areszt ma potrwać do 28 listopada. Z informacji Onetu wynika, że zażalenie na decyzję sądu w tej sprawie ma złożyć obrońca Dariusza J., który twierdzi, że jego klient jest niewinny, a sprawa zarzutów jest nieporozumieniem. Według źródła portalu ma chodzić o innego Dariusza.

Tego samego dnia wydział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował na swoim portalu, że zatrzymane zostały dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem oraz wewnątrzwspólnotowymi dostawami i eksportem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wydział prasowy potwierdza, że jest to ta sama sprawa, ale nie udziela więcej informacji, niż jest w komunikacie.

– W wyniku przeprowadzonych przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczano m. in. maszyny do produkcji papierosów, trzy jednostki broni palnej oraz amunicję, a także wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Wiadomo też, jakie zarzuty zostały postawione zatrzymanym. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. A kolejne zarzuty dotyczą m.in. popełnienia przestępstw skarbowych związanych z obrotem, wewnątrzwspólnotowymi dostawami oraz eksportem wyrobów tytoniowych, od których na terenie Polski nie został zapłacony podatek akcyzowy i podatek VAT.

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej

Do tej pory przedstawiono zarzuty 51 osobom, 10 jest tymczasowo aresztowanych. Podejrzanym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

– Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania, prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec jednego z podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania – czytamy w komunikacie. – Wobec drugiego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych oraz dozoru Policji.

Z ustaleń prokuratorów wynika, że grupa przestępcza działała od 2015 r. do 2022 r. w Polsce i poza jej granicami, podejrzani zajmowali się przemytem wyrobów tytoniowych z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Wyroby te były wytwarzane w nielegalnych fabrykach papierosów w różnych częściach Polski oraz przemycane z terytorium Białorusi. Skarb Państwa stracił z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego i podatku VAT kwotę ponad 200 milionów złotych. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Rekrutacja do Lubuskiej Policji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska