Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Campo de' Fiori - to tutaj spłonął Giordano Bruno (zdjęcia)

decha
Pomnik Giordano Bruno na Campo de`Fiori
Pomnik Giordano Bruno na Campo de`Fiori Dariusz Chajewski
Rzymskie place to jedno z ulubionych miejsc spotkań rzymian i turystów. Jeden z nich, Campo de' Fiori ściąga do siebie miłośników historii i zakochanych. W przeszłości był końskim targiem i miejscem straceń.
Pomnik Giordano Bruno stoi twarzą w stronę Watykanu;

Campo de' Fiori - to tutaj spłonął Giordano Bruno

Campo de' Fiori oznacza... pole kwiatów. To nie przypadek, gdyż w dobie starożytnego Rzymu ten skrawek terenu oszczędzono i do średniowiecza była to rozległa łąka rozciągająca się między Teatrem Pompejusza a rzeką Tyber. Dopiero na przełomie XIV i XV wieku zbudowano tutaj pierwszy kościół św. Brygidy. To było hasło, na które ruszyła zabudowa okolicy. W połowie wieku XV pojawił się tutaj bruk. Tradycyjnie był to targ oraz miejsce rozmaitych festynów. Dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i w soboty - odbywał się tutaj przynoszący znaczne zyski koński jarmark. Stąd szybko pojawiają się zajazdy, karczmy i sklepy. W połowie XIX wieku plac Campo de' Fiori powiększono wyburzając część kamienic. Od roku 1869 znajduje się tutaj targ z warzywami oraz kwiatami. Znajdująca się na nim antyczna fontanna służy jako źródło wody dla kwiatów. Inskrypcja na niej, FA DEL BEN E LASSA DIRE znaczy: Pomagaj i pozwól rozmawiać.

Mimo sielankowej nazwy plac ma także swoją mroczną historię. Był także wykorzystywany jako miejsce publicznych egzekucji, zainstalowano tutaj nawet stały szafot. To tutaj, 17 lutego 1600 roku został spalony na stosie przez inkwizycję filozof dominikanin Giordano Bruno z powodu głoszonych przez siebie heretyckich poglądów. 15 lutego 1599 Bruno został wezwany przed Trybunał Inkwizycyjny do wyrzeczenia się tez uznanych za błędne i bluźniercze. Jeśliby się zgodził, czekałaby go uroczysta abiuracja publiczna oraz kara kanoniczna za porzucenie stanu duchownego. Bruno odrzucił tę sugestię sądu i spłonął. Aby upamiętnić tę tragedię, w 1887 roku Ettore Ferrari stworzył poświęcony mu pomnik. Stoi w centrum placu. Giordano Bruno przedstawiony jest na nim stojąc twarzą w stronę Watykanu. W czasach Zjednoczenia Włoch interpretowano to jako zaakcentowanie walki o wolność słowa i opór przeciwko państwu kościelnemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska