- Ceny za ciepło to skandal! - grzmią mieszkańcy Strzelec Krajeńskich

Krzysztof Korsak 0 95 722 57 72 [email protected]
- Jako mieszkańcy jesteśmy zbulwersowani, bo narzuca nam się wysokie ceny! - denerwowała się Grażyna Siekierska ze Strzelec.
- Jako mieszkańcy jesteśmy zbulwersowani, bo narzuca nam się wysokie ceny! - denerwowała się Grażyna Siekierska ze Strzelec. fot. Krzysztof Korsak
Udostępnij:
- To jest obłęd, co się wyrabia z tymi podwyżkami! Jesteśmy oburzeni! - grzmiała Grażyna Siekierska ze Strzelec. Ona i inni mieszkańcy spółdzielni od 1 lutego dostali wysokie podwyżki za ogrzewanie i ciepłą wodę.

Od 1 lutego podrożało ogrzewanie (centralne ogrzewanie) i ciepła woda (centralnie ciepła woda). Podwyżki obejmują wszystkie mieszkania spółdzielcze na terenie Strzelce Krajeńskich. Jest ich ponad 1200. Opłaty stałe wzrosły o 12-27 proc., a zmienne o 16-29 proc. (opłaty zmienne to główna część rachunku). Ogrzewanie to ok. 40 proc. całego czynszu!

To przez ceny węgla

Spółdzielnia mieszkaniowa w oficjalnym komunikacie napisała: "Spółdzielnia nie ma żadnego wpływu na zastosowaną przez PEC (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - przyp. red.) podwyżkę".

- To bardzo duży wzrost cen i wiemy, że bulwersuje on naszych mieszkańców. Często zrzucają winę na nas, bo jesteśmy pierwsi do bicia. Ale to PEC podjął decyzję o podwyżkach i nie możemy nic w tej sprawie zrobić. Nie wiemy też, co jest przyczyną takich cen - tłumaczył Lech Berezowski, prezes spółdzielni mieszkaniowej w Strzelcach.

Według niego spółdzielnia jest w tej sprawie bezsilna. - Wiele lat temu mieliśmy możliwości negocjowania, ale zostaliśmy jej pozbawieni. Teraz musielibyśmy mieć swoje źródło ogrzewania, ale przecież nie o to chodzi - wyjaśniał prezes.

Udaliśmy się w tej sprawie do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Strzelcach. - Główną przyczyną takich podwyżek jest cena węgla. 60 proc. energii sprzedajemy właśnie z tego źródła. W zeszłym roku kosztował nas 254 zł za tonę, a dzisiaj ten sam węgiel kosztuje już 400 zł za tonę - tłumaczył Grzegorz Kocot, prezes PEC-u.

Do tego dodał wzrost cen gazu i prądu. - Również doświadczam podwyżek jako konsument. Jest mi bardzo przykro, ale niestety nie możemy prowadzić działalności charytatywnej. To jest brutalne i też jestem tym zszokowany - mówił prezes.

Wszystko zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. - Gdyby coś było nie tak, to na pewno nie zostałoby to dopuszczone - podkreślał prezes Kocot. Sprawa będzie dyskutowana 27 lutego na najbliższej sesji Rady Miasta.

Protesty albo bezradność

Większość mieszkańców jest zbulwersowana podwyżkami. I większość ma żal przede wszystkim do spółdzielni. - Co oni wymyślają?! Co się dzieje?! Przecież to jest już nie do wytrzymania. Bez przerwy coś podnoszą do góry. Przez te podwyżki to człowiek ma takie nerwy, że nie idzie żyć - denerwowała się Wiktoria Andruch.

Nie wie, jak teraz będzie sobie radzić. - Człowiek ma tylko małą emeryturę, musi kupić leki, a tu jeszcze popłacić wszystkie rachunki - tłumaczyła.

Niektórzy mieszkańcy proponują zbiorowy protest. Inni, jak Kazimierz Okaj, po prostu rozkładają ręce. - Podwyżki są duże, ale nic się w tej sprawie nie zmieni. Choćbyśmy zrobili strajk, to i tak nic nie da. Wszystko teraz idzie do góry - tonował nastroje mężczyzna. Jak wyliczył, za ogrzewanie zapłaci o więcej 18 zł na kwartał, a za ciepłą wodę o 8 zł.

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
STach
Ciekawe jak wygląda teraz sytuacja po połączeniu PEC z Zakładem Komunalnym.Może ,ktoś w końcu się tym zainteresuje i porówna przed połączeniem jak działały spółki/choćby rok przed połączeniem, przecież jest bilans/ i teraz /też będzie bilans/.Niech wkońcu się dowiemy czy to nam na dobre wyszło !!!!!!!!!!!!!
f
fenn
Gaz jest potrzebny palaczom, żeby nie zmarzli jak popiją i im w piecu zgaśnie. Stąd te koszty. Już jasne??

porażka ta cała spółdzielnia układy układzki to jest to własinie
:)
Płacz i płać!
Dzięki sprytnej polityce PGK podwyżki i w tym roku nas nie ominą! Niech to nie będzie zaskoczeniem!!
~sąsiad~
W dniu 18.02.2009 o 06:39, Strzelczanka napisał:

Ja mieszkam w mieszkaniu tzw adeemowskim, centralne ogrzewanie jak większość mieszkań podłączonych jest pod PEC, mam mieszkanie 50 metrowe i od lutego będę płacić 226 zł za samo centralne, podwyżka to aż 50 zł. Dzwoniąc do komunalki dowiedziałam się że to wina że zdrożał gaz, już nic nie rozumiem, gaz czy węgiel?? Skandal.


Zrezygnuj z internetu to będziesz miała te 50 zł na podwyżkę. Nie będziesz wtedy pisała bzdur na forum i skorzystamy na tym wszyscy.
g
gazmajster
W dniu 18.02.2009 o 06:39, Strzelczanka napisał:

Ja mieszkam w mieszkaniu tzw adeemowskim, centralne ogrzewanie jak większość mieszkań podłączonych jest pod PEC, mam mieszkanie 50 metrowe i od lutego będę płacić 226 zł za samo centralne, podwyżka to aż 50 zł. Dzwoniąc do komunalki dowiedziałam się że to wina że zdrożał gaz, już nic nie rozumiem, gaz czy węgiel?? Skandal.


Gaz jest potrzebny palaczom, żeby nie zmarzli jak popiją i im w piecu zgaśnie. Stąd te koszty. Już jasne??
P
Prawda wyzwolona
Od kiedy jakiś z prezesów spłódzieli ma na imię Karol? Kurcze nie pamiętam. Nieładnie tak samemu sobie nieprawdziwe laurki wystawiać. fee. A tak na prawdę to na forum Lubuskiej rozmawiają wiecznie te same osoby, gdzieś tak 8 góra 9 osób. Tych samch. Kilku prezesow, jeden byly (PEC) i tak się ciągnie pod różnymi pseudo. Szkoda:)
G
Gość
W dniu 21.02.2009 o 12:08, ~karol~ napisał:

czytelniku tyle co spółdzielnia robi to miasto przez dziesiciolecia nie zrobi , a budować każdy sie może kredyty są dla wszystkich więc bierz sie do roboty buduj i splacaj . czynszu jest niższy niż w budynkach komunalnych wiem bo tam mieszkam i nasza wspólnota wystąpiła o administrowanie przez spóldzielnię,co do ciepla i wody to oplaty wgórowane byc może tam też się budują prezesi .;czytelniku sprawdż i nie obrażaj mieszkanców spóldzielni . i ch prezesów



Brawo Karol masz rację. Ludzie nie doceniają Spółdzielni tylko piszą i mówią bzdury. Szkoda, że nie maja okazji się o tym przekonać.
~karol~
W dniu 17.02.2009 o 15:44, ~czytelnik~ napisał:

Brawo panie burmistrzu znów pan mieszkańcom pomógł ,trzeba podwyżkami ich dobić ,posiadają na pięknym rynku pod lampami będzie ich widać bo chyba o to chodziło jak pan tak walczył o połączenie spółek jak były prezes się niegodził to won i już bo przecież musi być tak jak pan chce a co zły był prezes spółkę wyniósł na wyżyny a że nie chciał chodzić na p0ańskiej smyczy to trudno.Spółdzielnia to sztuczny twór ,a prezesi też się budują p. Kuszwara ,p Rosiński też muszą żyć płacimy do czynszu po 120 zł na co? Dajmy6 im spokojnie prywate uprawiać bo przecież u nas tempaki żyją co można ich w ciula robić.


czytelniku tyle co spółdzielnia robi to miasto przez dziesiciolecia nie zrobi , a budować każdy sie może kredyty są dla wszystkich więc bierz sie do roboty buduj i splacaj . czynszu jest niższy niż w budynkach komunalnych wiem bo tam mieszkam i nasza wspólnota wystąpiła o administrowanie przez spóldzielnię,co do ciepla i wody to oplaty wgórowane byc może tam też się budują prezesi .;czytelniku sprawdż i nie obrażaj mieszkanców spóldzielni . i ch prezesów
~karol~
W dniu 17.02.2009 o 15:44, ~czytelnik~ napisał:

Brawo panie burmistrzu znów pan mieszkańcom pomógł ,trzeba podwyżkami ich dobić ,posiadają na pięknym rynku pod lampami będzie ich widać bo chyba o to chodziło jak pan tak walczył o połączenie spółek jak były prezes się niegodził to won i już bo przecież musi być tak jak pan chce a co zły był prezes spółkę wyniósł na wyżyny a że nie chciał chodzić na p0ańskiej smyczy to trudno.Spółdzielnia to sztuczny twór ,a prezesi też się budują p. Kuszwara ,p Rosiński też muszą żyć płacimy do czynszu po 120 zł na co? Dajmy6 im spokojnie prywate uprawiać bo przecież u nas tempaki żyją co można ich w ciula robić.


czytelniku ty cymbale tyle co spółdzielnia robi to miasto przez dziesiciolecia nie zrobi , a budować każdy sie może kredyty są dla wszystkich więc bierz sie do roboty buduj i splacaj . czynszu jest niższy niż w budynkach komunalnych wiem bo tam mieszkam i nasza wspólnota wystąpiła o administrowanie przez spóldzielnię,co do ciepla i wody to oplaty wgórowane byc może tam też się budują prezesi .;czytelniku sprawdż i nie obrażaj mieszkanców spóldzielni
~karol~
W dniu 17.02.2009 o 15:44, ~czytelnik~ napisał:

Brawo panie burmistrzu znów pan mieszkańcom pomógł ,trzeba podwyżkami ich dobić ,posiadają na pięknym rynku pod lampami będzie ich widać bo chyba o to chodziło jak pan tak walczył o połączenie spółek jak były prezes się niegodził to won i już bo przecież musi być tak jak pan chce a co zły był prezes spółkę wyniósł na wyżyny a że nie chciał chodzić na p0ańskiej smyczy to trudno.Spółdzielnia to sztuczny twór ,a prezesi też się budują p. Kuszwara ,p Rosiński też muszą żyć płacimy do czynszu po 120 zł na co? Dajmy6 im spokojnie prywate uprawiać bo przecież u nas tempaki żyją co można ich w ciula robić.


czytelniku ty cymbale tyle co spółdzielnia robi to miasto przez dziesiciolecia nie zrobi , a budować każdy sie może kredyty są dla wszystkich więc bierz sie do roboty buduj i splacaj . czynszu jest niższy niż w budynkach komunalnych wiem bo tam mieszkam i nasza wspólnota wystąpiła o administrowanie przez spóldzielnię,co do ciepla i wody to oplaty wgórowane byc może tam też się budują prezesi .;czytelniku sprawdż i nie obrażaj mieszkanców spóldzielni
S
SYNOWA
PO PIERWSZE CYMBALE PAN kUSZWARA NIE JEST PREZESEM TYLKO PRACOWNIKIEM A JESLI MASZ JAKIS PROBLEM I PYTANIA PROSZE PRZEYJECHAC BRZOZA 45 I WIESZ CO LADNA TA CHHATKE MAMY:) ZAPRASZAM
S
Spółdzielca
W dniu 17.02.2009 o 09:13, Krytyk napisał:

Niech były prezes (wojskowy) PEC-u takich bzdur nie wypisuje. Przyszedł kryzys, a tu tylko emeryturka, a tak to się 11 tys. brało do ręki! Teraz się zgania na łączenie spółek. Oj bida przycisła!!!


Z tymi 11 tys to przesada, ale pewnie połowę z tego to do ręki brał. Przyszedł nowy Prezes i od Burmistrza dostał tyle samo co tamten miał po 10 latach pracy.Ale to nic bo nowy to i pewnie swoje studia magisterskie z funduszu PEC opłaca, a na pewno na stanowisku sekretarki żonę zatrudnia o czym dociekliwy i prawy Vice powinien wiedzieć.
S
Strzelczanka
Ja mieszkam w mieszkaniu tzw adeemowskim, centralne ogrzewanie jak większość mieszkań podłączonych jest pod PEC, mam mieszkanie 50 metrowe i od lutego będę płacić 226 zł za samo centralne, podwyżka to aż 50 zł. Dzwoniąc do komunalki dowiedziałam się że to wina że zdrożał gaz, już nic nie rozumiem, gaz czy węgiel?? Skandal.
w
wiceprezes
Czytelnik widać nie wie o co chodzi? (to chyba pod tym psełdo pisze sam prezes:) Niech siedzi w domu z zoną, dostał odprawę, niech piją kawę, ale już nie Gold tylko Gale, bo kasa mniejsza wpływa na konto...
G
Gość
W dniu 17.02.2009 o 19:23, 767BAE napisał:

To raczej niemożliwe. W Słubicach mówią, że drogo, ale jak widzę i porównuje ceny ciepłej wody, zimna i kanalizacji, albo ogrzewania lub śmieci to jest najtaniej w województwie. A miomo to ludzie narzekają i opowiadają głupoty, że najdrożej. A jeszcze w dodatku w Spółdzielni płacą 50 gr za metr na fundusz remontowy i też narzekają, a jak widzę Spółdzielnia co rusz robi8 jakieś remonty i wszystko mamy docieplone. Widać społeczeństwo w Słubicach, że szkoda gadać. Ale z tą wodą u Was to dalej myślę, że to jakaś pomyłka.



W Drezdenku i Strzelcach Krajeńskich na fundusz remontowy 1,60 zł za metr. Więc skąd w Słubicach przy takich niskich stawkach takie remonty?
Dodaj ogłoszenie