MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć maliny latem? Posadź je jesienią! Radzimy, jak to zrobić krok po kroku, podpowiadamy, o czym nie zapomnieć

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Maliny posadzone jesienią w pierwszym sezonie dadzą więcej owoców, niż krzewy sadzone wiosną.
Maliny posadzone jesienią w pierwszym sezonie dadzą więcej owoców, niż krzewy sadzone wiosną. pixabay.com
Maliny to wyjątkowo pyszne, zdrowe i lubiane owoce. Bez większego problemu można uprawiać je w ogrodach, trzeba je tylko posadzić w dobrym terminie i zapewnić odpowiednie warunki. Radzimy, jak sadzić maliny jesienią i jak o nie zadbać po posadzeniu.

Spis treści

Maliny to krzewy owocowe, które pochodzą z naszego klimatu, są więc w pełni przystosowane do warunków i odporne na mróz. Ich uprawa nie jest szczególnie trudna, ale też nie jest tak, że te krzewy urosną wszędzie – trzeba zapewnić im odpowiednie miejsce i ziemię. Oczywiście trzeba o tym pomyśleć, zanim chwycimy za szpadel.

Kiedy sadzić maliny i który termin jest lepszy?

Maliny można sadzić w dwóch terminach:

  • wczesną wiosną,
  • jesienią.

Zdecydowanie lepszym terminem jest jesień – wtedy maliny są mniej narażone na wysuszenie, mają czas, żeby dobrze się „zadomowić” i wiosną zacząć rosnąć. Dzięki temu w pierwszym sezonie owocują lepiej niż krzewy posadzone wiosną.

Sadzonki malin i terminy sadzenia

Warto wiedzieć, że najbardziej popularne są dwa typy sadzonek:

  • sadzonki w pojemnikach – to maliny, które rosną w pojemnikach z ziemią
  • sadzonki z gołym korzeniem – to maliny wykopane ze szkółek i sprzedawane bez doniczek. Takie sadzonki nie powinny już mieć liści. Są oferowane w dużym wyborze odmian właśnie jesienią, a przy tym są tańsze niż sadzonki w pojemnikach.

Maliny w pojemnikach można sadzić teoretycznie przez cały sezon, lecz optymalna jest jesień, już od września. Maliny z gołym korzeniem sadzi się nieco później – w październiku i listopadzie, najlepiej niedługo po zakupie.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę, kupując sadzonki z gołym korzeniem. Nie każda się przyjmie

Miejsce i ziemia dla malin. To musisz przygotować, zanim je posadzisz

Maliny lubią miejsca jasne i słoneczne, ale nie takie gdzie słońce praży przez cały dzień. Najlepiej sadzić je na stanowiskach południowozachodnich lub południowowschodnich. Unikajmy wystawy południowej, a już na pewno nie sadźmy ich od północy. Te krzewy docenią również miejsca zaciszne, odsłonięte przed wiatrem.

Bardzo ważna jest ziemia. W naturze maliny rosną na obrzeżach lasów, dlatego potrzebują bardzo próchniczej i żyznej ziemi. Koniecznie trzeba ją przekopać z kompostem, przyda się także dodatek ziemi liściowej. Ziemię warto także zasilić obornikiem suszonym (świeżego nie można stosować tuż przed sadzeniem roślin). Nie sadźmy malin w piaszczystej, albo ciężkiej i gliniastej ziemi, bo nie będą dobrze rosły. Ważny jest też odczyn podłoża, który powinien być tylko lekko kwaśny (pH 6-6,5). Miejsce pod uprawę musi być oczyszczone z chwastów.

Jesienne sadzenie malin krok po kroku

Przed sadzeniem sadzonki z gołym korzeniem warto włożyć na kilka godzin do wiadra czy beczki z wodą (sadzonki w doniczkach podlejmy). Kopiemy dołki większe niż bryła korzeniowa, dodajemy do nich ziemi kompostowej i umieszczamy w nich rośliny, rozkładając korzenie tak, żeby nie były pozaginane (w przypadku sadzonek w doniczkach rozluźnimy palcami korzenie). Maliny sadzi się płytko – tak, żeby nasada pędu była przysypana na ok. 2 cm. Ziemię wokół każdej posadzonej rośliny trzeba dobrze ubić. Warto pozostawić lekkie zagłębienie, dzięki czemu woda nie będzie spływać, tylko nawodni korzenie.

To koniecznie zrób po posadzeniu malin

Po posadzeniu malin trzeba pamiętać o trzech rzeczach:

  • maliny po posadzeniu należy przyciąć na wysokość ok. 20 cm;
  • krzewy koniecznie trzeba obficie podlać! Jesienią teoretycznie powinno padać, ale jeśli brakuje opadów – co zdarza się coraz częściej – to, dopóki jest ciepło, nowo posadzone rośliny trzeba podlewać;
  • ziemię wokół krzewów należy wyściółkować (i ściółkę – w zależności od rodzaju trzeba uzupełniać w kolejnych sezonach). Sprawdzi się kompost, ale też liście, słoma, przekompostowana kora lub trociny.

Jak gęsto sadzić maliny?

Maliny sadzi się co 30-50 cm (w zależności od odmiany), najlepiej w szpalerach co 1,5-2 m.

Zanim posadzisz maliny

Trzeba wiedzieć, że maliny mogą się nadmiernie rozrastać. W dobrych warunkach chętnie tworzą liczne odrosty korzeniowe, za pomocą których opanowują teren. Dlatego wokół miejsca przeznaczonego pod uprawę malin dobrze jest wkopać specjalne bariery. Dowiedz się więcej, jak stosować bariery korzeniowe.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć maliny latem? Posadź je jesienią! Radzimy, jak to zrobić krok po kroku, podpowiadamy, o czym nie zapomnieć - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska