Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć nowe okna za darmo? Skorzystaj z ulgi, którą oferuje program Czyste Powietrze 2024. Kto może liczyć na pełen zwrot kosztów?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wymianę okien może nam dofinansować lub pokryć całość kosztów pogram Czyste Powietrze 2024. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Dowiedz się, kiedy możesz starać się o dopłatę do wymiany okien. Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać zwrot kosztów wymiany stolarki!

Spis treści

Program Czyste Powietrze 2024 – zasady

Zasad programu Czyste Powietrze nie trzeba wyjaśniać tym osobom, które mierzą się z termomodernizacją domu – nowo wybudowanego lub starego. Według planów rządu program ten będzie realizowany do 2029 r. z jednym małym „ale” – wszystkie umowy muszą zostać podpisane do końca 2027 r.

stare okno do wymiany
Oprócz okien, w ramach programu Czyste Powietrze, można wymienić także drzwi i bramy garażowe. Warunki otrzymania wsparcia są takie same, jak w przypadku okien. 123RF/hryshchyshen, 123RF/gulzarkarimn

Środki z programu Czyste Powietrze mają wesprzeć właścicieli domów w poprawie efektywności energetycznej budynku. Do najważniejszych tego typu zmian zaliczamy:

 • wymianę źródła ciepła na mniej emisyjne lub zeroemisyjne, np. pompę ciepła, panele fotowoltaiczne,
 • prace termomodernizacyjne, np. audyt energetyczny, wymiana stolarki okiennej,
 • założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej z przeznaczeniem na autokonsumpcję wytwarzanej energii elektrycznej.

Wymiana okien w ramach programu Czyste Powietrze 2024. Kto dostanie najwięcej?

Program Czyste Powietrze w jasny sposób określa, jakie progi dochodowe obowiązują w przypadku starania się o dotację na wymianę okien. Są to trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy – dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 tys. zł rocznie (nie bierz się pod uwagę dochodów pozostałych osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego). Maksymalna kwota dotacji, uwzględniając pełną termomodernizacje, wynosi 66 tys. zł. Dofinansowanie wymiany stolarki okiennej może wynieść do 40 proc. poniesionych kosztów,
 • podwyższony – maksymalne wsparcie finansowe, na jakie może liczyć wnioskodawca, to 99 tys. zł. Pod uwagę brany jest dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa i nie powinien on przekraczać 1894 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 2651 zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Dofinansowanie wymiany okien może wynieść do 70 proc. poniesionych kosztów,
 • najwyższypróg ten umożliwia zdobycie dotacji, która w 100 proc. pokryje koszt wymiany okien. Trzeba tylko spełnić dwa warunki: miesięczny dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna, jaką można dostać na przeprowadzanie pełnej termomodernizacji wynosi 135 tys. zł.

Pamiętajmy, że w powyższych przypadkach chodzi o kwoty netto. Oznacz to, że w przypadku 100-procentowego dofinansowania konieczne jest pokrycie kosztów podatku VAT. Środki z programu Czyste Powietrze przeznaczone są na zakup i/lub montaż materiałów budowlanych. W przypadku okien możemy otrzymać dofinansowanie na:

 • okna połaciowe,
 • okna lub drzwi balkonowe,
 • powierzchnie przezroczyste nieotwieralne,
 • systemy montażowe.

Zasady przyznania dotacji na wymianę okien. Dochód to nie wszystko

Oprócz wskazania wysokości dochodów, należy jeszcze wykazać, że po skończonym remoncie, osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik termomodernizacji:

 • zapotrzebowanie na energię użytkową zostało zmniejszone do 80 kWh/(m2*rok)
 • zapotrzebowanie na energię użytkową zostało zmniejszone o co najmniej 40 proc.

To, czy udało się spełnić powyższe wymogi, potwierdzi audyt energetyczny. Jego wynik należy dołączyć do wniosku o dotację. O tym, jak przeprowadzić pełną termomodernizację domu dowiesz się z tekstu: Termomodernizacja domu – od czego zacząć, aby prace przebiegły sprawnie. Ociepl swój dom i płać mniej za rachunki

Ponadto pamiętajmy, że okna w domach energooszczędnych muszą cechować się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Od 2021 r. współczynnik U nie może być większy od 0,9 W/(m²·K) w przypadku okien ściennych, a w przypadku okien dachowych nie może przekraczać 1,1 W/(m²·K). Jak poprawnie odczytać ten zapis? Współczynnik przenikania ciepła U określa, ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody – np. ściany, dachu, okna lub drzwi – gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz mieć nowe okna za darmo? Skorzystaj z ulgi, którą oferuje program Czyste Powietrze 2024. Kto może liczyć na pełen zwrot kosztów? - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska