Spis treści
Chiny podsycają wojnę w Europie
W wywiadzie dla niemieckiego „Welt am Sonntag” sekretarz generalny NATO powiedział, że „Chiny mówią, że chcą utrzymywać dobre stosunki z Zachodem”. „Jednocześnie podsycają wojnę w Europie. Nie da się tego pogodzić” – podkreślił.
Jens Stoltenberg ocenił, że Chiny dostarczają Rosji coraz więcej części do maszyn, mikroelektronikę i inne technologie, które Moskwa wykorzystuje do produkcji rakiet, samolotów i czołgów. Dodał, iż to jest „kluczowe wsparcie dla Rosji w jej agresji na Ukrainie”.
Dlaczego Ukraina ponosi porażki?
Odnosząc się do obecnej sytuacji na froncie, sekretarz generalny NATO przyznał, że „Ukraina ponosi porażki z powodu braku amunicji i broni”.
„Ale nie jest jeszcze za późno dla Ukrainy, by zwyciężyła (...) NATO musi jednak dostarczyć jej więcej broni i amunicji” – stwierdził.
Amerykański Departament Stanu oznajmił w piątek, że w rozmowie telefonicznej szefowie dyplomacji USA i Niemiec, Antony Blinken i Annalena Baerbock, omówili „wyzwania” stawiane przez Chiny, w tym wsparcie Pekinu dla rosyjskiego przemysłu obronnego.
Wielka Brytania ma dowody, że Chiny pomagają Rosji
Kilka dni temu brytyjski minister obrony Grant Shapps ujawnił, że Wielka Brytania „ma dowody na to, że Rosja i Chiny współpracują nad sprzętem bojowym do wykorzystania na Ukrainie”. – Jak widzieliśmy podczas wizyty państwowej (Władimira) Putina w Pekinie i (jak pokazuje) 64 proc. wzrostu w handlu między Rosją a Chinami od czasu inwazji na pełną skalę, one wzajemnie się wspierają – powiedział Grant Shapps w wystąpieniu otwierającym doroczną konferencję London Defence Conference.
Dodał, że wywiady USA i Wielkiej Brytanii ujawniły, że „śmiercionośna pomoc płynie teraz lub będzie płynąć z Chin do Rosji i na Ukrainę”. – Myślę, że jest to znaczący rozwój sytuacji i powinniśmy być tym zaniepokojeni – ocenił.
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?