MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja pokojowa w sprawie Ukrainy bez Chin. Dlaczego władze odmówiły udziału?

OPRAC.:
Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Komunistyczne władze Chin nie potępiły Kremla za rozpętanie konfliktu, sprzeciwiają się nakładanym na Moskwę sankcjom oraz zacieśniają z nią współpracę gospodarczą i militarną.
Komunistyczne władze Chin nie potępiły Kremla za rozpętanie konfliktu, sprzeciwiają się nakładanym na Moskwę sankcjom oraz zacieśniają z nią współpracę gospodarczą i militarną. kremlin.ru
Chiny odrzuciły zaproszenie na konferencję pokojową w sprawie Ukrainy, która w połowie czerwca odbędzie się w Szwajcarii. Co jest powodem tego, że władze Chin nie wezmą w niej udziału?

Spis treści

Konferencja ws. pokoju na Ukrainie bez Chin

Międzynarodowa konferencja dotycząca osiągnięcia pokoju w Ukrainie jest planowana w dniach 15-16 czerwca w Buergenstock w Szwajcarii.

Reuters informuje, że chińscy dyplomaci, a także sam przywódca ChRL Xi Jinping wielokrotnie mówili otwarcie, że Pekin chce, aby w takiej konferencji na „równych prawach uczestniczyły wszystkie strony” oraz by „uczciwie (omówiły one) wszystkie warianty”. Deklarowano, że Chiny są „gotowe wspierać ścisłą komunikację”. Chiny nie wezmą w niej udziału, ponieważ nie zostały spełnione ich warunki dotyczące udziału strony rosyjskiej i ukraińskiej.

MSZ Chin odniosło się do sprawy

– Udział Chin w szwajcarskim szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy byłby trudny, ponieważ nie zostały spełnione określone warunki – przekazała w piątek rzecznik prasowa chińskiego MSZ Mao Ning. Kreml wyraził uznanie dla tej decyzji.

Rzecznik chińskiego resortu dyplomacji przypomniała, że rząd w Pekinie postulował, by zorganizować konferencję, która miałaby „akceptację (zarówno) strony rosyjskiej (jak) i ukraińskiej”, odbyłaby się przy „równym udział wszystkich stron” i zapewniała „uczciwą dyskusję nad wszystkimi propozycjami” w sprawie osiągnięcie porozumienia.

– W przeciwnym razie trudno będzie o to, by (konferencja w sprawie Ukrainy) odegrała istotną rolę w przywracaniu pokoju. Nadal istnieje oczywista luka między ustaleniami (organizatorów) konferencji a żądaniami Chin i ogólnymi oczekiwaniami społeczności międzynarodowej, co utrudnia Chinom udział – oświadczyła.

Decyzję chińskich władz skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Pekin rozumie, że zorganizowanie takiego wydarzenia bez udziału Rosji byłoby daremne – ocenił.

Chiny kluczowym państwem w negocjacjach z Rosją

Władze w Kijowie, które nie chcą współpracować z Moskwą, dopóki nie zostaną ustalone wstępne zasady przyszłego porozumienia pokojowego, już wcześniej wyraziły rozczarowanie spodziewaną nieobecnością Chin, które są postrzegane jako kluczowy gracz w negocjacjach z Rosją.

Reuters przypomina, że Moskwa i Pekin ogłosiły partnerstwo „bez granic” podczas wizyty Władimira Putina w Chinach w lutym 2022 roku, na kilka dni przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.

Chiny nie potępiły Rosji

Komunistyczne władze Chin nie potępiły Kremla za rozpętanie konfliktu, sprzeciwiają się nakładanym na Moskwę sankcjom oraz zacieśniają z nią współpracę gospodarczą i militarną.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja pokojowa w sprawie Ukrainy bez Chin. Dlaczego władze odmówiły udziału? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska