Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choszczno > Twoje dziecko bierze? Zabierz je do punktu

(tk)

- Gdybym potrzebowała pomocy dla córki, nie wiedziałabym, gdzie jej szukać - mówi nam matka licealistki z Pełczyc. O punkcie konsultacyjnym dowiedziała się przez przypadek.

Tydzień temu pracownicy punktu konsultacyjnego Zachodniopomorskiego Oddziału Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych ,,Powrót z U" spotkali się z rodzicami uczniów Zespołu Szkół nr 1. Tak o działalności punktu dowiedziała się matka naszej licealistki. - Wiem od córki, że po narkotyki sięgają nawet gimnazjaliści. Teraz jestem świadoma, co robić jeśli i moje dziecko kiedyś znalazłoby się w takich tarapatach - mówi nam kobieta.

Odurzają się wszystkim
Choszczeński punkt konsultacyjny, którego działalność finansowana jest z Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom, mieści się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Chrobrego. Czynny jest w każdy wtorek od 14.00 do 18.00. - Coraz częściej się zdarza, że rodzice problemy swoich dzieci tłumaczą wiekiem dojrzewania. My doskonale wiemy, że coraz więcej młodych sięga po środki psychotropowe. Odurzają się dosłownie wszystkim! - Wiesława Cegłowska podkreśla, że przeważnie reagujemy na słowa marihuana, kokaina czy amfetamina, a równie groźne bywają sterydy, kleje czy różnego rodzaju tabletki. W. Cegłowska radzi rodzicom, by więcej czasu poświęcali obserwacji własnych dzieci. - Wzmożone ożywienie, nowi przyjaciele, inny styl zachowywania, niechęć do rozmów, tajemnicze telefony, po których dziecko wychodzi z domu, dziwne nowe przedmioty, które pojawiają się w pokoju dziecka czy nawet zmiana wyglądu. To wszystko może świadczyć o tym, że dziecko bierze narkotyki - dodaje W. Cegłowska

Lepiej się poradzić
W Choszcznie specjaliści czekają na osoby z gmin pow. choszczeńskiego. Poradzą, jak zauważyć, jak przeszkodzić i jak zmotywować dziecko do walki z narkotykami. Można się z nimi kontaktować przez pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dzwoniąc pod numer 095 765 78 40.
Zadzwoniliśmy. - Oprócz wtorku, przez cały tydzień w tym samym pokoju działa punkt interwencyjno-mediacyjny ,,Pomoc dziecku i rodzinie". W określonych godzinach dyżuruje tu psycholog, pedagog, prawnik, pracownik socjalny, mediator. Wszyscy oni służą radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą - poinformowała nas Dorota Tomasiak. W. Cegłowska dodaje, że w punkcie konsultacyjnym działa też tzw. grupa wsparcia dla rodziców. Jej członkowie spotykają się w każdy czwartek o 17.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska