Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrapanie rujnuje życie seksualne - alarmują naukowcy

(abi)
Ponad 60 proc. osób żyjących w związkach stwierdza, że częściej by uprawiały seks, gdyby ich partner przestał chrapać. Co czwarty tak doświadczony przez los podkreśla, że właśnie chrapanie położyło kres jego życiu erotycznemu, a nawet doprowadziło do rozwodu.

Odgłos chrapania powstaje, kiedy osoba cierpiąca na tą przypadłość oddycha przez otwarte usta. Jest to zjawisko akustyczne spowodowane wibracją tkanek miękkich w obrębie gardła i krtani. Wibracja spowodowana jest przepływającym przez układ oddechowy powietrzem.

Osiem milionów dorosłych Polaków, zamiast spać spokojnie - chrapie. Niektórzy z natężeniem dźwięku równemu pile motorowej! Drugie osiem milionów jest ofiarą głośnego spania i co tydzień traci około 5 godzin snu. Problem chrapania, chociaż wydaje się błahostką, jest jednym z poważniejszych życiowych kłopotów wielu par. Na świecie dotyczy on dwóch miliardów ludzi. Uwaga! - chrapie 70 proc. mężczyzn, więc szansa “trafienia" nie chrapiącej męskiej sztuki na rynku matrymonialnym nie jest, niestety, aż tak duża. Dlatego kobieta przed decyzją o byciu z mężczyzną, nie powinna pytać: Czy chciałbyś mieć ze mną dzieci? Ale: Czy ty chrapiesz, kochanie?

Jak walczyć z chrapaniem, by uratować własne pożycie seksualne z partnerem? Sposobów jest wiele. Począwszy od szturchania partnera w bok łokciem po bardziej medyczne, jak spanie w specjalnej masce tlenowej. Oferta sposobów jest ogromna, ale czy skuteczna?

Oto niektóre z nich.
Cudowne paski na nos, producent zachęca: rozszerzają przewody nosowe, ułatwiają oddychanie oraz przynoszą ulgę przy niedrożności i zatkanym nosie wywołanymi przeziębieniem lub uczuleniem zmniejszając lub nawet eliminując chrapanie.
W ofercie jest także cudowna poduszka. Usuwa drętwienie kończyn, bóle głowy i migreny, chrapanie. Ta poduszka jest tak cudowna, że nawet odchudza.

Kolejny sposobem jest magnetyczny stymulator do nosa przeciwko chrapaniu, Jak zachwala producent, stosowanie tego produktu jest dziecinnie łatwe. Nakłada się go przed snem na ściankę oddzielającą otwory nosa. Już po pierwszym użyciu chrapanie u lekko i średnio chrapiących ustępuje. Jak to działa? Malutkie magnesy na elastycznej klamrze stymulują zakończenia nerwowe nerwu trójdzielnego przegrody nosa. W miejscu stymulacji znajdują się także zakończenia kanałów energetycznych. Dodatkowo specjalne rynienki na bokach stymulatora poprawiają wentylację.

Lekarze proponują także unikalną technikę polegającą na wprowadzeniu implantów w podniebienie miękkie. Wprowadzone implanty powodują usztywnienie podniebienie, co skutkuje natychmiastowym efektem wyleczenia. Zabieg ten wykonujemy ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.

Warto się pozbyć chrapania. Jakie środki są najskuteczniejsze? - pytamy dr. Macieja Mazura z dolnośląskiego centrum laryngologicznego Medicus.
- Faktycznie, chrapanie to duży problem, jak duży - pokazuje ilość firm, które próbują uzyskać udział w rynku produktów zwalczających tę przypadłość. Jednakże oferowane w aptekach środki - żele, spray`e czy plasterki działają jedynie chwilowo. Żaden z nich nie likwiduje problemu, a może jedynie na krótko go "wyciszyć".

Trwałe efekty daje jedynie leczenie zabiegowe, takie jak np. UPPP, czyli zabieg plastyki języczka, gardła i łuków podniebiennych. Dzisiejszy stan zaawansowania medycyny pozwala na wykonanie takiej operacji w ramach chirurgii jednego dnia, co wiąże się z tym, że pacjent jeszcze tego samego dnia, po zabiegu wraca do domu. Ponadto, zastosowanie najnowszych technik operacyjnych, takich jak koblacja, pozwala na praktycznie bezbolesną operację i rekonwalescencję. Oczywiście przed wykonaniem takiej operacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka.

Na czym polega metoda kobalcji? Na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Przekładając to na język pacjenta: powoduje to odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach, bez skalpela i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50˚C. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić oraz normalnie funkcjonować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska