MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dołączamy do wniosku?

SYLWIA MALCHER-NOWAK (68) 324 88 70 [email protected]
Wybierasz się na wakacje do kraju Unii Europejskiej? Jeśli tak, to przed wyjazdem wybierz się do Narodowego Funduszu Zdrowia po formularz E 111. To dokument, dzięki któremu unikniesz całkowicie lub częściowo kosztów leczenia w razie niespodziewanej choroby.

Od 1 maja 2004 r. Polaków wyjeżdżających do krajów Unii, obejmuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Co to znaczy? Że w razie choroby za granicą tamtejsi lekarze będą nas traktować tak samo, jak swoich rodaków, czyli udzielą nam darmowej pomocy medycznej. Aby to było możliwe, musimy mieć przy sobie formularz serii E 100.

Co dołączamy do wniosku?

Formularzy z tej serii jest kilka rodzajów. Turyści powinny mieć przy sobie formularz E 111. Aby go zdobyć, w Lubuskim Oddziale NFZ musimy złożyć specjalny wniosek o jego wydanie. Najlepiej zrobić to nie wcześniej, niż miesiąc przed planowanym wyjazdem.
Do wniosku dołączamy odpowiednie dokumenty:

  • Pracownik: kserokopie dowodów: osobistego i opłacania składek zdrowotnych

  • Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą (do dwóch miesięcy): kserokopie dowodu osobistego i opłacania składek zdrowotnych

  • Emeryt lub rencista: dokument potwierdzający bieżące opłacanie składek zdrowotnych (np. ostatni odcinek renty lub emerytury).

  • Student: dokument potwierdzający bieżące opłacanie składek zdrowotnych. Jeśli z ubezpieczenia zdrowotnego student korzysta jako członek rodziny, to dodatkowo - kserokopie dowodu takiego zgłoszenia, dowodu opłacania składek przez głównego ubezpieczonego i ważnej legitymacji studenckiej wyjeżdżającego.

  • Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, którzy uczą się w kraju UE, ale mieszkają w Polsce i wracają tu codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu: dokument potwierdzający bieżące opłacanie składek zdrowotnych. Gdy korzystają z polskiego ubezpieczenia zdrowotnego jako zgłoszeni członkowie rodziny, wtedy dodatkowo: kserokopie dowodu tego zgłoszenia, dowodu opłacania składek przez głównego ubezpieczonego, zaświadczenie ważne na dany rok szkolny ze szkoły UE.

  • Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, wyjeżdżające turystycznie bez głównego ubezpieczonego: dołączają dowód zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, dowód opłacania składek przez głównego ubezpieczonego.

    Gdzie i jak składamy wniosek?

    Wniosek możemy złożyć osobiście w NFZ w Zielonej Górze lub w jego delegaturze w Gorzowie Wlkp. Możemy go także wysłać:

  • pocztą, na adres: Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Podgórna 9b, 65-057 Zielona Góra

  • faksem: (68) 328 77 53

  • pocztą elektroniczną: [email protected]
    Nawet jeśli wniosek wysłaliśmy, po formularz musimy się pofatygować osobiście z dowodem osobistym.

    Jeśli mamy problemy z wypełnienie

    m wniosku, możemy o pomoc poprosić pracowników NFZ z wydziału spraw świadczeniobiorców w Zielonej Górze lub Gorzowie. Urzędują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00. Odpowiadają także na pytania zadane na adres internetowy: [email protected]

    Kiedy zapłacimy za leczenie?

    Zapamiętaj!


    1 Wyjeżdżając na urlop do krajów UE zabierz ze sobą formularz E 111.
    2 Wniosek o wydanie formularza możesz pobrać ze strony internetowej NFZ, a potem odesłać go wraz z potrzebnymi dokumentami pocztą, faksem lub e-mailem.
    3 W większości krajów wspólnotowych część usług medycznych jest odpłatna. Aby mieć pewność, że w razie choroby nie będziemy ponosić kosztów leczenia, trzeba się dodatkowo ubezpieczyć.
    4 Zachowaj wszystkie rachunki za leczenie, wystawione za granicą. W NFZ sprawdzą, czy słusznie cię nimi obciążono.



    Formularz na pewno się przyda, ale mimo wszystko warto się dodatkowo ubezpieczyć. Zwłaszcza, że nie są to duże kwoty. Dlaczego? Bo formularz gwarantuje nam darmową opiekę medyczną tylko w ramach obowiązujących w danym kraju.
    Jeśli więc np. rozboli nas ząb w Hiszpanii, tamtejszy stomatolog pomoże nam, a następnie wystawi rachunek. To dlatego, że w tym kraju leczenie stomatologiczne jest w pełni odpłatne. Bez względu na to, czy ząb boli Hiszpana, czy Polaka.
    Wszystkie rachunki wystawione za leczenie za granicą warto jednak zbierać. Może się bowiem tak zdarzyć, że zostaniemy niesłusznie obciążeni kosztami leczenia lub zapłaciliśmy, bo wyjechaliśmy za granicę bez formularza serii E 100.
    W takiej sytuacji najlepiej przyjść z rachunkiem do Funduszu. Tu pracownicy sprawdzą, czy rachunek słusznie nam się należał. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Wyjaśnianie może potrwać nawet kilka miesięcy.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska