1/10
Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele często błędnych...
fot. Jan Hubrich / Polskapresse

Co można, a co jest zabronione na L4? Sprawdź, żeby nie stracić pieniędzy

Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele często błędnych przekonań oraz powszechnie powtarzanych obiegowych „prawd”, zwłaszcza w czasie pandemii i obowiązujących obostrzeń. Czy możemy pracować przebywając na kwarantannie i czy będąc na zwolnieniu lekarskim możemy pracować zdalnie? Czy możemy wychodzić z domu podczas wskazania „chory musi leżeć”? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące „L4”, którym między innymi przyjrzeli się eksperci Conperio - firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej.

Czy możemy pracować zdalnie będąc na zwolnieniu lub na kwarantannie? Musimy leżeć, czy wolno nam wyjść na spacer? Co z wcześniejszym powrotem do pracy? Na te i inne pytania odpowiadamy na kolejnych stronach.

2/10
Pracując w czasie kwarantanny narażamy się na utratę zasiłku...
fot. pixabay

Kwarantanna a praca zdalna

Pracując w czasie kwarantanny narażamy się na utratę zasiłku chorobowego – ostrzega ZUS. Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie skierowanej na kwarantannę stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego w przypadku wykonywania pracy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy. Zatem wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego. Pracownik, który od początku kwarantanny nie wykonywał pracy, a w jej trakcie stwierdził, że jednak chce wrócić do pracy lub na odwrót, nie może tego zrobić do czasu zakończenia okresu odosobnienia nałożonego przez sanepid. Może albo zdecydować się na pracę podczas całej kwarantanny, albo jej nie wykonywać do końca.

Tutaj kolejna uwaga - okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Jak wyjaśnia ZUS, kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a która była narażona na takie zakażenie. To oznacza, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało wynagrodzenie za wykonaną pracę.

3/10
Jeżeli chorując i będąc na zwolnieniu, wykonujemy...
fot. K_kapica_afk

Praca zdalna na „L4”

Jeżeli chorując i będąc na zwolnieniu, wykonujemy jakiekolwiek czynności związane z nasza pracą np. sprawdzamy maile i odpisujemy na nie, telefonujemy do klientów czy kontrahentów - to uznane to będzie za świadczenie pracy. Nie jest istotne, czy czynności te wykonujemy w domu, nie ruszając się z łóżka. Lekarz, orzekając o niezdolności i wystawiając zwolnienie lekarskie potwierdzające niemożność naszej aktywności przez określony czas, zazwyczaj nie wnika ani w rodzaj pracy wykonywanej przez pacjenta, ani sposób jej świadczenia. Musimy się więc liczyć z tym, że pracując zdalnie narażamy się utratę zasiłku chorobowego.

4/10
Wskazanie na druku ZLA „chory może chodzić” nie jest tożsame...
fot. pixabay

Czy chory może pójść na spacer?

Wskazanie na druku ZLA „chory może chodzić” nie jest tożsame z urlopem. Wskazanie to odnosi się także do wyjścia na spacer, po zakupy lub nawet po lekarstwa do apteki. Te Takie zachowanie może zostać uznane przez pracodawcę lub ZUS jako forma podejmowania innej pracy lub też - po weryfikacji przez lekarza orzecznika - mogą zostać uznane za czynności wykonywane niezgodne z zaleceniami lekarskimi.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Lubuski, kulturalny rozkład jazdy na weekend i czwarty tydzień maja, ileż się dzieje!

Lubuski, kulturalny rozkład jazdy na weekend i czwarty tydzień maja, ileż się dzieje!

Jechał prawie o 60 km/h za szybko. Stracił prawo jazdy

Jechał prawie o 60 km/h za szybko. Stracił prawo jazdy

Puchar Tymbarku. Już się nie mogą doczekać gry na stadionie PGE Narodowym!

Puchar Tymbarku. Już się nie mogą doczekać gry na stadionie PGE Narodowym!

Zobacz również

Odsłonięcie czwartego już Suleszka. Rycerski szlak się wydłuża...

Odsłonięcie czwartego już Suleszka. Rycerski szlak się wydłuża...

Puchar Tymbarku. Już się nie mogą doczekać gry na stadionie PGE Narodowym!

Puchar Tymbarku. Już się nie mogą doczekać gry na stadionie PGE Narodowym!