MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie czwartego już Suleszka. Rycerski szlak się wydłuża...

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Uroczystość odsłonięcia czwartego Suleszka w Sulechowie - 17 maja 2024 r.
Uroczystość odsłonięcia czwartego Suleszka w Sulechowie - 17 maja 2024 r. Tomasz Rybarczyk
Na skrzyżowaniu ul. Odrzańskiej oraz drogi wojewódzkiej 278, w pobliżu ronda im. księdza Edwarda Kopra w Sulechowie, odbyło się uroczyste odsłonięcie czwartej rzeźby Suleszka. Rycerz, będący symbolem miasta, zajmuje kolejne miejsca w mieście ku uciesze nie tylko najmłodszych mieszkańców.

W ceremonii odsłonięcia rzeźby uczestniczyli burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, zielonogórski rzeźbiarz Artur Wochniak (także autor większości Bachusików w Winnym Grodzie), wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Sulechowie Izabela Wojewoda oraz przedstawiciel fundatora rzeźby, Grupy Polenergia S.A., Krzysztof Mielczarek.

Uroczystość odsłonięcia czwartego Suleszka w Sulechowie - 17 maja 2024 r.

Odsłonięcie czwartego już Suleszka. Rycerski szlak się wydłuża...

Suleszek - legendarny rycerz

Suleszek, jako postać legendarna, od dawien dawna jest bohaterem opowieści sulechowian. To dzielny rycerz, założyciel miasta. Postać rycerza odnajdujemy też w herbie miasta (na wzór z pieczęci Henryka III Głogowskiego).
Czwarty rycerzyk dołącza do już trzech istniejących w mieście. Ich obecność nie tylko ozdabia przestrzeń publiczną, ale również stanowi ważny element strategii rozwoju gminy, budując więź z historią i kulturą regionu. Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby licznie zebrani mieszkańcy miasta, młodzież ze szkół sulechowskich oraz dzieci z przedszkoli wzięli udział w wydarzeniu, podkreślając znaczenie tej chwili dla lokalnej społeczności. Kamień z granitu, na którym stanęła rzeźba, został ufundowany przez mieszkańca gminy Sulechów - Artura Cukrowskiego.

Sulszek to atrakcja turystyczna nie tylko dla dzeci

Zdaniem mieszkańców szlak Suleszka to atrakcja turystyczna nie tylko dla dzieci. I uatrakcyjnienie miasta. Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra - Bachusiki, a Sulechów - Suleszka. Już niebawem będziemy świadkami kolejnego odsłonięcia rzeźby słynnego już rycerza. Ale na razie szczegółów nie zdradzimy.

Przeczytaj też:

Zobacz wideo - w Sulechowie badania tomografem komputerowym bez kolejek

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska