MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, by życzenia "dużo zdrowia" się spełniły?

Hanka Sowińska, (tami)
Regularne badania uchronią nas od trudnego i długiego leczenia
Regularne badania uchronią nas od trudnego i długiego leczenia Fot. DigiTouch
Panowie dbają przede wszystkim o samochody, oczkiem w głowach pań jest mieszkanie. Gdybyśmy z równą starannością troszczyli się o własne zdrowie, życie byłoby prostsze i piękniejsze.
Kończy się rok. Dokonujemy bilansu i planujemy kolejne działania. Niestety, jakże często zapominamy, że podstawowym warunkiem realizacji naszych postanowień jest to, czy będziemy zdrowi. Porzekadło mówi, że choroby nikt sobie nie wybiera. Dopada nas znienacka, choć - jakże często - organizm wysyła sygnały, które bagatelizujemy.
Ale to już przeszłość. Nadchodzący rok będzie cezurą, która sprawi, że zaczniemy systematycznie robić badania, które pozwalają wykryć w porę wiele groźnych dolegliwości.

Zatem to już postanowione. Od 2011 r. będziemy badać się, konsultować z lekarzem dolegliwości, które pojawiły się "nieproszone" i nie chcą ustąpić, nie zaniedbamy żadnych sygnałów, które wysyła nam organizm.

Proponujemy naszym Czytelnikom, byście stworzyli sobie prywatny kalendarz badań. Najlepszą porą na wykonanie podstawowych badań będzie początek nowego roku. Taka "lustracja organizmu" - w pierwszych tygodniach nowego roku - sprawi, że łatwiej będziemy mogli planować choćby urlop czy większe inwestycje w gospodarstwie domowym.

Lekarz rodzinny nie może odmówić nam wykonania ogólnych badań - umówmy się ze swoim medykiem w czasie, gdy akurat poradnie nie będą przeżywały oblężenia z powodu wzrostu zachorowań na grypę czy choroby grypopodobne. Poprośmy by nas osłuchał, zmierzył ciśnienie, obejrzał skórę (chodzi o zmiany barwnikowe, brodawki itp.), sprawdził gardło i węzły chłonne (szyjne, pachowe, pachwinowe).

Warto, nawet w młodym wieku, zrobić co jakiś czas badanie EKG oraz rentgen płuc (szczególnie, zalecany tym, którzy palą papierosy). Nałogowi palacze, szczególnie po 40. roku życia powinni wykonać spirometrię. Badanie to pozwala wykryć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Koniecznie zróbmy podstawowe badanie krwi i moczu. Zwróćmy uwagę na wynik poziomu cholesterolu, cukru - wartości przekraczające normy mogą wskazywać na miażdżycę i cukrzycę. Z kolei poziom hemoglobiny i żelaza mówi nam o tym, czy przypadkiem nie mamy anemii. Osoby w starszym wieku koniecznie powinny zbadać wzrok - chodzi o wczesne wykrycie jaskry.

Panie - młode, w średnim wieku i starsze - muszą regularnie robić cytologię. To niezwykle ważne badanie, które pozwala nie tylko zachować zdrowie, ale uratować życie. Cytologia jest bowiem testem pozwalającym wykryć raka szyjki macicy. To niezwykle groźny nowotwór, z powodu którego rocznie umiera 2 tys. Polek. Istnieje również potrzeba systematycznej kontroli piersi - młodsze kobiety powinny robić USG, starsze - mammografię.

Obserwowany od kilku lat wzrost zachorowań na raka prostaty sprawia, że ten gruczoł musi znaleźć się pod kontrolą. Na początek wystarczy badanie PSA (określenie stężenia swoistego antygenu sterczowego we krwi).

Dla przypomnienia - niektóre z wymienionych badań można robić bez skierowania, w ramach badań profilaktycznych. Wystarczy, że spełniamy kryteria.

Od 20-29 lat:
* Wszyscy - raz w roku poziom cukru we krwi, morfologia, OB, badanie ogólne moczu, przegląd stanu zębów. Raz na dwa lata RTG klatki piersiowej, co pięć lat lipidogram, czyli poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jeśli nosisz okulary - co roku badanie wzroku.
* Kobiety - jeśli bierzesz pigułki hormonalne, raz w roku sprawdź poziom cholesterolu. Co sześć miesięcy USG piersi, raz w roku cytologia i badanie ginekologiczne. Raz w miesiącu samobadanie piersi.
Od 30-39 lat:
* Wszyscy - EKG przy zagrożeniu chorobą wieńcową. Raz na dwa lata RTG klatki piersiowej (palacze co roku). Raz na pięć lat kolonoskopia, badanie słuchu.
* Kobiety - Po 35 roku życia - mammografia.
Od 40-49 lat:
* Wszyscy - pomiar ciśnienia krwi podczas każdej wizyty u lekarza.
* Kobiety - co trzy lata badanie kości, co dwa lata mammografia, raz w roku USG jamy brzusznej i narządów rodnych.
* Mężczyźni - co pięć lat lipidogram, co roku badanie prostaty, co trzy lata gastroskopia, raz na trzy lata USG jamy brzusznej.
Od 50-59 lat:
* Wszyscy - sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy, raz na trzy lata kolonoskopia.
* Kobiety - badanie cytohormonalne w razie dolegliwości.
* Mężczyźni - raz w roku u urologa i co pół roku u lekarza pierwszego kontaktu badanie prostaty. Raz w roku badanie markerów nowotworowych prostaty.
60 lat i więcej:
* Wszyscy - badanie wzroku pod kątem zaćmy i jaskry.
* Kobiety - USG jamy brzusznej i narządów rodnych co roku.
* Mężczyźni - raz na rok gastroskopia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska