Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby tłusta skóra nie była aż tak kłopotliwa

(mag)
Maseczkę trzeba dobrać do rodzaju skóry. Jeśli kupujesz gotowe, uważnie przeczytaj jakie mają przeznaczenie, w przeciwnym razie możesz bardziej się zeszpecić niż dodać urody.
Maseczkę trzeba dobrać do rodzaju skóry. Jeśli kupujesz gotowe, uważnie przeczytaj jakie mają przeznaczenie, w przeciwnym razie możesz bardziej się zeszpecić niż dodać urody. fot. Mariusz Kapała
Każda z nas marzy o różowej, gładkiej, jędrnej i dobrze odżywionej cerze. W rzeczywistości jest inaczej i każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji.

Skóra tłusta jest szara, gruba, ma rozszerzone ujścia porów łojowych w postaci zaskórników. Warstwa rogowa jest gruba, cera błyszczy się i stale stwarza wrażenie tłustej.

- Taka cera jako jedyna dobrze znosi wodę i mydło, z wiekiem wysusza się i najpóźniej się starzeje. Częściej zdarza się, że miejsca łojotokowe umiejscawiają się w tzw. punkcie T, plecach i klatce piersiowej. Mamy wtedy do czynienia ze skórą mieszaną. Ta jest najczęściej spotykana. Nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do cery łojotokowej albo trądzikowej - mówi kosmetyczka Mariola Wicenciak.

Przy tego typu problemach opiekę nad naszą skórą pozostawmy fachowcom. Lekarz dermatolog i kosmetyczka udzielą najlepszej pomocy.

Tak pielęgnuj

Tych kosmetyków używaj:

  • żel myjące, specjalne mydło np. siarkowe - oczyszczaj twarz co najmniej dwa razy dziennie, bo na zewnętrznej jej warstwie zbiera się łój, który wychwytuje wszystkie zanieczyszczenia. Zaniedbując to, doprowadzisz to chorób skóry. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zmian na skórze.
  • peeling - sprawia, że skóra łatwiej oddycha, poprawia się krążenie, a naskórek nabiera ładnego z wyglądu. Do skór łojotokowych i tłustych stosujemy peeling skrub, który występuje w postaci drobnoziarnistego proszku (np. rozdrobnionych łupin orzechów, pestek brzoskwiń, migdałów). Upewnij się, że twoja skóra jest wilgotna, albo wykonuj ten zabieg mokrymi dłońmi. Opuszkami palców pokryj skórę cienką warstwą peeligu i wykonuj przy tym lekki masaż. Na końcu spłucz.
  • toniki - przywraca odpowiednią kwasowość skórze i ściąga pory
  • preparaty nawilżające i matujące
  • korektory maskujące
  • punktowe kremy na pryszcze

    Co sprzyja

    Tych składników szukaj na opakowaniu kosmetyków:

  • kwas salicylowy - reguluje odnowę komórkową, działa przeciwzapalnie i lekko złuszczająco
  • cynk - przyspiesza gojenie ran i ubytków skóry, uruchamia rezerwy wit. A
  • siarka - reguluje rozpuszczanie kreatyny naskórka i usuwa zrogowacenia
    środki antybakteryjne
  • flawonoidy roślinne - matują skórę
  • glinka - produkt całkowicie naturalny, posiada właściwości bakteriobójcze, zabliźniające i absorpcyjne. Uaktywnia funkcje obronne organizmu.

    Przy maseczkach pamiętaj o kolejnych krokach:

    1. Przed położeniem maseczki dokładnie oczyszczamy twarz z brudu i makijażu.
    2. Kosmetyk nakładamy na całą twarz pomijając okolice oczu i same usta. W tym czasie możemy wykonywać kolistymi ruchami masaż twarzy. Zabieg nas odpręży, skórę też i pozwoli lepiej wchłonąć się maseczce.
    3. Preparat pozostawiamy na skórze ok. 15-20 min. (choć mogą być inne zalecenia na opakowaniu). Po tym czasie nadmiar maski ścieramy lub zmywamy i tonizujemy (mogą być też zalecenia, aby ją zostawić do wchłonięcia).
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska