MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bardziej ostre kary za przestępstwa skarbowe o 20%. Jakie będą nowe wysokości kar?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Lipcowy wzrost minimalnego wynagrodzenia przyniósł także zmiany w taryfikatorze rozmaitych kar, jakie mogą być nakładane za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Dotyczy to zarówno grzywny, jak i mandatów. Co więcej, od 1 lipca tego roku kary będą nawet o prawie 20% wyższe niż na początku lipca 2022. Czego konkretnie dotyczą? Ile wynoszą? Zobaczcie!

Spis treści

Od czego zależy wysokość grzywny od skarbówki?

Jak wylicza się wysokość grzywny? Minimalne wynagrodzenie jest tu sprawą kluczową. Dlatego też od 1 lipca wzrosną nam grzywny i mandaty, ponieważ to teraz doszło do podwyższenia minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Szczegóły tej zależności opisuje kodeks karno-skarbowy. Znajdziemy w nim m.in. pojęcie wykroczenia skarbowego, a także przestępstwa skarbowego. Co do zasady podstawa kary może wynieść minimalnie 1/10 wynagrodzenia minimalnego. To wprost prowadzi nas do tego, że wraz ze wzrostem minimalnego miesięcznego wynagrodzenia wzrasta minimalna wysokość kar. Jednocześnie wzrasta też to, ile zapłacimy maksymalnie. Zmiana ta wpływa też na wysokość mandatów karnych.

Polecamy

Czym jest wykroczenie skarbowe?

Zanim przejdziemy do wysokości kar, warto zrozumieć różnicę między wykroczeniem a przestępstwem. Pojęcia te często są mylone, a to błąd! Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest wykroczenie skarbowe. Za takowe można uznać:

  1. Niewpłacenie lub wpłacenie niepełnego podatku - dotyczy to sytuacji, gdy kwota narażonej na uszczuplenie lub uszczuplonej należności publicznoprawnej (lub wartość przedmiotu czynu) nie jest wyższa niż 5-krotnośc minimalnego wynagrodzenia;
  2. Inne czynny bezpośrednio wskazywane przez kodeks karny skarbowy.

W pierwszym przypadku wzrost minimalnego wynagrodzenia podwyższa pułap kwoty granicznej pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem. Warto przy tym zaznaczyć, że mówi się zawsze o okresie jego popełnienia.

W drugim przypadku wskazuje się tu m.in. na takie działania jak:

  • Uporczywe opóźnienie w płatnościach podatku;
  • Podszywanie się za inny podmiot;
  • Niewykazywanie należności celnych od eksportowanych towarów;
  • Notoryczne wystawianie błędnych dowodów sprzedaży.

Polecamy

Przestępstwo skarbowe - co to takiego?

WYSOKOŚĆ KAR ZA PRZESTĘPSTWA I PRZEWINIENIA SKARBOWE MOŻECIE SPRAWDZIĆ >>> TUTAJ <<<

Zdecydowanie wyższe kary obowiązują za przestępstwo skarbowe, dlatego też mówimy tu o poważniejszych naruszeniach prawa. Czym jest przestępstwo skarbowe? Jest to czyn zabroniony:

  • Pod karą grzywny w stawkach dziennych, lub;
  • Pod karą ograniczenia wolności, lub;
  • Pod karą pozbawienia wolności.

Jeśli przedsiębiorca poprzez swoje działania narazi budżet publicznoprawny na kwotę przekraczającą 5-krotność minimalnego wynagrodzenia miesięcznego.

Wykroczenie a przestępstwo - czy się sumują?

Przepisy jasno mówią, że jeden czyn może być tylko jednym wykroczeniem skarbowym lub tylko jednym przestępstwem skarbowym. Jeśli jedno podobne działanie było podjęte w odstępie czasu krótszym niż 6 miesięcy, uznaje się to za jeden czyn zabroniony. Co to oznacza? Jeśli dokonamy podobnego czynu w odstępie czasu dłuższym niż pół roku, może okazać się, że odpowiemy za dwa wykroczenia np. za przestępstwo skarbowe oraz za wykroczenie skarbowe.

Kary grzywny

>>> TUTAJ <<<< lub w galerii przedstawiamy wyliczenia minimalnych i maksymalnych grzywien i kar, jakie możemy otrzymać za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Stawki obowiązują od 1 lipca!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz bardziej ostre kary za przestępstwa skarbowe o 20%. Jakie będą nowe wysokości kar? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska