Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej dzieci cierpi na krótkowzroczność. Jak temu zapobiegać? Okuliści alarmują!

MaG
Wojciech Gadomski
Krótkowzroczność jest najbardziej powszechną wadą wzroku, która obecnie dotyka prawie połowę całej światowej populacji. Co gorsza, rośnie w zastraszającym tempie także u dzieci.

- Dbam o oczy i regularnie przechodzę badania w klinice okulistycznej w Bydgoszczy. Z przerażeniem stwierdzam, że coraz częściej spotykam tam rodziców z dziećmi – mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Wyżyn.

Spostrzeżenia naszego Czytelnika potwierdza profesor Bartłomiej Kałużny, kierownik Kliniki Okulistki i Optometrii „Oftalmika”. Jego zdaniem, jeszcze kilka lat temu krótkowzroczność dotykała 10-12 procent młodzieży, teraz to blisko 30 procent.

- W ciągu dekady możemy dojść do poziomu pięćdziesięciu procent – alarmuje.

Jakie są główne przyczyny takiego stanu rzeczy? Pierwsza to genetyka. Jeżeli którekolwiek z rodziców ma krótkowzroczność, to dziecko ma niewielkie szanse na jej uniknięcie. Drugi to wszelkiego typu urządzenia elektroniczne, które stały się nieodłączną częścią naszego życia. Jak wiadomo dzieci i młodzież nie korzystają z nich jedynie w celach edukacyjnych. Im mniejsze urządzenie, im bliżej je trzymamy, tym szybciej pojawia się krótkowzroczność.

- Problem krótkowzroczności u dzieci i młodzieży nasilił się w czasie pandemii. Praca zdalna, wielogodzinne siedzenie przed ekranami komputerów, to główne powody – mówi nam jeden z lekarzy-okulistów, który praktykuje m.in. w jednej z przychodni na Bartodziejach.

Jak nie dopuścić do rozwoju krótkowzroczności u naszych pociech? - Problem krótkowzroczności u dzieci i młodzieży nasilił się w czasie pandemii. Praca zdalna, wielogodzinne siedzenie przed ekranami komputerów, to główne powody – mówi nam jeden z lekarzy-okulistów, który praktykuje m.in. w jednej z przychodni na Bartodziejach. Jeżeli dziecko chce obejrzeć np. bajkę, to lepiej niech to zrobi na dużym ekranie telewizora (smartfona łatwo można do niego podpiąć).

Pamiętajmy też o przerwach: 2-3 minuty po 20 minutach patrzenia w ekran. Dotyczy to również dorosłych.

Dzieci i młodzież powinny ponadto sporo czasu spędzać na świeżym powietrzu. W tym czasie do organizmu dostarczana jest witamina D, bardzo ważna dla oczu. Jej niedobór jest potwierdzonym czynnikiem rozwoju krótkowzroczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej dzieci cierpi na krótkowzroczność. Jak temu zapobiegać? Okuliści alarmują! - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska