Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyberprzemoc to poważna sprawa

(pij)
Młodzież podczas spotkania z policjantką w kawiarence internetowej.
Młodzież podczas spotkania z policjantką w kawiarence internetowej.
Kawiarenka internetowa w Domu Kultury NOVITA przy ul. II Armii w Zielonej Górze przystąpiła do ogólnopolskiej Kampanii "Kawiarenka przyjazna dzieciom".

Wczoraj policjantka z wydziału prewencji zielonogórskiej policji spotkała się w kawiarence internetowej Domu Kultury NOVITA z młodzieżą. Rozmawiano o cyberprzemocy. Kawiarenka internetowa przystąpiła do ogólnopolskiej Kampanii "Kawiarenka przyjazna dzieciom", który rozwija w Polsce ideę tworzenia bezpiecznych kawiarenek internetowych.

Bezpieczne kawiarenki spełniają trzy podstawowe kryteria. - Pierwszym jest posiadanie programów filtrujące treści, które sa zainstalowane na komputerach udostępnianych dzieciom - informuje rzeczniczka zielonogórskiej policji podkom. Małgorzata Stanisławska. Drugim kryterium jest fakt, że komputery przeznaczone dla dzieci są stale monitorowane przez pracowników kawiarenki. W kawiarence znajdują się wyeksponowane materiały promujące zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ulotki, plakaty, broszury, z którymi może zapoznać się dziecko korzystające z Internetu.

Cyberprzemoc (ang.cyberbullying) to wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych - komunikatorów, czatów, stron internetowych, blogów, SMS-ów, MMS-ów. Zjawisko to, które może przyjmować różne formy, min.
- wysyłania wulgarnych e-maili i smsów
- kłótni internetowej (flame war)
- publikowania i rozsyłania ośmieszających informacji, zdjęć i filmów
- podszywania się pod inną osobę
- obraźliwego komentowania wpisów na blogu

Czyny te mogą być zakwalifikowane jako poważne przestępstwa, takie jak:
- groźba popełnienia przestępstwa
- zmuszanie do określonego zachowania
- pornografia
- zniesławienie
- zniewaga
- naruszenie tajemnicy korespondencji
- niszczenie informacji
- niszczenie danych informatycznych
- przestępstwa komputerowe
- zakłócanie pracy systemu komputerowego
- oszustwo komputerowe

Czyny te mogą być również kwalifikowane jako wykroczenia - złośliwe nękanie.

Zniesławienie i zniewaga ścigane są z oskarżenia prywatnego. - Skargę można wnieść za pośrednictwem policji - tłumaczy podkom. M. Stanisławska. Ważne w przeciwdziałaniu zjawisku jest uświadamianie społeczeństwa, że sprawca nie pozostaje anonimowy. - Policja ma możliwość ustalenia z jakiego komputera i z jakiego telefonu wysyłane są maile lub smsy - ostrzega podkom. M. Stanisławska.

Ważnym zadaniem dla rodziców jest wyjaśnianie dzieciom i młodym ludziom, że takie działania nie są zabawą czy żartem. Wyzwanie, straszenie czy obrażanie kogoś w internecie może nieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska