Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cybinka: Przy tej drodze żyją w strachu!

Beata Bielecka
Duży ruch przy Krośnieńskiej potęguje strach mieszkańców.
Duży ruch przy Krośnieńskiej potęguje strach mieszkańców. Archiwum
- W nocy nie możemy spać z powodu hałasu, a w dzień paraliżuje nas strach o nasze dzieci - napisał do komendanta słubickiej policji Marek Jasiński z ulicy Krośnieńskiej. Nam mówił wczoraj, że mieszkańcy nie wykluczają blokady drogi.

Opowiadał, że wozi do szkoły syna, bo boi się o jego bezpieczeństwo. Wszystko przez pędzące główną ulicą miasta samochody i to, że przy szosie w wielu miejscach nie ma chodników i przejść dla pieszych.

- Znak ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę jest natomiast traktowany przez kierowców jako zbędny element drogowej infrastruktury - skarżył się.

W liście do komendanta słubickiej policji pytał, czy wyobraża on sobie, co czują rodzice posyłający codziennie tą drogą swoje dzieci do szkoły i czy ich wyjście z domu musi przypominać wyjście górnika na szychtę do kopalni?

Fotoradar? Nie w tym miejscu!

- Na nasze nieszczęście do Cybinki od strony Krosna wjeżdża się z górki. Kierowcy się rozpędzają, wrzucają na luz i dojeżdżają tak do krzyżówki w centrum - mówił nam. - Przed wjazdem do miasta jest wprawdzie fotoradar, ale 1,5 km od tablicy oznaczającej teren zabudowany. W tym miejscu nic on jego zdaniem nie daje. Kto wymyślił taką lokalizację? - denerwował się.

Przypomniał też, że to właśnie na ulicy Krośnieńskiej, na przestrzeni lat, w trzech wypadkach zginęły trzy osoby. Między innymi, w latach dziewięćdziesiątych jego sąsiad, który osierocił dwoje dzieci.

- Niespotykana ignorancja zarządcy drogi, brak działań policji, a także strach mieszkańców, że pewnego dnia wjedzie do ich domów rozpędzona ciężarówka potęguje w nas determinację do walki - stwierdził.

Fatalne wiadomości

Ulica Krośnieńska jest w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Rzeczniczka zielonogórskiego oddziału Anna Jakubowska nie ma dobrych wiadomości dla mieszkańców. - Mamy plan przebudowy całej drogi biegnącej przez Cybinkę, jest już nawet pozwolenie na budowę, ale nie mamy zapewnionego finansowania - powiedziała nam.

Nie ma też szans, żeby znaleźć na to szybko pieniądze (potrzeba 22 mln zł), bo ta inwestycja jest na...118 miejscu listy zadań do pilnej realizacji. W tym roku ministerstwo finansów nie dało w ogóle pieniędzy na zadania z tej listy.

- Dlatego próbujemy zmienić przeznaczenie Krajowego Funduszu Drogowego, z którego środki są przyznawane tylko na budowę nowych dróg i staramy się, żebyśmy mogli wykorzystywać je także na remonty - wyjaśniła.

Rzeczniczka komendy powiatowej policji w Słubicach Magdalena Tubaj podkreśla, że droga w Cybince kontrolowana jest co najmniej trzy razy w tygodniu. Ponadto policjanci z posterunku w tym mieście w ramach codziennych obowiązków też pełnią tam służbę.

Zaznaczyła również, że od ponad 5 lat w na ulicy Krośnieńskiej i Słubickiej nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. Było natomiast pięć wypadków, w których 5 osób zostało rannych. W tym roku i poprzednim wypadków nie było w ogóle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska