Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cysterskie dziedzictwo Kutnej Hory (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Kościół jest reliktem klasztoru cystersów. Wybudowany został w latach 1282-1320 w stylu gotyckim, ale w XVIII w. przebudowano go w stylu barokowego gotyku.
Kościół jest reliktem klasztoru cystersów. Wybudowany został w latach 1282-1320 w stylu gotyckim, ale w XVIII w. przebudowano go w stylu barokowego gotyku. Dariusz Brożek
Jedną z wizytówek i atrakcji Kutnej Hory w Czechach jest kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. To relikt dawnego klasztoru cystersów. Przeplata się w nim surowy gotyk z finezyjnym barokiem. Jak to możliwe? Wybudowany został w latach 1282-1320 w stylu gotyckim, ale w XVIII w. przebudował go w stylu barokowego gotyku jeden z najwybitniejszych czeskich architektów Jan Błażej Santiniego-Aichla. W pobliżu kościoła znajduje się największe na świecie ossuarium - kaplica, w której zgromadzono około 40 tys. czaszek mieszkańców, zmarłych w trakcie wojen husyckich oraz podczas epidemii czarnej ospy. W 1995 r. stare miasto w Kutnej Horze-Sedlcu wraz z kaplicą, farą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela oraz kościołem św. Barbary zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz przyciągają turystów z całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska