MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Horror w Lubuskiem? Tutaj można kręcić! Ten opuszczony ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem jest jak z filmu "Piątek 13."

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Ośrodek wypoczynkowy w Gądkowie Wielkim niegdyś tętnił życiem. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
Ośrodek wypoczynkowy w Gądkowie Wielkim niegdyś tętnił życiem. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>Czytelnik
Za żadne pieniądze nie spędzilibyśmy tutaj nocy... W Lubuskiem jest miejsce jak z horroru. Nie wierzycie? To zobaczcie te zdjęcia. Normalnie Piątek 13. po lubusku!

Przypominamy dziś nasz materiał, który dotarł już do ponad 300 tys. internautów. Ciekawe, czy to miejsce wygląda cały czas tak samo... Może wiecie?

Ośrodek w Gądkowie

Ośrodek wypoczynkowy w Gądkowie Wielkim, należący wcześniej do PKP, w latach 80. wydzierżawił Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Po zmianach ustrojowych w miejsce zarządu pojawiła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, a dzierżawcą obiektu zostało Nadleśnictwo Torzym. - Już wtedy ośrodek mocno podupadł. Wcześniej przyjeżdżali tam na wczasy głównie pracownicy PKP, ale zainteresowanie było coraz mniejsze, aż w końcu PKP bezprawnie, bo bez zgody nadleśnictwa, ani dyrekcji, wydzierżawił ośrodek. Przestano tym odpowiednio zarządzać, dzierżawca chciał czerpać głównie bieżące zyski, degradacja postępowała - opowiada Michał Poklewski-Koziełł, nadleśniczy Nadleśnictwa Torzym.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Ośrodek wypoczynkowy w Gądkowie Wielkim niegdyś tętnił życiem. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Horror w Lubuskiem? Tutaj można kręcić! Ten opuszczony ośrod...

Ośrodek niegdyś był ciekawie zagospodarowany

Na terenie ośrodka znajdowały się, głównie drewniane, domki letniskowe. Głównym punktem był największy budynek ze stołówką i salą, na którym urządzano między innymi przyjęcia weselne. Poniżej, tuż przy plaży, znajdował się bar, a obok także przebieralnie. Nad jezioro prowadził duży pomost, po którym obecnie pozostały jedynie wbite w dno pale.

Nie jestem powiązany z koleją, ale pochodzę z lubuskiego i w latach 90. spędzałem u rodziny w Gądkowie każde wakacje. Latem przychodziliśmy tu prawie codziennie. Pamiętam, że na plaży znajdował się basen, co dla mnie jako dla dziecka było nawet większą atrakcją, niż jezioro! Potrafiłem siedzieć w nim godzinami - opowiada mężczyzna napotkany w pobliżu ośrodka.

Miejsce zaczęło straszyć

Jak mówi nadleśniczy, ośrodek zaczął straszyć, a PKP postanowiło zrezygnować z dzierżawy terenu. - Ale zgodnie z zapisami umowy, powinni doprowadzić teren do stanu sprzed dzierżawy, czyli usunąć całą infrastrukturę. Moja propozycja była prosta - jeśli chcecie zrezygnować z dzierżawy, musicie oddać teren w stanie, powiedzmy, przypominającym las. I tu zaczęły się schody. PKP najpierw próbowała sprzedać te naniesienia, ale się to nie udało. Rozebranie tego, generowałoby zbyt duże koszty. W końcu znaleźli firmę z Zielonej Góry, która obecnie dzierżawi od nas ten teren i chce zrobić tam ośrodek z prawdziwego zdarzenia - mówi nadleśniczy. Jak dodaje, firma dzierżawi ośrodek od kilku lat, jednak piętrzą się przed nią wymogi formalne. - Ponieważ wymaga to kompletnej przebudowy, sprawa musi oprzeć się o studium zagospodarowania przestrzennego i plan przebudowy, a to po prostu trwa. Jestem jednak dobrej myśli - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska