MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarna rzodkiew ma moc leczniczą

Zbigniew Przybylak, "Gazeta pomorska"
Fot. Archiwum
Można z niej zrobić surówkę, dodać do sałatki lub przyrządzić pikantny sok. Pomoże na różne dolegliwości układu trawiennego. Najbardziej cenna jest rzodkiew ze zbioró jesiennych.

W kuchni i w kuracjach najlepiej używać czarną rzodkiew ze zbiorów jesiennych lub nawet późnojesiennych. Takie warzywo jest stosunkowo ciemne, niekiedy nawet szare, ostre w smaku, a przez to mające więcej związków leczniczych. Zawiera jednak mniej wody i dlatego trudniej z niego przygotować sok.

Gdy posiadamy warzywa z upraw ekologicznych lub z własnego ogródka bez chemii warto jeść rzodkiew wraz ze skórką, ponieważ pod nią jest najwięcej cennych substancji leczniczych. Rzodkiew przed jedzeniem zetrzeć na tarce o grubych oczkach albo przynajmniej pokroić na cienkie plasterki. Potem lekko posolić i pozostawić do puszczenia soku. Jadać w formie surówek, dodatku do potraw, kanapek. Można także traktować ją jako zakąskę. Tak tradycyjnie jada się ją jeszcze w górskich regionach Bawarii i Tyrolu. Ten zdrowy posiłek to pozostałość po czasach biedy. Dawniej bowiem właśnie rzodkiew pomagała ubogim chłopom z wiosek alpejskich przetrwać zimę i wraz z ziemniakami i jajami stanowiła podstawę codziennego pożywienia.

W Rosji z surowych korzeni rzodkwi wcześniej rozdrobnionych sporządza się sałatki z olejem, ze śmietaną albo z jajkami. Drobno pokrojona rzodkiew z olejem używana jest również jako oryginalne nadzienie do różnych pierogów.

Rzodkiew pod wymienionymi wyżej postaciami jest sprawdzonym domowym lekiem na różne dolegliwości układu trawiennego, wątroby, woreczka, nerek. Jako lek na przeziębienie, stany zapalne błon śluzowych nosa, zatok i gardła najlepiej zawsze zjadać rzodkiew na surowo samą lub jako składnik surówki. Tniemy ją w cienkie plasterki. Można posolić lekko do smaku. Gdy zaczyna wydzielać się sok można ją chrupać, najlepiej bardzo powoli. Tak konsumowana rzodkiew odkaża i zwiększa ukrwienie błon śluzowych jamy ustnej oraz przełyku. Poza tym rozrzedza wydzielinę. Lekiem przy przeziębieniach, chrypkach, kaszlu, nieżytach gardła może być sok z miodem. Pokroić w cienkie talarki czystą rzodkiew wraz ze skórką, przekładać miodem lub przesypywać cukrem. Gdy puści sok, brać łyżeczkę co kilka godzin. Można też ssać i chrupać słodkie plasterki.

Przy przeziębieniach i dolegliwościach trawiennych można kurować się również takim dosyć pikantnym napojem: przygotować dwa średniej wielkości ogórki sałatkowe, dwie czarne rzodkwie, łyżkę soku ze świeżego chrzanu, sól, pieprz ziołowy; w sokowirówce wycisnąć sok z ogórków i rzodkwi; chrzan drobno zetrzeć, odcisnąć sok; wymieszać płyny, doprawić do smaku solą i pieprzem ziołowym. Pić łykami co pewien czas. Można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu do 2 dni.

Leczące zakąski, surówki, napoje i soki - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska