Czarny Tydzień. Trwa protest pracowników socjalnych....

  Czarny Tydzień. Trwa protest pracowników socjalnych. "Pracujemy za psie pieniądze"

  rik

  Protest pracownic MOPS Zielona Góra
  1/3
  przejdź do galerii

  Protest pracownic MOPS Zielona Góra ©OPZZ MOPS Zielona Góra

  Od 19 do 23 listopada trwa tydzień protestacyjny pracowników socjalnych, którzy mają dość niskich zarobków, problemów kadrowych i domagają się zmian legislacyjnych. W środę, 21 listopada, pracownice zielonogórskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyszły ubrane na czarno.
  Pracownicy socjalni nazwali swój protest "czarnym tygodniem". "Policja swoje osiągnęła, a my jako liczna grupa zawodowa też coś w Polsce znaczymy i aktualnie mamy dosyć traktowania nas jak jakiś gorszy sort! Jesteśmy osobami wykształconymi, kompetentnymi, a nasz zawód jest cholernie trudny, za psie pieniądze" - napisała do nas Czytelniczka Angelika.

  Od kilku dni pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze w ramach protestu chodzą ubrane na czarno. Noszą też plakietki z napisem "protest pracowników pomocy społecznej". Dzisiaj, w Dzień Pracownika Socjalnego, zatrudnione w MOPS-ie panie zrobiły sobie zdjęcie pod związkową gazetką.

  - Chodzi głównie o nasze niskie płace. Praca z ludźmi nie jest łatwa, mamy problemy z klientami, ale i z własnymi emocjami. Nasza praca wynagradzana jest bardzo nisko, na poziomie najniższych stawek krajowych. Do tej pracy potrzebne jest wyższe wykształcenie, a zarobki... Szkoda mówić. Nie mamy żadnych podwyżek, premii, nagród i dodatków, a na emeryturze dostajemy ledwo 2 tys. zł. Po 40 latach pracy! Pracownicy przychodzą do nas, ale po dwóch, trzech miesiącach rezygnują. Mamy wakaty - mówi Alina Lasota, zastępca szefa OPZZ w zielonogórskim MOPS-ie.

  Sonda

  Czy popierasz protest pracowników socjalnych?  Pracownicy socjalni nie czują się także bezpieczni podczas wykonywania swoich obowiązków, nawet w budynku MOPS w Zielonej Górze. - Mamy różnych klientów, wynikają czasem niebezpieczne sytuacje. Pracownica socjalna odwiedza osoby, które potrafią zachowywać się agresywnie. Sama takiej przemocy doświadczyłam. Nie czujemy się bezpiecznie nawet w naszym budynku - żali się Lasota.

  Stanowimy naprawdę dużą grupę zawodową. Zawsze się mówi o nas źle i szuka sensacji. Teraz chcemy pokazać jak naprawdę wygląda nasza praca

  Pracownicy socjalni chcą, żeby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajęło się ich postulatami pracowniczymi i profesjonalnymi. Domagają się zmian legislacyjnych, m.in. zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych, powiązanej z płacą minimalną przejrzystej ścieżki awansu zawodowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni rocznie po przepracowaniu 3 lat w zawodzie pracownika socjalnego, asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej, gwarancji bezpieczeństwa osobistego i cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa - pisze portal www.prawo.pl. Postulują również, aby dodatek terenowy dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej zależał od przeciętnego wynagrodzenia.

  "W OPS i innych jednostkach pomocowych często panuje mobbing i przemoc. (...) Stanowimy naprawdę dużą grupę zawodową. Zawsze się mówi o nas źle i szuka sensacji - teraz chcemy pokazać jak naprawdę wygląda nasza praca" - alarmuje pani Angelika.

  Protest organizują Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny i Komisje Zakładowe NSZZ "Solidarność".

  Zielona Góra. Mieszkańcy osiedla Pomorskiego blokowali drogę S3. WIDEO:  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.