Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czerwieńsk. Wydarzenie "Jedno dziecko, jedno drzewo". Mnóstwo mieszkańców wzięło udział w wielkiej akcji sadzenia klonów [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Czerwieńsk. 19 października 2019. Akcja "Jedno dziecko, jedno drzewo" nad zalewem.
Czerwieńsk. 19 października 2019. Akcja "Jedno dziecko, jedno drzewo" nad zalewem. Natalia Dyjas
W sobotę, 19 października, wielu mieszkańców Czerwieńska spotkało się nad zalewem, by wspólnymi siłami posadzić drzewa. Wszystko w ramach akcji "Jedno dziecko, jedno drzewo", które w gminie organizowane jest już po raz czwarty.

- Pomysł "Jedno dziecko, jedno drzewo" narodził się w... Lozannie - mówi Piotr Iwanus, burmistrz Czerwieńska. - Wspólnie z Nadleśnictwem Zielona Góra i Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie też podjęliśmy takie wyzwanie. I cieszę się, że odbiło się to bardzo szerokim echem wśród mieszkańców naszego miasta. Jest ich dzisiaj tutaj niezliczona ilość! To cieszy. Myślę, że nadal będziemy wychodzić z taką inicjatywą. I miejsca, które wymagają nasadzeń, będziemy wspólnie z Nadleśnictwem Zielona Góra upiększać, poprzez różnego rodzaju wydarzenia.

Idea jest prosta. Dzieci sadzą drzewa i później są za nie odpowiedzialne.

- Wszystkie dzieci, które dzisiaj do nas dotrą z rodzicami, a urodzone są w 2019, mają pierwszeństwo w nasadzeniu - wyjaśnia jeszcze burmistrz Iwanus. - Chcemy je upamiętnić, poprzez umieszczenie na tym drzewku tabliczki z imieniem. Myślę, że rodziny tych dzieci będą o drzewka dbać. Natomiast wzorem lat ubiegłych, bo akcję organizujemy już po raz czwarty, dzieci ze szkoły w Czerwieńsku również dbają o rośliny. Żadne z dotychczas nasadzonych drzew nie uległo zniszczeniu.

Jak gmina chce jeszcze dbać o ekologię? Na dachach lokalnych instytucji przy okazji remontów pojawiają się panele fotowoltaiczne. Lokalny samorząd myśli też, by znów wprowadzić do budżetu program wymiany źródeł ciepła. By walczyć z "kopciuchami".

Zaś sobotnia akcja z ekologią w roli głównej przyciągnęła mnóstwo chętnych.

- Wody Polskie zawsze były zainteresowane tego typu akcjami - mówi Monika Ziemkowska, z Zarządu Zlewni w Zielonej Górze Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Jak najbardziej popieramy takie idee. Tutaj jest teren naszego zbiornika. Akcja jest prześwietna i zawsze jesteśmy chętni, by do takich pomysłów dołączać. Jesteśmy tutaj regularnie, to teren naszego zarządu zlewni, pilnujemy naszych urządzeń hydrotechnicznych. Chętnie będę więc przy okazji "odwiedzać" posadzone przeze mnie drzewko.

- Myślę, że taka akcja jest niezwykle potrzebna - mówi Magdalena Szakoła, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku. - Przede wszystkim uczymy dzieci tego, że należy dbać o środowisko, że zieleń jest niezbędna dla naszego dobrego funkcjonowania. A przy okazji jest to świetna integracja szkoły i środowiska lokalnego. Dzieci bardzo dbają o ekologię. Cieszyły się, że odbywa się takie sadzenie drzewek. Dużo osób z naszej klasy przyniosło... szpadle. Uczniowie przeżywali to już cały tydzień. Myślę, że dla nich jest to ważne wydarzenie.

Akcję koordynowali też przedstawiciele Nadleśnictwa Zielona Góra.

-Pomysł na akcję, która urodziła się w Szwajcarii, dotarł i do Polski - mówi Arkadiusz Kapała, nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra. - Inicjatywę zaaprobowało ministerstwo środowiska i Lasy Państwowe, stąd też w tym roku w całej Polsce wszystkie nadleśnictwa starają się organizować takie wydarzenia. By rodzice dzieci, które się w tym roku narodziły, mogli posadzić drzewo. Ale też nie ograniczamy tego do dzieci nowo narodzonych. W przypadku Czerwieńska przyszła cała szkoła podstawowa! I wspólnie sadzimy już czwartą aleję. Akcja jest świetną okazją do rozmowy z młodzieżą. To ma szczególne znaczenie przy tych obecnych deficytach wody i zawirowaniach klimatycznych.

Kiedy mieszkańcy wspólnymi siłami posadzili już 95 sadzonek klonu, rozpoczęli wielkie ognisko przy stawie.

ZOBACZ TEŻ: Sulechów: Na 700-lecie miasta posadzili 700 drzew. Zobacz, kto [ZDJĘCIA]

WIDEO: Urodziły im się dzieci. Posadzili drzewa na pamiątkę

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska