MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy młodociany pracownik jest ciągle uczniem? Czy rodzic może usprawiedliwić jego nieobecność w szkole?

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Uczniowie, którzy pracują, bez żadnej wątpliwości są także uczniami
Uczniowie, którzy pracują, bez żadnej wątpliwości są także uczniami fot. freepik.com
Młodociani pracownicy, czyli osoby od 15 do 18 roku życia przygotowujące się do zawodu zarówno w szkole, jak i pracując, są w szczególnej sytuacji. Z jednej strony są pracownikami i obowiązuje ich prawo pracy - z drugiej pracodawcy mają obowiązek zwalniać ich na zajęcia edukacyjne i reguluje to stosowny zapis w aneksie do umowy o pracę. Czy w czasie przeznaczonym na naukę mają wciąż status ucznia? Czy rodzic może usprawiedliwić ich nieobecność na lekcjach? Odpowiadamy na pytanie Czytelniczki.

Napisała do nas Czytelniczka, która spotkała się z następującym problem: dyrekcja szkoły, do której uczęszcza jej 15-letni syn, będący młodocianym pracownikiem, uważa, że podczas zajęć teoretycznych w placówce nie ma on statusu ucznia, tylko młodocianego pracownika. Czy wobec tego powinien go obowiązywać statut szkolny, który uwzględnia tylko uczniów? Jednocześnie dyrekcja wymaga usprawiedliwiania nieobecności na lekcjach za pomocą zwolnień lekarskich. Czy ma do tego prawo?

Z informacji, które uzyskaliśmy w Departamencie Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego jasno wynika, że:

  1. młodociany pracownik, choć podlega prawu pracy, kiedy pracuje, w momencie, w którym uczestniczy w zajęciach szkolnych ma status ucznia;

  2. nieobecność w pracy musi usprawiedliwić lekarz, jednak nie ma obowiązku przedstawiać zwolnienia lekarskiego w szkole. Nieobecności szkolne młodocianych pracowników usprawiedliwiają rodzice.

Młodociany pracownik to osoba w wieku 15-18 lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Może pracować w celu przygotowania zawodowego lub wykonywać prace lekkie, które nie zagrażają ich zdrowiu i nie kolidują z nauką. Czas pracy młodocianych wynosi maksymalnie 6-8 godzin dziennie, zależnie od wieku. Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy i umożliwić kontynuowanie nauki w wymiarze określonym w aneksie do umowy. Młodociani mają prawo do przerw i odpoczynku, w tym 30-minutowej przerwy po 4,5 godzinach pracy oraz 48 godzin odpoczynku tygodniowo, obejmującego niedzielę.

Nurtują Cię trudne do rozwiązania kwestie szkolne? Napisz do nas!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy młodociany pracownik jest ciągle uczniem? Czy rodzic może usprawiedliwić jego nieobecność w szkole? - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska