MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żagański "Banach" zakończył rok szkolny z nagrodami i gratulacjami!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek 21 czerwca 2024 na boisku szkolnym zakończył się rok 2023/2024 w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Żaganiu. To był trudny rok dla uczniów i nauczycieli, z powodu poważnego remontu, który przechodził budynek szkoły przy pl. Orląt Lwowskich. Za to dzisiaj uczniowie mówili, że warto było wykazać się cierpliwością, bo teraz szkoła jest piękna i świeża.

W ciągu ostatnich lat zabytkowy budynek LO przy placu Orląt Lwowskich przeszedł kilka bardzo poważnych remontów. Najpierw sali gimnastycznej za 400 tys. zł, potem kompleksową termomodernizację za ponad 5 mln zł, sfinansowaną głównie z funduszy unijnych. - Mieliśmy sporo przygód związanych z remontem - wspomina Mieczysław Śmieszek, dyrektor ogólniaka. - Przez pewien czas musieliśmy pracować w trybie zdalnym, nie z powodu powrotu pandemii, a z powodu zimna.
Budynek jest zabytkowy, co sprawiało dodatkowe problemy. Nie można było po prostu obłożyć go płytami styropianowymi. Wykonawca zastosował specjalną metodę natryskową, dzięki której piękne detale zostały zachowane, ale pokryte warstwą izolacyjną.

Remont po Wielkiej Nocy

Roboty w szkole zaczęły się po Świętach Wielkiej Nocy w 2023 roku. Przez wiele miesięcy budynek z zewnątrz był okręcony folią. Również wewnątrz trwały prace, co mocno utrudniało pracę uczniów i nauczycieli. Wszyscy mówią, że nie było łatwo, ale warto było pocierpieć.
Przy remoncie ogrzewania okazało się, że w szkole jest zimno i nie da się uczyć. Nie pomogły piecyki, w końcu trzeba było przejść na naukę zdalną, dopóki nie udało się uruchomić ogrzewania placówki. - Jeszcze widzimy pracowników remontujących szkołę, ale to już tylko ostatnie prace - dodaje dyrektor. - Zaś przyszły rok szkolny pokaże, ile oszczędności zyskamy. Cieszymy się, że będzie ciepło i przyjaźnie dla środowiska.
Szkoła została kompleksowo docieplona, zyskała solary za budynkiem i nowoczesne ogrzewanie. - Szkoła jest wyremontowana i ładna - powiedział nam uczeń klasy III Emenuelle. - Warto tu się uczyć.

Sala gimnastyczna jak nowa

Dwa lata temu została również wyremontowana szkolna sala gimnastyczna, w ramach "Lubuskiej Bazy Sportowej". Odnowienie bazy sportowej kosztowała ok. 400 tys zł, zaś dofinansowanie wyniosło prawie 200 tys. zł. Prace objęły cyklinowanie podłóg i ich malowanie, wymianę instalacji elektrycznej wraz z montażem opraw oświetleniowych, montaż nowego sufitu podwieszanego, malowanie i szpachlowanie ścian, drabinek do ćwiczeń, wyposażenie w nowy sprzęt oraz montaż nowych osłon na grzejniki.

Żagańska szkoła z tradycjami

W zakończeniu roku szkolnego, wraz z wicestarostą Mariuszem Krugłym, wzięła udział starosta Anna Michalczuk, która wspominała, że sama jest absolwentką Banacha i każda wizyta w szkole wiąże się ze wspomnieniami.
Absolwentem jest też dyrektor M. Śmieszek i wicedyrektor Edyta Furtak. Oboje podkreślają, że to nie tylko ich miejsce pracy - Dla mnie to był dobry rok - zaznaczył Filip Kowalik z klasy II LO. - Ale bardzo się cieszę, że już są wakacje.
Na boisku szkolnym najlepsi uczniowie otrzymali gratulacje i nagrody, za świetne wyniki. - Żebyśmy spotkali się po wakacjach w tym samym składzie, powiększonym o nowe klasy pierwsze - życzył wszystkim Michał Sul, który na koncie ma wiele nagród za wybitne osiągnięcia naukowe, między innymi w dziedzinie historii.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska