Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można iść na działkę? Czy grozi za to mandat? W czasie epidemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. PZD wydał komunikat

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Polski Związek Działkowców wydał zalecenia dla działkowców, dotyczące zasad przebywania na ogrodach w czasie epidemii koronawirusa.
Polski Związek Działkowców wydał zalecenia dla działkowców, dotyczące zasad przebywania na ogrodach w czasie epidemii koronawirusa. archiwum
Czy można iść na działkę w czasie, gdy panuje epidemia koronawirusa? Głos zabrał Polski Związek Działkowców. Wizyty powinny zostać ograniczone do minimum!

Czy można iść na działkę?

- Ludzie nie powinni wychodzić z domów, ogłoszono zakaz wstępu do lasów, zamknięte są parki, skwery, plaże. Tymczasem na ogrodach działkowych życie towarzyskie kwitnie. W ostatnią niedzielę na parkingu nie było miejsca. Ludzie grillują, spędzają czas w gronie znajomych, witają się. Zupełnie, jakby to był jakiś inny świat, jakby działkowców wirusy nie tykały - mówi oburzony mieszkaniec Gorzowa Wlkp. Podobne sytuacje są w innych miastach regionu.

Przeczytaj też: Nie ma to jak własna działka

Wizyty na działkach powinny być ograniczone

Przepisy nie mówią o tym, żeby wstęp na Rodzinne Ogrody Działkowe był zabroniony. W Polsce jednak miały przypadki karania lub upominania przez służby porządkowe osób, które wybierały się na swoją działkę. Zgodnie z wypowiedziami premiera i ministra zdrowia, przemieszczanie się powinno być ograniczone go niezbędnego minimum i tylko w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. - Czy taką niecierpiącą zwłoki potrzebą jest wizyta na działce? - pyta nasz Czytelnik.

Trwa głosowanie...

Czy dostęp do ogrodów działkowych powinien zostać zakazany?

Czy można iść na działkę? Komunikat Polskiego Związku Działkowców

W związku z zaistniałą sytuacją Polski Związek Działkowców wydał komunikat w sprawie wizyt na ogrodach działkowych. Wynika z niego, że każdy działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. "Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń" - czytamy w komunikacie.

Ograniczenia na Rodzinnych Ogrodach Działkowych

W komunikacie czytamy również o ograniczeniach, które wprowadzono na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w związku z epidemią koronawirusa. Te ograniczenia to:

  • zamknięcie ogrodów dla osób trzecich
  • wyłączenie z użytkowania terenów wspólnych, takich jak place zabaw i świetlice
  • działkowcy proszeni są też o ograniczenie do minimum aktywności na Rodzinnych Ogrodach Działkowcyh
  • prośba o powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny

Wizyty na ogrodach działkowych powinny zostać ograniczone

"Teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności" - apeluje do działkowców Krajowy Zarząd PZD.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska