Spis treści
Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS
Wsparcie dla rolników. Jakie będzie?
W związku z problemami z napływem ukraińskiego zboża rząd szuka rozwiązania optymalnego dla polskich rolników. Jedną z opcji jest uruchomienie specjalnego Funduszu Ochrony Rolnictwa, którego celem ma być zrekompensowanie strat ponoszonych przez naszych rolników. Wciąż jednak projekt, który analizuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, musi trafić do sejmu.
Polecamy
Którzy rolnicy otrzymają wsparcie?
Z założenia projektu jasno wynika, że dodatkowe pieniądze mają trafić do rolników, którzy z różnorodnych powodów nie otrzymali odpowiedniej zapłaty za swoje produkty. Jest to przygotowane przede wszystkim z myślą o tych rolnikach, którzy nie otrzymali na czas płatności za swoje produkty. Wydawać się może, że jest to sytuacja optymalna. Tu jednak niektórzy wskazują na problem związany ze źródłem finansowania nowego funduszu.
Nowa danina nałożona na firmy
Środki na wsparcie dla rolników mają pochodzić z podatku nałożonego na producentów żywności. Swoista danina ma być płacona przez firmy zajmujące się skupywaniem, przechowywaniem oraz przetwarzaniem produktów rolnych. Ma to objąć aż 3,5 tys. podmiotów. Każdy z nich miały zapłacić 0,25 proc. ceny netto towarów rolnych. Wydaje się to małą kwotą, jednak miałoby to w ciągu roku zasilić Fundusz Ochrony Rolnictwa aż o 170 mln złotych. Przepisy mają obowiązywać od 1 lipca 2023 roku, a w tym roku Fundusz Ochrony Rolnictwa ma być dofinansowany z budżetu państwa kwotą 100 mln złotych.
Polecamy
Branża ostrzega o podwyżkach cen w sklepach!
Taka kwota oznacza, że tyle łącznie zapłacą te firmy. Tym samym branża zajmująca się obrotem produktami rolnymi ostrzega, że znajdzie to przełożenie na ceny produktów w sklepach. Resort rolnictwa twierdzi, że ceny podniesione zostaną zaledwie o 0,06 proc., z czym nie zgadzają się producenci. Według doniesień "Faktu" firmy te dodatkowo miałyby przekazywać środki przeznaczone na system raportowania oraz miałyby finansować kontrole. Podatek miałby być nałożony na całą branżę, a nie tylko na firmy zalegające z płatnościami.
Jak drożeje żywność? Co najbardziej podrożało?
W marcu inflacja wyniosła 16,1 proc. Cukier podrożał aż o 81,5 proc., a mleko i jaja o ponad 37 proc. Rekord wśród warzyw odnotowuje biała cebula, która podrożała aż o 263 proc. - tu sytuację zmieni dopiero rozwinięcie się sezonu na warzywa i owoce.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- W jakiej kondycji jest polskie kino? Co będziemy oglądać? Podsumowanie 48. FPFF
- Kolejna katastrofa samolotu z wagnerowcami? Dokładnie miesiąc od śmierci Prigożyna
- Groźne oblicze AI. Nagie zdjęcia nieletnich dziewczynek trafiły do sieci
- Czy znasz instrukcję obsługi lasu? Za te rzeczy możesz dostać mandat! QUIZ