Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz, co je Twój pies?

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
Jamniczka Ruda je suchą karmę, specjalnie dobraną do jej wieku i wagi.
Jamniczka Ruda je suchą karmę, specjalnie dobraną do jej wieku i wagi. fot. Tomasz Rusek
Dlaczego kilogram jednej karmy kosztuje 40 zł, a 4 kg innej 11 zł? Czym - oprócz ceny - różnią się one od siebie? A może lepiej, zamiast kupować gotowe jedzenie dla pupila, przyrządzać je samemu?

Weterynarz i kynolog Andrzej Lisowski mówi: - Zdecydowana większość psów, na pewno z 90 proc., w zupełności zadowoli się gotową, suchą karmą. Tylko trzeba ją dobrze dobrać do wieku psa, rasy i wagi - mówi specjalista.

Pies nie człowiek

Dlaczego nie warto przyrządzać posiłków dla pupila samodzielnie? - To bardzo czasochłonne i wbrew pozorom trudne. Bo psy to nie ludzie. Nie mogą jeść ziemniaków i makaronu podlanych sosem z kawałkiem mięsa. Owszem, będzie im smakowało, ale taki posiłek nie dostarczy im wszystkich niezbędnych składników - mówi A. Lisowski. Zaznacza jednak, że niektóre psiaki z różnych przyczyn wymagają specjalistycznego żywienia i wtedy trzeba bawić się w kucharza. Ale to wyjątkowe sytuacje.

- Innym wystarczy sucha karma. Dobierzmy ją dokładnie. Zwróćmy uwagę, dla jakiej jest rasy. Sprawdźmy, czy to pokarm dla szczeniaków, dorosłych psów czy seniorów. Są też specjalne mieszanki dla psów pracujących. Nie lekceważmy tych oznaczeń, bo każda karma będzie miała inny skład - mówi weterynarz.

Nie oszczędzaj

Dlaczego kilogram jednej karmy kosztuje kilka złotych, a innej kilkadziesiąt? Z powodu składu. Te lepsze zawierają prawdziwe mięso, składniki najwyższej jakości, obniżające np. ryzyko alergii czy wzmacniające kości. Te tańsze zamiast wołowiny mają mączkę, a za białko robi soja.

Czy kupowanie tańszej karmy oznacza oszczędność? Nie do końca. Im lepsza karma, tym mniej pies musi jej zjadać. Jakim cudem? Z kiepskiej karmy ze 100 gramów pupil przyswaja około 70 proc. wagi pokarmu. Z bardzo dobrej - ponad 90 proc. To dlatego po lepszej mieszance, choć je jej mniej, Azor robi też mniejsze kupy.

Czytaj etykiety

Co zawiera dobra karma dla psa?

Białko, które jest odpowiedzialne za zdrowie niemal wszystkich psich tkanek. Może być pochodzenia zwierzęcego (droższe i lepsze) lub roślinnego (tańsze i gorsze).

Węglowodany, których nasz pies tak naprawdę nie potrzebuje, bo pobiera je z aminokwasów zawartych w białkach, ale w karmach węglowodany są używane do formowania granulek.

FOS - to frukto - oligo - sacharydy, czyli włókna stymulujące układ odpornościowy i trawienny. Zwalczają szkodliwe bakterie i wspomagają wchłanianie składników odżywczych.

MOS - to manno - oligo - sacharydy, czyli skłądnik wspomagający mechanizmy obronne organizmu psa. MOS razem z FOS pomaga naszemu pupilowi walczyć z chorobami.

Pulpa buraczana - źródło włókien mieszanych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 - dobrze wpływają na rozwój psa, jego kondycje, zdolność do rozmnażania, sierść. Brak tych składników oznacza dla psa tak naprawdę powolną śmierć.

Substancje mineralne - sam organizm ich nie wytworzy, dlatego muszą być dodawane do karm. Ich skład i ilość zależy od wieku psa, stąd mieszanki dla juniora mają ich inną zawartość niż te dla seniorów.

Oprócz tego dobra karma zawiera także: L-karnitynę, gluikozaminę, siarczan chondroityny, biopleksy, luteinę, siemię lniane i wyciąg z jukki.
(skład karmy na podst. www.vetopedia.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska