MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czyścisz fugi w łazience sodą lub octem? Porzuć ten pomysł – jest coś znacznie lepszego! Nie zgadniesz, co skutecznie usunie grzyb z fug

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
W naszych domach, szczególnie w łazienkach i kuchniach, często spotykamy się z uciążliwym problemem – grzybem na fugach. To zjawisko nie tylko wpływa negatywnie na estetykę tych pomieszczeń, ale także może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Ale skąd bierze się ten niepożądany gość na naszych płytkach i jak skutecznie mu zaradzić? Sprawdź, jaki nietypowy produkt usunie brud gromadzący się na spoinach w łazience. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić fugi w łazience!

Spis treści

Grzyb na fugach. Co jest przyczyną?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się grzyba na fugach jest wilgoć, zwłaszcza gdy łazienka lub kuchnia nie mają odpowiedniej wentylacji. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które znajdują na spoinach idealne warunki do rozrostu. Zbierająca się woda w szczelinach między płytkami staje się doskonałym środowiskiem dla mikroorganizmów. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza utrudnia schnięcie mokrych powierzchni i sprzyja rozwojowi pleśni. Warto wiedzieć, że nie wszystkie materiały używane do produkcji fug są odporne na wilgoć. Spoiny wykonane z niskiej jakości surowców mogą wchłaniać wodę, co stwarza idealne warunki dla rozwoju grzybów.

pani sprzątająca łazienkę
Wybierając fugi do łazienki, warto zwrócić uwagę na ich odporność na wilgoć oraz łatwość utrzymania w czystości. Freepik

Jak czyścić fugi w łazience? Domowe sposoby na pozbycie się grzyba z fug

Regularne czyszczenie fug to najlepszy sposób, aby nie dopuścić do osadzania się na nich wilgoci. Problem w tym, że nie zawsze starcza nam czasu i sił na codzienne przecieranie do sucha mokrej glazury. Niestety, zaniedbanie tej czynności sprawia, że osad z mydła oraz krople wody osiadające na płytkach, tworzą warunki sprzyjające rozwojowi grzybów. Na rynku dostaniemy wiele preparatów przeznaczonych do usuwania pleśni ze spoin w łazienkach. Choć są one skuteczne, to mają jedną wadę – zawierają toksyczne substancje, a w trakcie aplikacji trzeba zachować szczególną ostrożność. Bezpieczne, domowe środki są równie skuteczne, co chemiczne produkty do czyszczenia fug. A co najbardziej sprawdzi się do czyszczenia spoin w łazience? Wypróbuj:

  • Nadtlenek wodoru – jest to nic innego jak woda utleniona o dużo wyższym stężeniu niż ta, którą kojarzymy jako środek odkażający dostępny w aptece. Nadtlenek wodoru używany jest do rozjaśniania włosów i kupimy go w salonach fryzjerskich. Jak się okazuje, można go też wykorzystać do czyszczenia fug. Dostępny jest w postaci kremu w tubce, co znacznie ułatwia jego aplikację. Wystarczy go rozprowadzić na brudnych fugach i odczekać 35-40 min. Po tym czasie, płytki przecieramy miękką gąbką i przemywamy czystą wodą. Na koniec wycieramy do sucha.
  • Izopropanol – choć nazwa brzmi nieco obco, to środek ten znajdziemy w każdej drogerii i aptece. Swego czasu każdy miał go pod ręką w związku z epidemią koronowirusa. Mowa o alkoholu izopropylowym (70-procentowy wodny roztwór alkoholu izopropylowego stosowany jest jako płyn antyseptyczny). Aby za jego pomocą usunąć grzyba z fug, polewamy nim zabrudzoną powierzchnię i delikatnie szorujemy starą szczoteczką do zębów (najlepiej miękką). Następnie fugi przemywamy czystą wodą i wycieramy do sucha.

Oba środki są substancjami łatwopalnymi, dlatego należy trzymać je z dala od ognia. Pamiętajmy, aby przed aplikacją nadtlenku wodoru oraz izopropanolu założyć jednorazowe rękawiczki i zasłonić usta maseczką.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska