MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytanie dzieciom wspiera ich rozwój! Zobacz, kiedy zacząć wspólną lekturę i jak wzbudzić zainteresowanie książkami u malucha

OPRAC.:
Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Czytamy dzieciom po to, by wzbudzić w nich zainteresowanie światem, by rozwijać ich inteligencję i wyobraźnię, a czasem po to, aby szybciej zasnęły. Każdy powód jest dobry, by sięgnąć po książkę.
Czytamy dzieciom po to, by wzbudzić w nich zainteresowanie światem, by rozwijać ich inteligencję i wyobraźnię, a czasem po to, aby szybciej zasnęły. Każdy powód jest dobry, by sięgnąć po książkę. gpointstudio/GettyImages
Czytanie książek rozwija inteligencję, wyobraźnię, zmysł mowy i słuchu, a także kształtuje bliskie relacje dziecka z rodzicami. Są to niezaprzeczalne fakty, potwierdzone badaniami naukowymi. Jeśli jednak będziemy czytać bajkę monotonnie niczym instrukcję obsługi pralki, nie wpłyniemy na postępy malucha, tylko znudzimy i zniechęcimy zarówno pociechę, jak i siebie. Jak zatem czytać? Oto porady polonistki.

Jak czytanie dzieciom wpływa na ich rozwój? Interesujące wnioski z prac nad tym zagadnieniem opublikowano na łamach magazynu „Pediatrics”. W badaniu przy użyciu rezonansu magnetycznego wzięły udział maluchy w wieku od 3 do 5 lat. Eksperci przeskanowali ich mózgi podczas słuchania przez nich nagrań, na których czytano bajki lub odtwarzano neutralne odgłosy szumu.

Odkryto, że dzieci pochodzące z domów, w których często czyta się książki, w trakcie odsłuchiwania nagrań miały zdecydowanie bardziej zaktywizowany obszar mózgu odpowiedzialny za rozumienie i wizualizację obrazów.

Dodatkowo badania pokazały, jak ważne jest czytanie dzieciom na głos 3-5 razy w tygodniu. Nawyk ten zwiększa to ich zdolności poznawcze i poprawia umiejętność składania liter w późniejszych latach, przez co uzyskują lepsze wyniki w nauce.

– Czytanie pociechom na głos sprawia, że poznają one otaczający świat oraz opanowują język, czyli podstawowe narzędzie do komunikowania się i zdobywania wiedzy. Rozwija się też wtedy zmysł wzroku i słuchu oraz percepcja słuchowa. Dodatkowo dziecko ćwiczy umiejętność skupienia się na danej czynności, zwłaszcza jeśli rodzic w trakcie czytania książeczki wzmacnia przekaz gestem. Jest to także jeden z lepszych sposobów na budowanie więzi z młodym człowiekiem i wspólne spędzenie czasu – mówi Aneta Korycińska, pedagożka znana w Internecie jako Baba od polskiego i ekspertka księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Kiedy zacząć wspólne czytanie?

Książki warto czytać już noworodkom. Potwierdzają to eksperci, którzy ustalili, że dzięki temu stymulujemy rozwój ich mózgu. Dodatkową zaletą czytania jest zacieśnianie więzi z dzieckiem – spokojny i melodyjny głos rodzica skutecznie uspokaja maluszki.

Czytanie książek przedszkolakom przez minimum 20 minut dziennie ma dobitny wpływ na ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

– U kilkulatków czytanie na głos pomaga rozwijać koncentrację, ćwiczy umiejętność skupienia na zadaniu, pomaga w wychowaniu, uczy o świecie zewnętrznym i wewnętrznym dziecka – tłumaczy emocje i zachowania innych. Ważną zaletą głośnego czytania jest kształtowanie umiejętności językowych. Dzięki osłuchiwaniu się z poprawnymi i zróżnicowanymi gramatycznie strukturami językowymi, młodzi ludzie uczą się precyzować myśli i tworzyć zdania. To prawda, że jeśli ktoś dużo czyta – zwłaszcza na głos – ma łatwość w precyzyjnym formułowaniu komunikatów. Dlatego warto wprowadzić w swoim domu czytanie interaktywne. Bawmy się opowieścią, modulujmy głos, podkładajmy słowa pod ilustracje, powtarzajmy te same frazy, rozmawiajmy o bohaterach, odpowiadajmy na milion pytań o przygody postaci oraz sami zadawajmy dzieciom pytania – podpowiada Aneta Korycińska, ekspertka księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Czytaj także: Pijesz kawę w ciąży? Twoje dziecko może być niższe od rówieśników. Kofeina może zaburzać rozwój i hamować wzrost dziecka

Eksperci podkreślają, że równie ważne jest wspólne czytanie ze starszymi dziećmi, które potrafią już robić to samodzielnie. Warto wybrać wówczas odpowiednią lekturę, która będzie bardzo dobrym punktem wyjścia do późniejszej dyskusji na temat otaczającego świata i emocjach młodego człowieka. Im dziecko jest starsze, tym ważniejsze tematy można poruszać w rozmowach, co polepsza ich rozwój intelektualny i emocjonalny.

Jak wzbudzać zainteresowanie książkami?

Warto wszczepić dzieciom pozytywne emocje związane z czytaniem książek. Jeśli rodzicom zależy na tym, aby ich pociechy lubiły opowiadania i bajki, to nie powinny ich do tego zmuszać. Lepszym rozwiązaniem jest przedstawienie czytania jako czegoś dobrego i przyjemnego. Nie wszystkie dzieci trzeba przekonywać do lektury, jednak niektóre potrzebują jakiegoś bodźca, inspiracji – jest to dobry sposób na rozpoczęcie wspólnego czytania.

– Podstawą rozwijania pasji czytelniczej jest relacja. Samotne czytelnictwo, jako odskocznia od codzienności, dotyczy zwykle osób, których do lektur nie trzeba zachęcać. U wszystkich tych, których nudzi lub męczy czytanie, ważna jest inspiracja ze strony dorosłych, a żeby ona mogła zaistnieć, potrzebna jest rozmowa, z której pozna się zainteresowania dziecka i pomoże dobrać odpowiednie lektury – mówi ekspertka.

Ważne, aby ten moment kojarzył się maluchom z czymś miłym. W tym celu trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Kiedy planujecie wspólne czytanie, niech wszyscy przyjmą wygodną pozycję i będą przygotowani na relaks. Warto również zagospodarować w pokoju dziecka kącik na książki, do którego będzie miało ono łatwy dostęp. Najlepiej ułożyć na półkach wszystkie kolorowe publikacje w taki sposób, by maluch widział ich okładki i sam chciał po nie sięgnąć. Dobrym pomysłem jest również wspólna wycieczka do biblioteki lub księgarni. Ciekawym sposobem na pokazanie maluchom, że czytanie to świetna zabawa, jest ponadto korzystanie z gier tematycznych.

– Na rynku nie brakuje pięknie ilustrowanych i mądrych książeczek dla dzieci w różnym wieku, które zachwycą też niejednego rodzica. Istnieją nawet książki dla niemowląt przeznaczone do „czytania” rękoma, wyróżniają się monochromatycznymi kolorami i różnorodnością struktur. Aby zachęcić do czytania starsze dzieci, warto sięgnąć po literki magnetyczne, gry polegające na układaniu wyrazów, a także sylabowe makao czy scrabble dla juniorów. Dobrym pomysłem na edukację będą także karty na spostrzegawczość z sylabami lub ulubionymi bohaterami literackimi, takimi jak np. Kicia Kocia – mówi Agata Kaczanowska z księgarni Internetowej TaniaKsiazka.pl

Miłość do książek i chęć czytania warto rozbudzać w dziecku już od najmłodszych lat. Wystarczy poświęcać tej czynności kilkanaście minut dziennie. Ważne jest także, aby pociechy widziały swoich rodziców z książką w rękach, ponieważ dobry przykład to podstawa.

Źródła:
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czytanie dzieciom wspiera ich rozwój! Zobacz, kiedy zacząć wspólną lekturę i jak wzbudzić zainteresowanie książkami u malucha - Strona Kobiet

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska