Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daniel Obajtek został odwołany z zarządu Orlenu. To decyzja Rady Nadzorczej

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rada Nadzorcza Orlen SA poinformowała, że Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa firmy. Wcześniej szef koncernu ogłosił, że „oddał się do dyspozycji” Rady. – Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił – powiedział.
Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu.
Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. Sylwia Dąbrowa / Polska Press

Spis treści

Daniel Obajtek odwołany

Firma poinformowała, że Rada Nadzorcza spółki Orlen odwołała Daniela Obajtka z zarządu.

„Po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLENS.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że ‘oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji’, postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku” – napisano w komunikacie.

– Dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było dla mnie priorytetem. Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy Orlen, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje – powiedział.

Orlen mówi o rozwoju

W komunikacie spółki napisano, że przez 6 lat, „Orlen przeszedł transformację od firmy przetwarzającej ropę naftową do koncernu multienergetycznego”.

„Dzięki szybkiej, skutecznej i przeprowadzonej zgodnie z najwyższymi standardami rynkowymi konsolidacji krajowej branży paliwowo-energetycznej, powstał duży polski Koncern, który jest liderem w naszej części Europy. ORLEN to dziś nowoczesna firma, prowadząca zdywersyfikowaną działalność, która gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów regionu. Dzięki budowie multienergetycznego koncernu możliwe było uniezależnienie Polski od rosyjskich surowców i rezygnacja z dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego do Polski” – czytamy.

Po sesji Rady Nadzorczej odwołany prezes wyszedł na konferencję, na której zaprezentował stan realizacji Strategii Orlen 2030.

Mówił między innymi o zyskach firmy, synergiach, a także dywersyfikacji dostaw.

– Stworzyliśmy koncern, który jest najsilniejszym polskim koncernem i najsilniejszą polską marką na świecie – dodał.

Zwrócił się także do przyszłych władz koncernu.

– Życzę szczerze moim następcom kontynuowania dzieła, gdyż pozostawiamy im wiele działań akwizycyjnych, których nie udało się dokończyć, a także inwestycji, które są w trakcie i są planowane. Kontynuujcie to dzieło, rozwijajcie tę firmę, a nie myślcie o tym, by burzyć to wszystko co wadzi – zaapelował Obajtek.

Prezes Orlenu odchodzi

W czwartek rano Obajtek był w Radiu ZET, gdzie poinformował o tym, że oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Zadeklarował jednocześnie, że nie widzi możliwości, by pozostać na stanowisku prezesa firmy po 6 lutego, kiedy odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu.

Daniel Obajtek był prezesem naftowego giganta od 2018 roku, wcześniej kierował spółką energetyczną Energa, która została włączona do Grupy Orlen. Przed zarządzaniem tą firmą, stał na czele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Daniel Obajtek został odwołany z zarządu Orlenu. To decyzja Rady Nadzorczej - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska