MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dezerterzy stracili

(mak, jowi)
Wczoraj ok. 550 osób w woj. lubuskim pisało egzamin maturalny z wybranego przedmiotu. Najwięcej wybrało historię - 240 i matematykę - 180. Na biologię zdecydowało się ok. 50 osób. Ok. 70 maturzystów zdawało egzamin z języków obcych.

Zimową maturę zdawali absolwenci zaocznych, wieczorowych i eksternistycznych szkół średnich. Jedni ukończyli szkoły dla dorosłych, drudzy szkoły młodzieżowe, ale nie mieli szczęścia w poprzedniej sesji.

Kanon lektur

11 osób ze szkół młodzieżowych w ostatniej chwili zrezygnowało ze zdawania matury przed komisją kuratoryjną w Zielonej Górze. - Szkoda, bo zagadnienia nie były trudne - uważa przewodniczący komisji Krzysztof Wąż.
Przedwczoraj maturzyści zdawali z języka polskiego, najczęściej wybierali "Kanon lektur człowieka XXI wieku. Rozważania o książkach, które powinien poznać współczesny człowiek". I najlepiej, zdaniem nauczycieli, sobie z nim radzili. Najsłabiej napisali ci, którzy wybrali temat "Poeta pamięta... (Czesław Miłosz). Pisarz w roli świadka i komentatora swego czasu. Interpretując wybrane teksty, omów problem." Mniejszą popularnością cieszył się temat "Kodeks moralny bohaterów współczesnej literatury. Opracuj zagadnienie, przywołując utwory liryczne, epickie i dramatyczne."
Także nie wszyscy maturzyści ze szkół dla dorosłych przystąpili do egzaminów. Tematy mieli podobne jak maturzyści ze szkół młodzieżowych. Najczęściej wybierali temat "Dzieła, które poruszają, skłaniają do refleksji, uczą... Rozważania o książkach najważniejszych dla współczesnego człowieka."

Szczęśliwy naród

W Technikum Samochodowym i Budowlanym dla Dorosłych w Gorzowie Wlkp. do matury przystąpiło 25 osób. - To są osoby pracujące, odpowiedzialne. Do matury podeszły poważnie - mówi dyrektor szkoły Henryk Szczepański. - Wykorzystały przysługujący im czas, napisały długie prace. Na temat pierwszy "Szczęśliwy naród, który ma poetę... (Czesław Miłosz). Jaką rolę w życiu narodu odegrali pisarze minionych stuleci?" pisało pięć osób, a na temat drugi - "Bohaterowie literatury pozytywistycznej i młodopolskiej wobec wyborów moralnych" - pięć.
Podobnie było w gorzowskim LO Towarzystwa Edukacyjnego "Wiedza". Maturę zdawało tu tylko sześć osób. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 do matury podeszły 73 osoby. Najczęściej wybierały temat drugi. - Maturę zdawały w naszym Technikum Gastronomicznym dla Dorosłych 34 osoby. Nie było wiodącego tematu - zaznacza Małgorzata Zysnarska, dyrektor szkoły.

Analiza źródeł

Wczoraj, młodzież zdająca historię najchętniej wybierała temat "Wyjaśnij problemy stanu rycerskiego w średniowieczu (analiza źródeł)", a z biologii pakiet zadań do rozwiązania na temat "Adap-tacja organizmów do życia w różnych warunkach środowiska".
Dorośli maturzyści zaczęli egzamin po południu. - Ich zadania mają podobny stopień trudności, tak jak w przypadku języka polskiego - zapewnia K. Wąż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska