MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do bólu podejdź z głową

Redakcja
Mirela Sobkowiak- Osińska. Mieszka w Kłodawie. Maż jest ekonomistą. Córka Karolina ma 14 lat. W wolnych chwilach lubi czytać i pracować w ogródku. Pracuje w przychodni neurologicznej.
Mirela Sobkowiak- Osińska. Mieszka w Kłodawie. Maż jest ekonomistą. Córka Karolina ma 14 lat. W wolnych chwilach lubi czytać i pracować w ogródku. Pracuje w przychodni neurologicznej. fot. Krzysztof Tomicz
Rozmowa z lek. med. Mirelą Sobkowiak-Osińską, specjalistą neurologiem z Gorzowa Wlkp.

- Od czasu do czasu boli mnie głowa. Czy mam powody do niepokoju?- Sporadyczne bóle głowy nie są niebezpieczne. Każdego czasami boli głowa. Ale nie każdy ból oznacza, że jesteśmy ciężko chorzy.

- Kiedy zatem powinniśmy się zaniepokoić?- Gdy ból jest ostry i odczuwamy go po raz pierwszy w życiu. Towarzyszą mu nudności, wymioty, osłabienie, drętwienie kończyn. Gdy ból jest przewlekły, dokucza nam dzień w dzień i nie ustępuje po zażyciu tabletek. Gdy do tej pory odczuwaliśmy go od czasu do czasu i nagle pojawia się częściej i ma zmieniony charakter. I wreszcie gdy bóle występują w chorobie nowotworowej oraz po raz pierwszy po 50 roku życia. Zwykle w tych przypadkach pacjenci instynktownie czują, że dzieje się coś niepokojącego i szukają pomocy u lekarza.

.

- Jeśli lekarz rodzinny uzna, że potrzebna jest konsultacja neurologa, na czym polegać będzie wizyta?- Na szczegółowym wywiadzie lekarskim i badaniu neurologicznym. Dopiero potem lekarz rozważy konieczność dalszych badań i leczenia. Czasami od neurologa możemy trafić z powrotem do lekarza rodzinnego, bo okaże się, że przyczyną bólu są zatoki albo nadciśnienie tętnicze. Możemy też dostać skierowanie do okulisty, laryngologa, bo ból ma związek z chorobą oczu lub uszu. Głowa boleć nas też może od kręgosłupa, chorego gardła, nerek, itp. Czasami, niestety, przyczyną jest choroba mózgu, udar, guz.

- Co pani sądzi na temat łatwości z jaką sięgamy po tabletki przeciwbólowe, gdy tylko zaboli nas głowa?- Tabletki są po to, by przynosiły ulgę. Jak we wszystkim, tak i w tym przypadku, potrzebny jest umiar. Istnieje coś takiego jak bóle głowy polekowe. Pojawiają się, gdy łykamy po dwie, trzy tabletki dziennie. Robią tak zwłaszcza osoby starsze. Jedynym lekiem na taki ból jest... odstawienie lekarstw przeciwbólowych.

- Wielu z nas cierpi na migreny. Jak sobie pomóc?- Na migrenę choruje od 10 do 15 proc. z nas. Co trzeci chory korzysta z porady specjalisty. Zwykle są to osoby, które odczuwają bóle migrenowe pięć razy w miesiącu a nawet częściej i są one tak silne, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Wówczas lekarz zapisuje leki profilaktyczne, które mają zapobiec napadom choroby. Jeśli migrena atakuje nas rzadziej, dwa razy w miesiącu, wystarcza, że na początku ataku weźmiemy sprawdzone leki.

- Co jeszcze możemy zrobić, by napad migreny zminimalizować?- Unikać czynników, które je powodują: czerwonego wina, żółtych serów. Powinniśmy się wysypiać, ale nie przesadnie. Czasami bowiem od nadmiaru snu też potrafi rozboleć głowa.

- Dziękuję
Tatiana Mikułko
0 95 722 57 72
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska