Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do gminy Barlinek to kijki ściągnęły turystów

Jakub Pikulik, 95 722 57 72, [email protected]
Do porażek burmistrz Zygmunt Siarkiewicz zalicza to, że w mieście nadal nie ma straży miejskiej
Do porażek burmistrz Zygmunt Siarkiewicz zalicza to, że w mieście nadal nie ma straży miejskiej fot. UM Barlinek
Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz. Postawił na nordic walking i turystykę. To się opłaciło. Do miasta przyjeżdża coraz więcej gości. Nie tylko polska, ale nawet europejska stolica nordic walking - tak mówi się o Barlinku, który trzy lata temu postawił na ten sposób promocji.

Dzięki temu do miasta przyjeżdżają turyści, a w ślad za nimi pieniądze. - Dlaczego to miejsce? Polecili je nam znajomi. I nie żałujemy. Piękne jezioro, malownicze okolice - mówiła nam w czasie ostatnich wakacji Ewa Kamyk, która do Barlinka przyjechała aż spod Zielonej Góry. W ostatnich latach burmistrz Zygmunt Siarkiewicz postawił na rozwój turystyki, a w szczególności na nordic walking. Ta decyzja nie była pochopna. Wcześniej przeprowadzono badania, które wyłoniły najkorzystniejszy sposób promocji. Teraz w Barlinku jest ponad tysiąc miejsc noclegowych, wiele lokali gastronomicznych.

Turystyka i mieszkania

W lecie miasto tętni życiem. - Staramy się liczyć osoby, które odwiedzają nasze Centrum Informacji Turystycznej. Z tych danych wynika, że w zeszłym roku odwiedziło nas o ponad 100 proc. więcej turystów niż w 2008 roku - wylicza Katarzyna Mielcarek z CIT w Barlinku. Większość z nich zainteresowana jest wytyczonymi wokół miasta trasami nordic walking. Za ten właśnie projekt Barlinek dostał pierwszą nagrodę za najlepszy produkt turystyczny w kraju.

W przesłanej przez siebie ankiecie do naszego plebiscytu "Oceniamy władzę" burmistrz do sukcesów tej kadencji zalicza także między innymi opracowanie planu zagospodarowania tzw. Górnego Tarasu. To tam powstaje duże osiedle mieszkaniowe. Wspólnie z powiatem osiedle jest uzbrajane w wodociągi, kanalizację i drogi. Na ten projekt udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Porażki? Burmistrz zalicza do nich to, że nie udało się stworzyć w mieście straży miejskiej i nowoczesnej biblioteki publicznej. Ale nie wszystko jeszcze przesądzone. Biblioteka powstanie w budynku, w którym teraz jest market. Sklep kończy dzierżawę tego budynku.

A także kultura

- Po gruntownym remoncie i rozbudowie domu kultury, która ma potrwać 14 miesięcy i kosztować (razem ze stworzeniem miejsca spotkań polsko-niemieckich) 2,5 mln euro. W tym czasie biblioteka zostanie przeniesiona do Ośrodka Pomocy Społecznej. Myślę, że od 2012 roku biblioteka znajdzie się w tym pięknym budynku, w którym teraz jest sklep. Już jest opracowany plan adaptacji tamtejszych pomieszczeń na potrzeby biblioteki - tłumaczy Brygida Liśkiewicz, dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska