Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do zimowej diety warto dodać ogrzewające warzywa, mięsiwa oraz pikantne przyprawy

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Przestawiamy ostatni element tradycyjnej medycyny chińskiej. To żywioł wody, który opiekuje się naszymi nerkami i pęcherzem moczowym.

PORA ROKU

Woda utożsamiana jest z zimą, która kończy wyliczankę wszystkich pór roku. Zjednoczenie się z zimą następuje przy pomocy energii Yin, nastawionej na gromadzenie. Oziębia się powierzchnia ciała, ale ogrzewa jego wnętrze.

SZUKAMY CIEPŁA

Zimno oraz coraz dłuższa ciemność powodują, że mamy tendencje do niewielkiego przybierania na wadze. Szukamy wewnętrznego ciepła, dlatego zima jest porą odpoczynku, gromadzenia energii fizycznej oraz medytacji. Pamiętajmy jednak, że aby utrzymać giętkość kręgosłupa oraz stawów, musimy być też aktywni fizycznie.

SMAKI ZIMY

To słony i gorzki. Właśnie one powodują, że zewnętrzne warstwy ciała są ochładzane, a ciepło zostaje wprowadzane głębiej, do środka organizmu.

Do pokarmów o smaku gorzkim zaliczamy:
* sałatę, endywię, cykorię, rzepę, seler naciowy, szparagi,
* żyto i owies.
* bardzo intensywne, gorzkie zioła to m.in. korzeń łopianu, korzeń cykorii, ziele skrzypu, chaparral.
* do słonego pożywienia oprócz soli zaliczyć możemy wszelkiego rodzaju wodorosty, ryby, fasole suszone, cieciorkę, bób.

DODAJ SOBIE ENERGII

Pokarmy słone i gorzkie wychładzają organizm - w szczególności u osób wrażliwych. Często mają zimne ręce i stopy, przeważnie niskie ciśnienie krwi, szybko się męczą. Brakuje im energii życiowej. Tradycyjna medycyna chińska przyjmuje, że takim ludziom brakuje ogrzewającej energii Yang.
Dlatego też do zimowej diety trzeba wtedy dodać:
* pokarmy ogrzewające, np. czosnek, cebulę, szczypior, por, orzechy, czarną fasolę,.
* przyprawy - koper włoski, goździki, anyż,
* w diecie nie może też zabraknąć drobiu, jagnięciny, pstrąga i łososia.

Unikajmy za to surowych pokarmów i owoców, bo oziębiają organizm.

UZDRÓW NERKI

1 Element wody w tradycyjnej medycynie chińskiej utożsamiany jest z nerkami i pęcherzem moczowym. Osłabienie tych narządów kojarzy nam się z bólem dolnej części pleców, słabymi kolanami, częstomoczem lub niezdolnością do jego wydalania. Te przypadłości możemy leczyć pijąc napary z liści malin, liści jeżyn oraz owoców dzikiej róży. Uzdrawiający wpływ na nerki ma również napar z ziaren pszenicy.

2 Infekcje nerek i pęcherza moczowego wskazują na pojawienie się w naszym organizmie gorącej wilgoci. Należy ją usunąć poprzez gorzkie, ochładzające pokarmy, np. szparagi, grzyby, żurawinę, borówkę, rozcieńczony sok z cytryny.
Bardzo skuteczne są również herbaty z liścia i korzenia mniszka lekarskiego, mącznicy lekarskiej, siemienia lnianego.

3 Zewnętrznym objawem siły naszych nerek są nasze włosy i zęby. Witalność nerek wzmacniamy poprzez spożywanie migdałów, mleka, klarowanego masła. Do posiłków można dodawać pokrzywę lub pić z niej napary. Pyłek kwiatowy i mleczko pszczele są pokarmami ogólnie wzmacniającymi nasz organizm. Silnie pobudzają seksualność oraz przedłużają życie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska