MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkanie. Od dzisiaj zapłacą mniej! „Kupujący mogą liczyć na poważne oszczędności”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najwięcej zyskają kupujący nowe lokum w dużych miastach, w których ceny nieruchomości są najwyższe.
Najwięcej zyskają kupujący nowe lokum w dużych miastach, w których ceny nieruchomości są najwyższe. Karolina Misztal/ Polska Press
W czwartek 31 sierpnia weszło w życie nowe ułatwienie dla osób kupujących pierwszą w życiu nieruchomość. Nabywający mieszkanie lub dom na rynku wtórnym będą zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. – Korzyści wynikające z nowego zwolnienia podatkowego są przejrzyste i łatwe do policzenia, bo wynoszą 2 proc. od zapisanej w umowie wartości nieruchomości – tłumaczy Konrad Pluciński, Rankomat.pl. – Te pieniądze pozostaną w naszym portfelu – dodaje. O jakich kwotach mowa?

Spis treści

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co się zmienia od czwartku 31 sierpnia?

Podatek od czynności cywilnoprawnych to danina, którą uiszczamy na rzecz państwa, dokonując jako osoba prywatna transakcji w obrocie gospodarczym. Najczęściej z obowiązkiem jego zapłaty spotykamy się przy zakupie używanego samochodu osobowego. Podatek w wysokości 2 proc. wartości transakcji musimy także uiścić, kupując nieruchomości na rynku wtórnym. Dla wielu osób jest to przykra niespodzianka, która podnosi koszty związane z nabyciem własnych czterech kątów.

Od 31 sierpnia obowiązek zapłaty podatku PCC zniknie w przypadku osób, które na rynku wtórnym kupią pierwszą w życiu nieruchomość. Wynika to z wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którą kupujący pierwszy dom, mieszkanie lub nabywający spółdzielcze prawa do lokalu, są z niego zwolnieni.

Zwolnienie z podatku PCC. Ile można zaoszczędzić?

Zgodnie z przepisami, z nowego ułatwienia mogą skorzystać także osoby, które wcześniej posiadały mniej niż połowę udziałów w nieruchomości. Jak policzyli eksperci rankomat.pl, zwolnienie z podatku PCC przy zakupie 50-metrowego mieszkania (czyli lokalu o najbardziej popularnym metrażu na rynku) oznacza – w zależności od lokalizacji i standardu wykończenia – średnie oszczędności w wysokości od 6 tys. zł do nawet ponad 13 tys. zł. Najwięcej zyskają kupujący nowe lokum w dużych miastach, w których ceny nieruchomości są najwyższe.

Tyle zaoszczędzimy na zwolnieniu z podatku PCC.
Tyle zaoszczędzimy na zwolnieniu z podatku PCC. rankomat.pl

– Średnia cena 50-metrowego mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie to nieco ponad 600 tys. zł., co oznacza, że dzięki zwolnieniu z podatku PCC w portfelu kupującego zostanie ponad 12 tys. zł. Natomiast porównywalny lokal w Poznaniu kosztuje około 500 tys. zł. W tym przypadku, dzięki zwolnieniu z podatku, kupujący zaoszczędzi około 10 tys. zł – wskazano w przykładzie.

Korzyści wynikające z nowego zwolnienia podatkowego są przejrzyste i łatwe do policzenia, bo wynoszą 2 proc. od zapisanej w umowie wartości nieruchomości. Te pieniądze pozostaną w naszym portfelu i na pewno przydadzą się na pokrycie kosztów remontu, przeprowadzki czy na finansowanie innych wydatków związanych z zakupem nieruchomości, jak na przykład wynagrodzenia notariusza – tłumaczy Konrad Pluciński, ekspert ds. produktów finansowych rankomat.pl.

Ułatwienia dla kupujących pierwszą nieruchomość

Przy zakupie nieruchomości, warto pamiętać, że cena mieszkania czy domu to nie wszystko. Z taką operacją wiążą się także koszty okołotransakcyjne oraz wydatki niezbędne do przystosowania lokalu do własnych potrzeb. Wszystkie te koszty – o ile pozwala na to nasza zdolność kredytowa – mogą być finansowane kredytem hipotecznym. Od początku lipca kupujący pierwszą w życiu nieruchomość mają dostęp do takiego finansowania na preferencyjnych warunkach, dzięki publicznemu programowi „Bezpieczny Kredyt 2%”.

– Program Bezpieczny Kredyt 2% i zwolnienie z podatku PCC to rozwiązania, które mają ułatwić zakup pierwszego mieszkania lub domu. Osoby, które z nich skorzystają, mogą liczyć na poważne oszczędności. W przypadku zakupu mieszkania o wartości 400 tys. zł, dzięki zwolnieniu z podatku PCC już na starcie zostaje w naszym portfelu 8 tys. zł. Jeśli dodatkowo skorzystamy z preferencyjnego kredytu w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, to przez cały okres kredytowania - w porównaniu z kosztami standardowej pożyczki - nasze oszczędności wyniosą ponad 200 tys. zł – wylicza ekspert.

Eksperci rankomat.pl porównali ze sobą dostępną na rynku oferty kredytów hipotecznych ze wsparciem z programu Bezpieczny Kredyt 2%. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w pod koniec sierpnia kredyt z publicznym dofinansowaniem o najniższym wskaźniku RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) oferował Bank Pekao. RRSO w tym banku wynosiło 4,72 proc. Do tej pory do rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%” przystąpiło dziewięć banków. Od początku lipca klienci złożyli w nich 32 tys. wniosków o kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach.

– Historia pokazuje, że oczekiwanie na spadek cen mieszkań rzadko przynosi pożądane rezultaty – zauważa Patryk Komisarczyk z Reliance Polska.

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, czy warto czekać na obn...

Z obowiązku zapłaty podatku PCC są zwolnione osoby, które kupują nieruchomość na rynku pierwotnym. Taka transakcja jest obciążona podatkiem VAT, który jest uiszczany przez firmę deweloperską. Niezależnie od daniny przy zakupie nieruchomości, kupujący nieruchomość muszą się liczyć z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych przy ustanowieniu hipoteki na rzecz banku. Na szczęście w tym przypadku wysokość PCC jest ustalona kwotowo i wynosi tylko 19 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska